top of page

מודעות נכונה


❖ "לא משנה מה אתה חווה, פשוט היה מודע לכך. אתה לא חייב לקחת את זה על עצמך. ללב הראשוני אין מאפיינים. הוא מודע לכל הדברים. אבל ברגע שדברים יוצרים מגע, מבפנים או מבחוץ, הם גורמים למעידה במיינדפולנס. כתוצאה מכך אנחנו מניחים למודעות, שוכחים את המודעות לכשעצמה ולוקחים על עצמנו את כל המאפיינים של הדברים שהגיעו לאחר מכן. לאחר מכן אנחנו פועלים בתואם איתם – הופכים לשמחים או עצובים. מה שלא יהיה. הסיבה שאנו מתנהגים כך היא משום שאנו לוקחים אמיתות שגרתיות ונאחזים בהן בחוזקה.


אם אנחנו לא רוצים להיות תחת ההשפעה שלהן, עלינו להישאר עם המודעות הראשונית בכל הזמנים. זה דורש מידה נכבדה של מיינדפולנס."


❖ אחת מתלמידותיו של אג’אהן פואנג הרגישה שהעולם לא מתייחס אליה כראוי, אז היא פנתה אליו להתייעצות.


הוא אמר לה: "על מה לך להרגיש שמתייחסים אלייך בצורה לא ראויה? את זו שמושפעת ומתנודדת הלוך וחזור, לכאן ולשם, בתגובה לאירועים שפגעו בך. זה הכול. הרהרי במה שקורה ואת תראי שהתודעה היא משהו נפרד. אירועים מגיעים וחולפים, נכנסים פנימה ויוצאים החוצה. אז מדוע להיות מושפעת מהם?


שמרי על התודעה שלך בדיוק עם המודעות הפשוטה שהדברים האלה באים ובקרוב הם יחלפו, אז מדוע ללכת אחריהם?"


❖ "מה, באמת, הוא שלך? כאשר תמות לא תוכל לקחת דבר מהדברים האלה איתך, אז למה לבזבז את הזמן בלרצות דבר כלשהו?


אין דבר שאתה מוכרח לרצות. הפוך את התודעה שלך לשקטה. הפוך אותה לאחת. אתה לא חייב להדאיג את עצמך באשר להישגים שלך או להישגים של אנשים אחרים. פשוט היה מודע. זה מספיק."


❖ "לא משנה מה פוגע בך, אל תאפשרי לזה להיכנס פנימה אל מעבר ל-'מודעת'. אל תאפשרי לזה להיכנס כל הדרך אל תוך הלב."


❖ "כל מה שעלייך לעשות הוא לשמור על תחושת המודעות הפשוטה שלך מוצקה וחזקה, ושום דבר לא יהיה מסוגל להכריע אותך."


❖ "הישאר עם המודעות עצמה בכל הזמנים – מלבד כשאתה ישן. ברגע שאתה מתעורר, הישאר בדיוק עם המודעות, ולא יעבור זמן רב עד שיכולת ההבחנה תופיע."


❖ אישה שתרגלה מדיטציה עם אג’אהן פואנג התחילה להרגיש שהיא מתפצלת לשתי נשים: אחת פועלת ואחת מתבוננת. היא הרגישה כך כאשר ישבה במדיטציה וגם כאשר לא – עד לנקודה בה הרגישה שהיא לא רוצה לשבת במדיטציה כלל, מכיוון שאין כל הבדל בין לשבת ובין לא לשבת.


היא שאלה את אג'אהן פואנג בקשר לכך, והוא אמר לה: "אם את לא רוצה לשבת, את לא חייבת. רק שמרי על התחושה הזו של 'המתבוננת' פעילה בכל הזמנים. לשבת עם עיניים עצומות זו רק מוסכמה. פשוט המשיכי להתבונן.


כאשר התודעה והגוף הופכים להיות נפרדים בצורה כזו, הגוף לא יכול ללחוץ על התודעה. אם הגוף לוחץ על התודעה, התודעה תהיה מוכרחה להיות תחת ההשפעה של מה שמתרחש בגוף."


❖ "מודעות נכונה מוכרחה להיות מזווגת עם הנשימה."


❖ "הכוונה של להיות מודע היא להיות מודע בדיוק כאשר המזהמים מופיעים, כדי לראות את המזהמים ולא לפעול תחת כוחם."


❖ "אין כאן עבר, ואין עתיד. רק ההווה. לא איש, לא אישה, אין שום סימן מכל סוג. אין כלום, אפילו לא אני. כל אני כלשהו שישנו, קיים רק במובן הקונבנציונלי."


❖ "ברגע שהמודעות מוצקה, עליך ללכת מעבר והלאה ממנה."


❖ ב-1978, אחד מתלמידיו של אג’אהן פואנג היה צריך לעבור להונג קונג ולכן הקים שם מרכז מדיטציה קטן. באחד מהמכתבים שלו לאג’אהן פואנג, התלמיד ביקש ממנו לכתוב תיאור כללי קצר של הנקודות העיקריות של התרגול וזו התשובה שקיבל:


"התמקד על כל ששת האלמנטים: אדמה, מים, רוח, אש, חלל ומודעות. כאשר אתה מיודע עם כל אחד מהם, צרף אותם יחד לאחד והתמקד בהם, עד שהם הופכים להיות יציבים וחזקים. האנרגיה שלך תֵאָסֵף יחד, עד שהגוף וגם התודעה ירגישו מלאים. כאשר האלמנטים הפיזיים נמצאים באיזון ובהרמוניה הם יהפכו למלאים, והתודעה תעזוב אותם בעצמה ותפנה אל עבר אחדות. האלמנטים יהיו אחד, התודעה תהיה אחת.


עכשיו, אתה מפנה את תשומת ליבך אל התודעה. התמקד בתודעה עד שתהפוך להיות מודע לחלוטין לגביה. ואז הנח למודעות הזו, ביחד עם כל הידע שהשגת, ולא יישאר דבר. הנח אפילו לאירועים בהווה שאתה מודע אליהם. זה הזמן בו התובנה האינטואיטיבית תתעורר, והמדיטציה מגיעה לסיומה."


❖ לילה אחד, אג’אהן פואנג לקח קבוצה של תלמידים מעלה אל הגבעה בחלקו העליון של מנזר דהמהסאטהיט, כדי לשבת במדיטציה במקדש שנמצא שם. כאשר הם הסתכלו אל עבר הדרום, בחשכה הסמיכה, הם יכלו לראות את האורות הבוהקים של סירות הדיג, רחוק אל תוך הים.


אג'אהן פואנג אמר: "כאשר אתה נמצא על מקום גבוה כזה, אתה יכול לראות הכול."


לדבריו הייתה משמעות מיוחדת עבור אישה אחת שהקשיבה, מכיוון שידעה שהוא אינו מתכוון רק לנוף ממעלה הגבעה.

bottom of page