מה זה מיינדפולנס ?

מיינדפולנס, או בעברית "מודעות קשובה", היא מילה עשירה עם רבדים רבים. זהו פירוש של המונח סטי (sati), שמגיע משפה עתיקה שנקראת פאלי (pali). בשנים האחרונות, ההגדרה הנפוצה ביותר למיינדפולנס היא תשומת לב מכוונת, לא שיפוטית ומקבלת, לאירועים שמתרחשים ברגע ההווה. כשאנו קשובה, אנחנו פוגשים את החיים שלנו מתוך נוכחות ערה ובהירה. אנחנו מודעים, מבחינה גופנית, מנטלית ורגשית.

מהם ההשפעות החיוביות של מיינדפולנס ?

בהדרגה, כשאנו לומדים כיצד לטפח את הנוכחות הזאת בחיי היום יום, הנטייה האנושית הטבעית לנדוד במחשבות לגבי העבר והעתיד ולפעול מתוך הרגלים אוטומטיים פוחתת. יכולות הקשב והמשקל של מחשבות דאגניות, רגשות ותחושות גוף לא נעימים בחיינו פוחת. מופיע מרחב פעולה. מנטלי והתנהגותי. עם התרגול, יכולת הבחירה בחיינו מתגברת. 

 

מיינדפולנס היא יכולת אנושית אוניברסלית אותה ניתן לאמן

דבר חשוב ביותר בנוגע למיינדפולנס: מדובר ביכולת אנושית, הקיימת במידה כזו או אחרת בכולנו. כפי שניתן לאמן את הגוף, בעזרת פעילות גופנית, כדי להגביר את רמת הסיבולת, הכוח או הזריזות, כך גם ניתן לאמן את הקשב שלנו ולהגביר את יכולת הריכוז והבהירות המנטלית. 

 

מה המחקר מראה ?

בשנים האחרונות התפרסמו אלפי מחקרים רפואיים בנוגע להשפעות החיוביות של תרגול מיינדפולנס. הנה רשימה של חלק מהממצאים:

  • תרגול מיינדפולנס יכול להפחית משמעותית מתחים, וכאבים גופניים.

  • תרגול מיינדפולנס משפר את יכולות הקשב והריכוז ואת היכולת שלנו להניח למחשבות בצורה גמישה וחופשית יותר.

  • מיינדפולנס משפר את יכולת הוויסות הרגשי. אנשים המתרגלים מיינדפולנס בקביעות חווים פחות רגשות שליליים כמו חרדה, דיכאון, קוצר רוח ושחיקה.  

  • תרגול מיינדפולנס עשוי לשפר את איכות החיים של אנשים המתמודדים עם מחלות כרוניות ומצבים רפואיים מתמשכים כמו פיברומילגיה, כאבי גב כרוניים, ממאירויות, תסמונת המעי הרגיז , סכרת, קשיים קרדיו וסקולרים ועוד.

  • ישנם מחקרים ראשוניים שמצאו קשר בין תרגול מיינדפולנס ותפקוד יעיל יותר של מערכת החיסון.

מדיטציית מיינדפולנס

מיינדפולנס הוא לא רעיון, אלה חוויה. בהקלטה המצורפת, אתם מוזמנים להתנסות בתרגול קצר שנקרא: מודעות לנשימה.

סריקת הגוף - הנחייה פחותה MBPR.mp3דוד מקיאס
00:00 / 11:17
  • Facebook Social Icon