top of page

מדיטציה


❖ פעמים רבות אנשים היו אומרים לאג’אהן פואנג שעם כל העבודה והמחויבויות בחייהם אין להם זמן למדוט. ופעמים רבות הוא נהג להשיב, "ואתה חושב שיהיה לך זמן לאחר שתמות?"


❖ "כל מה שעליך ללמוד זה את מילת המדיטציה ‘בודדהו’. בנוגע לכל שאר התחומים שאתה יכול ללמוד, הם לעולם לא מגיעים לסיומת והם לא יכולים לקחת אותך אל מעבר לסבל. אבל ברגע שאתה מגיע לסיום של בודדהו, אז, תגיע אל אושר אמיתי."


❖ "כאשר התודעה לא שקטה – אלו הזמנים שבהם היא ענייה ומוּכְבֶדֶת בגלל קשיים. היא לוקחת גבעות והופכת אותן להרים. אבל כאשר התודעה שקטה, אין סבל, מכיוון שאין דבר כלל. אין הרים כלל. כאשר התודעה מאוד עמוסה, אלו פשוט המון מזהמים שגורמים לה לסבול."


❖ "אם אתה ממוקד בדבר אחד בכל מה שאתה חושב לעשות, אתה לבטח תצליח."


❖ "כאשר אתה חושב בודדהו, אתה לא צריך לתהות אם תצליח או לא תצליח במדיטציה שלך. אם תתמסר בליבך לכך לבטח תצליח. הדברים שמגיעים להפריע לך הם רק כוחות הפיתוי שמגיעים לעשות הצגה. לא משנה מהי ההצגה, כל מה שעליך לעשות זה להתבונן – אתה לא חייב לעלות על הבמה איתם."


❖ "הדבר ההכרחי ביותר הוא שתסדר את ההשקפות שלך בתואם עם האמת. כאשר ההשקפות שלך נכונות, התודעה תירגע מיד. אם ההשקפות שלך אינן נכונות אז, מיד, כל הדברים אינם נכונים. כל הדברים שאתה צריך בשביל התרגול – הנשימה, התודעה – כבר נמצאים שם. אז נסה לסדר את ההשקפות שלך בתואם עם הנשימה ואתה לא תצטרך להפעיל כוח רב במדיטציה שלך. התודעה תתיישב ותירגע, תכף ומיד."


❖ "התודעה היא כמו מלך. מצבי הרוח שלה הם כמו שריו. אל תהיה מלך שמושפע בקלות על ידי נתיניו."


❖ קבוצת תלמידים שלא היו נזירים ולמדו את האַבְהִידהַמָה17 יחד, הגיעו אל אג’אהן פואנג כדי לנסות את השיטה שלו לאימון מנטלי. אבל כאשר הוא אמר להם לשבת, לעצום את העיניים ולהתמקד בנשימה, הם נסוגו מיד ואמרו שהם לא רוצים לתרגל ריכוז – עקב פחד שהם יתקעו בג'האנה וימצאו את עצמם נולדים מחדש בעולמות הבְרַהְמָה18.


הוא השיב, "ממה יש לפחד? אפילו מתרגלים שלא יחזרו לגלגול חיים נוסף נולדים מחדש בעולמות הברהמה. בכל מקרה, להיוולד מחדש בעולמות הברהמה זה טוב יותר מאשר להיוולד מחדש ככלב."


❖ כאשר אג’אהן פואנג לימד מדיטציה, הוא לא אהב לשרטט מבעוד מועד מפה של התרגול. ברגע שהוא הסביר את הצעדים הראשונים, הוא ביקש מהתלמיד להתחיל לשבת ולתרגל ממש בנוכחותו, ואז לקחת את הצעדים ולתרגל אותם בביתו, כדי לעבוד עליהם. אם קושי מסוים היה מופיע במהלך התרגול, אג'אהן פואנג היה מסביר כיצד להתמודד איתו ואז עובר אל הצעד הבא.


פעם אחת, מתרגל שלא היה נזיר והכיר בחייו כמות נכבדה של מורי מדיטציה הגיע לשוחח על הדהמה עם אג’אהן פואנג. הוא שאל את אג’אהן פואנג שאלות רבות על השלבים המתקדמים בתרגול, כדרך לבדוק את רמת ההישגים הרוחניים שלו.


אג’אהן פואנג שאל אותו בתגובה, "האם כבר חווית את החוויות האלה בתרגול שלך?"


"לא, עדיין לא" השיב התלמיד.


"אז מכיוון שלא הייתה לך חוויה ישירה אני מעדיף לא לשוחח עליהן, מפני שאם נשוחח עליהן כאשר החוויות האלו עדיין לא מציאותיות עבורך הן יהיו רק תאוריות, ולא הדהמה האמיתית."


❖ מודט אחד שם לב לכך שהתרגול שלו תחת הדרכתו של אג’אהן פואנג מתקדם במהירות, אז הוא שאל אותו מהו השלב הבא במדיטציה.

"אני לא מתכוון לספר לך," אג’אהן פואנג אמר. "אם אני אספר לך, אתה עלול להפוך למודט פלא מדהים שכבר מכיר ויודע הכול לפני שהוא נפגש עם דברים, ושולט בהכול לפני שהספיק להתמודד עם דברים בכוחות עצמו. פשוט המשך לתרגל ואתה תגלה בעצמך."


❖ "אתה לא יכול לתכנן את הדרך שבה התרגול שלך יתקדם. לתודעה יש צעדים ושלבים משלה, עליך לתת לתרגול להתקדם בהתאם לצעדים האלו. זוהי הדרך היחידה שבה תוכל להשיג תוצאות אמיתיות. אם לא תעשה זאת, אתה תהפוך לאַרַהַנְט19 אפוי למחצה."


❖ "אל תכתוב יומן אישי על חוויות המדיטציה שלך. אם תעשה את זה, אתה תתחיל לתרגל מדיטציה כדי להגיע לחוויה כזו או אחרת, כדי שתוכל לכתוב עליה ביומן שלך. כתוצאה מכך, לא תישאר עם דבר מלבד המחשבות והתפיסות שפברקת20."


❖ חלק מהאנשים מפחדים למדוט יותר מדי ברצינות מכיוון שהם חוששים שהם ישתגעו, אבל כמו שאג’אהן פואנג אמר פעם, "אתה חייב להשתגע אחר המדיטציה אם אתה רוצה למדוט היטב, ובנוגע לכל הבעיות שעלולות להופיע, תמיד ישנן דרכים לפתור אותן. הדבר המפחיד באמת הוא לא למדוט מספיק כדי לאפשר לבעיות לצאת החוצה ולהתאוורר מלכתחילה."


❖ "אנשים אחרים יכולים ללמד אותך רק את שכבת העור החיצונית, אבל באשר למה שנמצא עמוק יותר, בפנים, רק אתה יכול לקבוע את הכללים עבור עצמך. אתה חייב להציב את הגבול, להיות קשוב, לעקוב כל הזמן אחרי מה שאתה עושה. זה כמו שישנו מורה שעוקב אחריך, כשאתה בפומבי עם אנשים אחרים וגם כשאתה רק עם עצמך. מתבונן בך, אומר לך מה לעשות ומה לא לעשות, מוודא שאתה נשאר בתלם. אם אין לך סוג כזה של מורה בתוכך, התודעה בהכרח תסטה מהדרך ותגרום לנזק - תגנוב מחנויות בכל רחבי העיר."


❖ "התמדה מגיעה מהחלטיות ואמונה, יכולת ההבחנה21 מגיעה מלהיות קשוב."


❖ "התמדה בתרגול היא עניין של התודעה ולא של התנוחה שלך. במילים אחרות, לא משנה מה אתה עושה, שמור על המיינדפולנס שלך רציף ואל תאפשר לו למעוד. לא משנה מהי הפעילות שאתה מבצע, וודא שהתודעה נשארת עם עבודת המדיטציה שלה."


❖ "כאשר אתה רק מודט מתחיל לוקח לתודעה זמן רב להירגע, אבל אז, ברגע שהתרגול מסתיים, אתה קם תיכף ומיד וזורק את תחושת הרגיעה הזו לפח. זה כמו לטפס באיטיות על סולם, צעד אחר צעד אל הקומה השנייה, ואז לקפוץ מהחלון."


❖ אישה אחת, שעבדה כקצינה בצבא, ישבה במדיטציה עם אג’אהן פואנג בואט מאקווט עד שנראה שהתודעה שלה הייתה מלאת שמחה וקורנת במיוחד. אבל כאשר חזרה לביתה, במקום לנסות לשמר את המצב התודעתי הזה, היא ישבה והקשיבה למצוקות של חברתה עד שגם היא התחילה להרגיש מדוכאת. כמה ימים לאחר מכן היא חזרה לואט מאקווט וסיפרה לאג’אהן פואנג מה קרה.


הוא השיב, "לקחת זהב והחלפת אותו בעבור צואה."


❖ תלמידה אחרת נעלמה למשך כמה חודשים וכאשר חזרה אמרה לאג’אהן פואנג, "לא הגעתי מכיוון שהבוס שלי שלח אותי ללימודי ערב למשך הסמסטר אז לא היה לי זמן למדוט. אבל עכשיו, שהקורס הסתיים, אני לא רוצה לעשות דבר מלבד למדוט – לא לעבוד, לא ללמוד, רק לאפשר לתודעה להיות שקטה."


היא חשבה שהוא יהיה שמח ושבע רצון לשמוע עד כמה היא עדיין נחושה לתרגל מדיטציה, אבל הוא אכזב אותה ואמר, "את לא רוצה לעבוד? זה נחשב למזהם של התודעה, נכון? מי אמר שאנשים לא יכולים לעבוד ולתרגל מדיטציה באותו הזמן?"


❖ "לתרגל מדיטציה זה לא עניין של להפוך את התודעה לריקה, אתה יודע. זה הכרחי שתהיה לתודעה עבודה לעשות. אם תהפוך את התודעה לריקה אז כל דבר – טוב או רע – עלול לקפוץ לתוכה. זה כמו להשאיר את דלת הכניסה של הבית שלך פתוחה. כל דבר יוכל להגיע ולהיכנס פנימה ללא הפרעה."


❖ תלמידה צעירה, שעבדה כאחות, תרגלה מדיטציה במשך כמה ימים רצופים עם אג'אהן פואנג ובסופו של דבר שאלה אותו, "מדוע התרגול של היום לא מוצלח כמו התרגול של אתמול?"


הוא ענה: "למדוט זה כמו ללבוש בגדים. היום את לובשת לבן, מחר אדום, צהוב, כחול, וכך הלאה. עלייך להמשיך לשנות את הבגדים. את לא יכולה ללבוש את אותם הבגדים כל הזמן. לא משנה מהו הצבע שאת לובשת, פשוט הֱיִי מודעת לכך. אל תהיי בדיכאון או תתרגשי בקשר לכך."


❖ כמה חודשים לאחר מכן, אותה אחות ישבה במדיטציה כאשר הופיעה תחושה של שלום ובהירות בתודעתה שהפכה לאינטנסיבית כל כך, עד שחשבה שלעולם לא יהיה לה מצב רוח רע שיחדור שוב אל תוך תודעתה. אבל כמובן שמצבי רוח רעים חזרו בסופו של דבר, בדיוק כמו מקודם.


כאשר סיפרה על כך לאג’אהן פואנג הוא אמר, "לטפל בתודעה זה כמו לגדל ילד. תמיד יהיו ימים רעים וגם ימים טובים. אם את רוצה רק את הטובים את תכנסי לצרות. עלייך להיות ניטרלית: אל תיפלי בפח ותאמיני לטוב או לרע".


❖ "כאשר המדיטציה מתקדמת היטב, אל תתרגש. כאשר היא לא מתקדמת היטב, אל תהיה מדוכא. פשוט הֱיֶה ערני ושים לב כדי שתוכל לראות מדוע היא טובה, מדוע היא לא טובה. אם תהיה מסוגל להיות חד אבחנה, לא יחלוף זמן רב עד שהמדיטציה שלך תהפוך למיומנות."


❖ "הכול תלוי בכוחות ההבחנה שלך. אם הם גסים ומרושלים, לא תקבל דבר מלבד תוצאות גסות ומרושלות, ולא תהיה תקווה לתרגול המדיטציה שלך להתקדם."


❖ יום אחד, אישה צעירה ישבה במדיטציה עם אג’אהן פואנג והיה נראה שהדברים מתנהלים היטב. התודעה שלה הייתה בהירה ורגועה, והיא יכלה למדוט על האלמנטים בגופה כפי שאג'אהן פואנג אמר לה, צעד אחר צעד ללא בעיות כלל. אבל יום לאחר מכן, שום דבר לא הסתדר.


אחרי שתרגול המדיטציה הסתיים, הוא שאל אותה, "איך הלך לך היום?"


היא ענתה, "אתמול הרגשתי כאילו שאני חכמה, והיום אני מרגישה שאני טיפשה."


אז הוא המשיך ושאל: "האם האישה החכמה והאישה הטיפשה הן אותה האישה או לא?"


❖ תלמידה הגיעה כדי להתלונן לאג’אהן פואנג שהיא כבר מתרגלת שנים ועדיין לא קיבלה דבר מהתרגול.


תשובתו המיידית: "את לא מתרגלת כדי 'לקבל' משהו. את מתרגלת כדי לשחרר."


❖ התופרת, מספר חודשים לאחר שהתחילה לתרגל מדיטציה עם אג’אהן פואנג, אמרה לו שהתודעה שלה מרגישה מבולגנת יותר מאשר לפני שהתחילה לתרגל.


"כמובן שהתודעה מרגישה ככה", הוא אמר לה. "זה כמו הבית שלך. אם תעשי פוליש ותבריקי את הרצפה מדי יום, לא תוכלי לסבול לראות אפילו כמות קטנטנה של אבק עליה. ככל שהבית נקי יותר, כך תוכלי לראות את האבק בקלות רבה יותר. אם תפסיקי להבריק את התודעה תוכלי להניח לנושא ולישון בתוך הבוץ ללא נקיפות מצפון כלל, אבל כשאת מרגילה את התודעה לישון על ריצפה מבריקה, אז גם אם יהיה על הרצפה גרגר אחד של אבק את תהיי מוכרחה לטאטא אותו. את לא תוכלי לסבול את הבאלגן."


❖ "להתרגש מחוויות המדיטציה של אנשים אחרים זה כמו להתרגש מעושרם של אנשים אחרים. מה אתה מרוויח מכך? במקום זאת, הקדש תשומת לב לפיתוח של עושר משלך."


❖ "כוונה טובה וחמלה, אם הן לא מגובות על ידי יציבות מנטלית, עלולות לגרום לך לסבול. לכן את זקוקה ליציבות המנטלית של ג'האנה כדי להפוך אותן למושלמות."


❖ "הריכוז שלך צריך להיות ריכוז נכון: בדיוק נכון, במידה הנכונה, כל הזמן. לא משנה מה אתה עושה – יושב, עומד, הולך, שוכב – אל תאפשר שיהיו בו עליות ומורדות."


❖ "ריכוז: עליך ללמוד כיצד לבצע אותו, כיצד לְשַמֵר אותו וכיצד לעשות בו שימוש."


❖ "ברגע שאתה יכול לתפוס את התודעה, היא תישאר בהווה בלי לחמוק אל העבר או העתיד. זה הזמן שבו תוכל לגרום לה לעשות את כל מה שאתה רוצה."


❖ "כאשר אתה מגיע למצב שבו אתה יכול לתפוס את המדיטציה, זה כמו עפיפון שסוף סוף תופס את הרוח. הוא לא ירצה לרדת מטה."


❖ ערב אחד, אחרי מסיבת עבודה בואט דהמהסאטהיט, אג’אהן פואנג לקח את תלמידיו ותלמידותיו שאינם נזירים מעלה אל המקדש כדי למדוט. אחת הנשים הרגישה מותשת מכל העבודה, אבל הצטרפה ותרגלה מדיטציה בכל זאת, מתוך כבוד אליו. בזמן שישבה שם, המודעות שלה נחלשה יותר ויותר והפכה להיות קטנה יותר ויותר, עד לנקודה בה התלמידה חשבה שהיא עומדת למות.


אג’אהן פואנג עבר לידה במקרה ואמר: "אין צורך לפחד מהמוות. את מתה עם כל נשימה נכנסת וכל נשימה יוצאת".


זה נתן לה את הכוח להתגבר על העייפות שלה ולהמשיך למדוט.


❖ "למדוט זה לתרגל למות, כדי שתוכל לעשות את זה נכון."


bottom of page