top of page

לנשום


❖ כאשר אבא שלי הגיע לביקור בואט דהמהסאטהיט, שכנעתי אותו לשבת ולמדוט עם אג'אהן פואנג, בזמן שאני שימשתי כמתורגמן. לפני שהתחלנו, אבי שאל אם העובדה שהוא נוצרי עשויה להוות מכשול למדיטציה.


אג’אהן פואנג הבטיח לו שזה לא יהווה מכשול: "אנחנו הולכים להתמקד בנשימה. הנשימה אינה שייכת לבודהיזם, לנצרות או לאף אדם אחר. היא רכוש משותף בכל רחבי העולם, ולכל אחד ואחת יש את הזכות להתבונן בה. אז נסה להתבונן על הנשימה עד שתוכל לראות את תודעתך שלך, ולהכיר את תודעתך שלך. כשתעשה את זה, השאלה לאיזו דת אתה שייך לא תהיה עניין גדול, מכיוון שנוכל לדבר על התודעה במקום לדון על דתות. כך נוכל להבין אחד את השני."


❖ "כאשר אתה עושה משהו בתרגול המדיטציה, יחס אותו לנשימה, מכיוון שהיא הבסיס לכל המיומנות שאנחנו מפתחים."


❖ "לתפוס את התודעה זה כמו לתפוס צלופחים. אם תקפוץ אל תוך הבוץ ותנסה לאחוז בהם, הם יחמקו לכל הכיוונים. אתה חייב למצוא משהו שהם אוהבים – כמו למשל כשאנשים לוקחים כלב מת, מניחים אותו בצנצנת חרס גדולה ואז קוברים אותה בתוך הבוץ. תוך זמן קצר הצלופחים כולם שוחים ומגיעים מרצונם החופשי אל תוך הצנצנת כדי לאכול את הכלב, ואז כל מה שעליך לעשות הוא להניח את היד שלך על הפתח שלה וזהו זה – תפסת את הצלופחים שלך.


אותו דבר בנוגע לתודעה. עליך למצוא משהו שהיא אוהבת. אז הפוך את הנשימה להכי נוחה שתוכל, עד לנקודה בה היא מרגישה טוב ברחבי הגוף כולו. התודעה תרגיש בנוח ותגיע מרצונה החופשי, ואז יהיה קל לתפוס אותה."


❖ "עליך להכיר את הנשימה בכל הזמנים, בכל המצבים. אם תעשה את זה, יהיה לך אושר. המצב האנושי, המצב השמיימי וניבאנה22 – כולם נמצאים כאן, בנשימה. אם תִסַחֵף אחר דברים אחרים, האושר יחמוק מבין אצבעותיך. אז אתה צריך להתבונן בנשימה הנכנסת ובנשימה היוצאת בכל הזמנים. שים לב כיצד היא מסתדרת – אל תשאיר אותה לדאוג לעצמה.


כשתכיר את אורחות חייה של הנשימה – לשבת, לעמוד, ללכת, כולם – אז תוכל להשיג את מה שאתה רוצה ממנה. הגוף יהיה קליל, והתודעה תהיה נינוחה. מאושרת בכל הזמנים, בכל המצבים.''


❖ "אתה יודע, הנשימה יכולה לקחת אותך כל הדרך אל ניבאנה."


❖ "הצעד הראשון הוא פשוט להתבונן בנשימה כפי שהיא. אתה לא חייב להתעסק איתה יותר מדי. פשוט חשוב "בוד" עם הנשימה הנכנסת, ו-"דהו" עם הנשימה היוצאת. "בוד" נכנסת, "דהו" יוצאת. אל תאלץ את הנשימה או את התודעה, להיכנס לטרנס. פשוט שמור על התודעה עם הנשימה, בתשומת לב, עם כל נשימה."


❖ "איך אתה משתמש בכוחות ההתבוננות שלך כדי להכיר את הנשימה? שאל את עצמך: האם אתה מכיר את הנשימה? האם הנשימה שם? אם אתה לא יכול להבחין אם הנשימה אמיתית, המשך להתבונן, עד שהיא תהיה שם בבירור. זה לא סוד גדול. היא תמיד אמיתית, תמיד שם.


הדבר החשוב הוא האם אתה אמיתי או לא. אם אתה אמיתי, פשוט המשך בכך. זה כל העניין. המשך להיות אמיתי, להיות כנה במה שאתה עושה, והמדיטציה שלך תתקדם. היא תתחזק בהדרגה והתודעה תהפוך להיות שקטה. פשוט היה ברור בנוגע למה שאתה עושה. שלא יהיו לך ספקות.


אם אתה יכול להטיל ספק אפילו בנשימה שלך, אז זה לא משתמע לשתי פנים: אתה תטיל ספק בכל דבר. לא משנה מה יקרה, אתה לא תהיה בטוח לגבי זה. אז הֱיְה כנה וישיר בכל מה שאתה עושה, מכיוון שכל הדברים תלויים באם אתה כנה או לא."


❖ "ברגע שהתודעה נשארת עם הנשימה, אתה לא חייב לחזור על בודדהו בתודעה. זה כמו לקרוא לתאו המים שלך - ברגע שהוא מגיע, מדוע להמשיך ולקרוא בשמו?"


❖ "הפוך את התודעה ואת הנשימה לדבר אחד. אל תיתן להן להיות שניים."


❖ "אל תהיה כמו עמוד שעומד בבוץ. ראית פעם עמוד עומד בבוץ? הוא מתנדנד קדימה ואחורה ואף פעם לא מסוגל לעמוד ביציבות. לא משנה מה אתה עושה, היה יציב וממוקד רק בדבר שאתה עושה. כשאתה מתמקד בנשימה: הפוך את התודעה לאחת עם הנשימה, כמו עמוד שעומד ביציבות בתוך סלע מוצק."


❖ "תפוס את הנשימה כמו שנמלה אדומה נושכת: גם אם תמשוך בגוף של הנמלה עד שהוא יתנתק מראשה, למרות זאת, הראש עדיין ימשיך לנשוך ולא ישחרר."


❖ כאשר שמעתי לראשונה את אג’אהן פואנג מדבר על "לתפוס" את הנשימה לא הבנתי אותו. הייתי מכווץ את הגוף שלי כדי לתפוס אותה, אבל זה רק היה גורם לי להרגיש עייף ולא שליו. אז יום אחד כאשר נסעתי באוטובוס לואט מאקווט, ישבתי בריכוז וגיליתי שאם אני מאפשר לנשימה לנוע במסלולה הטבעי זה מרגיש הרבה יותר נוח, והתודעה אינה בורחת מהנשימה.


כאשר הגעתי לואט מאקווט, כמו אדם מערבי טיפוסי, הערתי לאג'אהן פואנג בקשר לכך, "למה אתה אומר לתפוס את הנשימה? ככל שאתה תופס את הנשימה ואוחז בה, כך היא מרגישה פחות נוחה. צריך לאפשר לה לנוע בטבעיות."


הוא צחק ואמר: "זה לא מה שהתכוונתי. הכוונה ב 'לתפוס' אותה היא להישאר איתה, לעקוב אחריה ולוודא שאתה לא נודד ממנה. אתה לא צריך ללחוץ עליה, להפעיל עליה כוח או לשלוט בה. לא משנה כיצד הנשימה מתנהגת, פשוט המשך להתבונן בה."


❖ "תגיע עד למצב שבו אתה באמת מכיר את הנשימה, לא שאתה רק מודע אליה."


❖ "להתבונן בנשימה זו הסיבה, העונג שעולה ומופיע מכך הוא התוצאה. התמקד ככל שאתה יכול בסיבה. אם תתעלם מהסיבה ותיסחף אחר התוצאה, התוצאות יאזלו ואתה תמצא את עצמך ללא דבר."


❖ "כשאתה מתמקד בנשימה, הערך את עצמך לפי כמות העונג שאתה מרגיש. אם הנשימה וגם התודעה מרגישות נעים, אתה עושה את זה טוב. אם הנשימה או התודעה לא מרגישות בנוח, זה הזמן שבו עליך לעשות שינויים."


❖ "כשאתה מודט, הדבר העיקרי הוא להיות ערני וחד הבחנה. אם אתה לא מרגיש בנוח, שנה את הנשימה עד שהיא תרגיש טוב יותר. אם הגוף מרגיש כבד, חשוב על הפצת הנשימה ברחבי הגוף כדי שהוא ירגיש קל. אמור לעצמך שהנשימה יכולה להיכנס ולצאת מכל הנקבוביות בעור שלך."


❖ "כשספר הנחיות המדיטציה אומר לך להתמקד בתחושות הנשימה בחלקים השונים של הגוף, הכוונה היא להתמקד בכל התחושות השונות שכבר נמצאות שם, בתוך הגוף."


❖ "הנשימה יכולה להיות מקום למנוחה לתודעה או שהיא יכולה להיות הנושא שעליו התודעה מהרהרת באופן אקטיבי. כשהתודעה לא מוכנה להתיישב, להירגע ולהיות שקטה, זה סימן שהיא רוצה קצת התעמלות. אז תן לה לעבוד. אנחנו גורמים לה לסרוק את הגוף ולהרהר על תחושות הנשימה בחלקים השונים, לראות מה היחס שלהן לנשימה הנכנסת ולנשימה היוצאת - כדי לראות היכן האנרגיה זורמת בחופשיות והיכן היא חסומה.


אבל וודא שהתודעה לא נודדת החוצה מהגוף. שמור עלייה בתוך הגוף, מסתובבת סביב בִפְנִים, ואל תיתן לה להפסיק עד שהיא מתעייפת. ברגע שהתודעה מתעייפת, תוכל למצוא מקום שבו היא יכולה לנוח והיא תישאר שם בלי שתצטרך לאלץ אותה."


❖ "הפוך את הנשימה לסמיכה, ואז חשוב שהיא מתפוצצת כדי למלא את הגוף כולו."


❖ אג’אהן פואנג אמר פעם לתלמיד שאהב להישאר בכושר מדי יום בעזרת יוגה והתעמלות אירובית: "השתמש בנשימה כדי להישאר בכושר במקום זאת. שב במדיטציה והפץ את הנשימה ברחבי הגוף, לכל החלקים. התודעה תהיה מאומנת והגוף יהיה חזק, בלי לקשור אותו כמו חבל או לאלץ אותו לקפוץ ולדלג."


❖ נזירה שתרגלה מדיטציה עם אג’אהן פואנג סבלה מבריאות לקויה מאז שהייתה ילדה ותמיד חלתה במחלה כזו או אחרת. אג’אהן פואנג אמר לה: "בכל בוקר כשאת מתעוררת שבי ותרגלי מדיטציה כדי לעשות לעצמך בדיקה פיזית, בשביל להבחין היכן הכאבים והמכאובים נמצאים. לאחר מכן, השתמשי בנשימה כדי לטפל בהם. הכאבים החזקים יהפכו לקלים יותר; הכאבים הקלים יותר ייעלמו.


אבל אל תעשי מזה עניין גדול, בין אם הכאבים נעלמים או לא. המשיכי לבדוק את הגוף ולעבוד עם הנשימה לא משנה מה קורה, מכיוון שהדבר החשוב הוא שאת מאמנת את המיינדפולנס שלך להישאר עם הגוף, עד לנקודה בה הוא יהיה חזק מספיק כדי להתעלות מעל ומעבר לכאב."


❖ "התאם את הנשימה עד שהיא מכווננת בשלמות. אם אתה רואה אור בהיר, הכנס אותו אל תוך הגוף ותן לו להתפוצץ כלפי חוץ אל כל הנקבוביות. התודעה תהיה שקטה. הגוף חסר משקל. אתה תרגיש לבן ובוהק בכל מקום, והלב שלך יהיה נינוח."


❖ "כאשר הנשימה ממלאת את הגוף, זה כמו מים שממלאים צנצנת עד סופה. למרות שאתה עשוי לנסות למזוג עוד מים לתוכה, זאת הקיבולת המרבית שלה. היא מלאה בדיוק במידה הנכונה, כפי שהיא לכשעצמה."


❖ "מדיטציה זקוקה לעונג ולהתעלות הנפש23 – תחושה של מלאות בתודעה ובגוף – כשמן הסיכה שלה. אחרת התרגול נהיה תפל."


❖ "כאשר אתה מודט, עליך לשחרר בהדרגה. כמו טיסה אל החלל החיצון: קפסולת החלל חייבת לשחרר את המבערים לפני שהיא תוכל להגיע לירח."


❖ כשהתודעה באמת נמצאת במקום אתה יכול להניח לנשימה והתודעה לא תנדוד לשום מקום. זה כמו לשפוך מלט: אם המלט לא התמצק, אתה לא יכול לפרק את תבניות העץ שמייצבות אותו במקום. אבל ברגע שהמלט התמצק הוא יישאר במקום שבו הוא נמצא בלי שום צורך בתבניות כלל."


❖ "פזר את הנשימה כך שהגוף והתודעה מרגישים כל כך קלילים, עד שאין תחושה של הגוף כלל – רק המודעות עצמה. התודעה תהיה בהירה כמו מים צלולים ונקיים. תוכל להסתכל מטה על פני המים ולראות את פניך – אתה תהיה מסוגל לראות מה מתרחש בתודעה שלך."


❖ "כשהנשימה מלאה ושקטה, הנח לה. לאחר מכן חשוב על כל אחד מהיסודות האחרים בגוף – אש, מים ואדמה – אחד אחר השני. כאשר כולם ברורים אתה מצרף אותם יחד, כלומר מאזן אותם עד שהגוף אינו חם מדי, קר מדי, כבד או קל מדי: בדיוק נכון בכל המובנים. כעת, אתה מניח לכך ונשאר עם יסוד החלל – תחושה של ריקות. כשאתה מיומן בלהישאר עם חלל, התבונן על מה שאומר "חלל". זאת הנקודה בה אתה מפנה את המודעות אל עצמה, אל יסוד ההכרה. ברגע שהתודעה הופכת להיות אחת בצורה כזו, אתה יכול להניח לאחדות ולראות מה נשאר."


לאחר מכן אתה מתרגל כיצד להיכנס ולצאת מהשלבים השונים עד שאתה מיומן בכך, ויכול להבחין בכל מצבי התודעה בזמן שאתה עושה את זה. זאת הנקודה בה יכולת ההבחנה תתחיל להופיע."


❖ "כשאתה חוקר את התודעה והגוף שלך, ומנסה להכיר את עצמך, עליך להתחיל עם ששת האלמנטים. אתה מפרק אותם ומרכיב אותם בחזרה יחד, כמו כשאתה לומד את ה – א', ב' וכיצד להפוך אותן למילים. לאחר זמן מה תוכל להרכיב כל מילה שתרצה."


❖ "קח את הזמן כדי לוודא שהבסיס הזה מוצק. ברגע שהוא מוצק, זה לא משנה כמה קומות תבנה עליו, הם יתרוממו מעלה במהירות ויישארו במקום."


❖ "אם היית אומר שזה קל, אז כן, זה קל. אם היית אומר שזה קשה, זה קשה. הכול תלוי בך."


❖ "הצעדים הבסיסיים של תרגול מדיטציית הנשימה, שאג’אהן לי תיאר בשיטה השנייה שלו הם רק הקווים הכלליים של התרגול. באשר לפרטים הקטנים, אתה תצטרך להשתמש ביכולת ההמצאה שלך כדי למצוא וריאציות וחלופות בגרסה הכללית שהוא הציג – וריאציות וחלופות שמתאימות לחוויות שלך. ככה תתחיל לראות תוצאות."


❖ ''אם אתה נתקל בקשיים בתרגול הריכוז שלך, בדוק מה אתה עושה ביחס לשבעת הצעדים של השיטה השנייה. אני שמתי לב שאם מישהו מגיע אליי אדם עם בעיות בריכוז, כל מה שעליי לעשות הוא להשתמש באחד משבעת הצעדים. הם בסיסיים לכל תרגול מדיטציה.''


❖ "הכתבים אומרים שמדיטציית הנשימה מתאימה לכולם, אבל זה לא כך. רק אם אתה דקדקן תוכל להפיק תוצאות מהתמקדות בנשימה.''


❖ מורה מפורסם למדיטציה העביר פעם ביקורת על אג’אהן לי: ''למה אתה מלמד אנשים להתמקד בנשימה? על מה יש להתבונן? היא רק נכנסת פנימה ויוצאת החוצה. איך הם יכולים להשיג תובנות מהתבוננות רק על זה?"


אג’אהן לי ענה: "זו שאלה שנובעת מכך שאתה לא יודע כיצד להתבונן.''


❖ ''אנשים עם יכולת הבחנה יכולים לקחת כל דבר ולעשות בו שימוש מועיל."

bottom of page