top of page

לחיות בעולם


❖ "אג’אהן מוּן פעם אמר, 'כל האנשים דומים, אבל לא דומים כלל, אבל בשורה התחתונה, כולם דומים'. אתה צריך לחשוב על כך ארוכות לפני שתוכל להבין למה הוא התכוון."


❖ "אם אתה רוצה לשפוט אנשים אחרים, שפוט אותם על פי הכוונות שלהם."


❖ "כאשר אתה רוצה ללמד אנשים להיות טובים, עליך לראות עד היכן טוב הלב שלהם יכול להגיע. אם תנסה להפוך אותם להיות טובים יותר ממה שהם מסוגלים, אתה זה שמתנהג בטיפשות."


❖ "אין תועלת להתמקד במגרעות של אחרים. במקום זאת, אתה יכול להתקדם יותר מלהסתכל על המגרעות שלך."


❖ "כמה טובים או רעים הם אנשים אחרים זה עניין שלהם. במקום זאת, התמקד בעניינים שלך."


❖ אחת מתלמידותיו של אג’אהן פואנג התלוננה בפניו לגבי כל הבעיות איתן התמודדה בעבודתה. היא רצתה להתפטר ולחיות לבדה, בשקט, אבל הנסיבות לא אפשרו זאת מכיוון שהיה עליה לפרנס את אימא שלה. אג’אהן פואנג אמר לה, "אם את חייבת לחיות עם הדברים האלו, מצאי את הדרך לחיות איתם בדרך שמתעלה מעבר אליהם. זאת הדרך היחידה שלך לשרוד."


❖ עצה לתלמידה שאפשרה ללחצים בעבודתה להוריד את מצב רוחה: "כאשר את עושה עבודה, אל תיתני לעבודה לעשות אותך."


❖ תלמידה אחרת התמודדה עם בעיות רציניות, גם בביתה וגם בעבודתה, אז אג’אהן פואנג פנה בדבריו אל רוח הלחימה שלה ואמר: "כל אישה אמיתית ושופעת חיים תהיה מוכרחה להיפגש עם בעיות אמיתיות ומאתגרות בחיים."


❖ "כאשר את מתמודדת עם קשיים, את חייבת להיאבק בהם. אם תוותרי בקלות רבה מדי, את בסופו של דבר תוותרי במשך כל חייך."


❖ "תגיד לעצמך שאתה עשוי מליבתו של העץ, לא מהקליפה החיצונית שלו."


❖ אחת מתלמידותיו הצעירות של אג’אהן פואנג, אחות במקצועה, נאלצה להתמודד עם רכילות רבה שהופנתה כלפיה בעבודה. בהתחלה היא ניסתה להתעלם מכך, אבל משום שהנושא חזר על עצמו שוב ושוב הסבלנות שלה החלה להישחק. יום אחד, כאשר הרכילות מאוד הפריעה לה, היא הלכה למדוט עם אג’אהן פואנג בואט מאקווט. בזמן תרגול המדיטציה התלמידה ראתה חזיון של עצמה חוזרת לאחור, עוד ועוד, עד האינסוף, כלכודה בין שתי מראות. בזמן החיזיון עלתה בה המחשבה שבגלגולי חייה הקודמים היא ספגה כמות עצומה של רכילות כזו, וזה גרם לה להרגיש תחושת מיאוס גדולה אף יותר ממצבה. אז כאשר עזבה את המדיטציה, היא פנתה לאג’אהן פואנג ואמרה לו כמה נמאס לה מכך שאנשים מרכלים עליה. הוא ניסה לנחם אותה ואמר, "את יודעת שדברים מהסוג הזה הם חלק בלתי נפרד מהעולם. במקום שבו יש שבח מוכרחים להיות גם ביקורת ורכילות. אם את יודעת שככה הם הדברים, למה את מאפשרת לעצמך לקחת חלק בהם?" למרות זאת, מצב רוחה היה כל כך חזק וסוער שהיא התווכחה איתו, "אני לא מתעסקת איתם, טהאן פהאוו. הם באים ומתעסקים איתי!" אז אג'אהן פואנג הפך את היוצרות ושאל אותה: "אם כך למה את לא שואלת את עצמך, 'מי ביקש ממני לדחוף את האף ולהיוולד מחדש כאן מלכתחילה?'"


❖ "אם הם אומרים שאתה לא מוצלח, תזכיר לעצמך שהמילים מגיעות רק עד השפתיים שלהם. הן מעולם לא הגיעו ונגעו בך כלל."


❖ "אנשים אחרים מבקרים אותנו ואז לגמרי שוכחים מזה, אבל אנחנו לוקחים את זה וממשיכים לחשוב על כך. זה כמו שהם יורקים אוכל ואנחנו מרימים ואוכלים אותו. כשזה המצב, מי מתנהג בטיפשות?"


❖ "העמד פנים שיש לך אבנים שמכבידות על האוזניים שלך, כדי שלא תיסחף אחר כל הדברים שאתה שומע."


❖ יום אחד אג’אהן פואנג שאל, ללא כל הקשר, "אם הבגדים שלך יפלו לתוך בור שופכין, האם תרימי אותם מתוכו?" לאישה שאג'אהן פואנג שאל לא היה מושג למה הוא מתכוון, אבל היא ידעה שאם היא לא תהיה זהירה בתשובות שלה לשאלותיו היא עלולה להיראות כטיפשה. אז היא ענתה בהסתייגות: "זה תלוי. אם אלו היו הבגדים היחידים שלי אהיה חייבת להרים אותם. אבל אם יש לי בגדים נוספים אז ככל הנראה הייתי מניחה להם. לאן אתה חותר טהאן פהאוו? "אם את אוהבת לשמוע דברים רעים בקשר לאנשים אחרים, אז למרות שאין לך חלק בקארמה הרעה שמגיעה מהמעשים שלהם, את עדיין תתפסי ריח רע מהסירחון."


❖ אם אחד מתלמידיו שמר טינה בקשר למשהו, הוא היה אומר לו: "אתה לא מסוגל להקריב אפילו משהו כזה שולי? חשוב שאתה הופך את זה למתנה. היזכר בכל הדברים יקרי הערך שהבודהה הקריב בחייו כנסיך וְסַאנְטַארַה14 ושאל את עצמך, 'הכעס הזה שלי הוא חסר ערך לחלוטין. למה אני לא מסוגל להקריב אותו?"'


❖ "חשוב לפני שאתה פועל. אל תהיה מסוג האנשים שקודם כל פועלים ורק לאחר מכן צריכים לחשוב על כך."


❖ "הישמרי מטוב לב שגורם לך ליפול אל תוך באר: המקרים בהם את רוצה לעזור לאחרים, אבל במקום למשוך אותם מעלה הם מושכים אותך מטה."


❖ "כאשר אנשים אחרים אומרים שדבר מסוים הוא טוב, זוהי דעתם בנוגע למה נחשב כטוב. אבל האם זה תמיד מה שטוב עבורך?"


❖ "כשאנשים שונאים אותך, זה הרגע שבו הם משחררים אותך מנטל. אתה יכול לבוא וללכת כרצונך, בלי לדאוג שהם עשויים להתגעגע אליך או להתרגז מכך שעזבת. ואתה לא חייב להביא להם מתנות כשאתה חוזר. אתה חופשי לעשות כראות עיניך."


❖ "הניסיון לנצח על חשבון אנשים אחרים מביא עימו רק טינה וקארמה רעה. עדיף להשיג ניצחון על עצמך."


❖ "לא משנה מה אתה מאבד, תן לו ללכת לאיבוד. אבל לעולם אל תאבד את ליבך."


❖ "אם הם לוקחים דבר ששייך לך, תגיד לעצמך שאתה הופך את זה למתנה. אחרת לא יהיה סוף לטינה."


❖ "כשהם לוקחים דבר ששייך לך, זה עדיף יותר ממצב שבו אתה לוקח דבר ששייך להם."


❖ "אם דבר מסוים הוא באמת שלך הוא יהיה מוכרח להישאר איתך, בכל מצב. אם הוא לא באמת שלך, אז למה להתרגש ממנו?"


❖ "אין דבר שלילי בלהיות עני מבחינה חומרית, אבל וודא שאתה לא עני בפנים. וודא שאתה עשיר בנדיבות, טוב לב ומדיטציה – האוצרות של התודעה."


❖ אחד מתלמידיו של אג’אהן פואנג התלונן בפניו, "אני מסתכל על אנשים אחרים ונראה שיש להם חיים כל כך קלים. מדוע החיים קשים עבורי?" תשובתו: "החיים 'הקשים' שלך קלים פי עשר, עשרים, מאשר 'החיים הטובים' של הרבה אנשים אחרים. למה אתה לא מסתכל על האנשים שהחיים שלהם קשים יותר משלך?"


❖ לפעמים כאשר חלק מתלמידיו או תלמידותיו התמודדו עם קשיים בחייהם, אג’אהן פואנג היה מלמד אותם להזכיר לעצמם: "איך אני יכול להאשים מישהו אחר? אף אחד לא ביקש ממני להיוולד. אני באתי מרצוני החופשי."


❖ לכל מה שמתרחש יש תוחלת חיים משלו. הוא לא ימשך לנצח. כאשר תוחלת חייו תסתיים, הוא יחלוף מעצמו."


❖ "להיות עם בן או בת זוג בחיים זה לסבול. להיות עם בן זוג טוב או בת זוג טובה זה ממש לסבול – בגלל כל ההיאחזויות."


❖ "הנאות חושיות הן כמו סמים: טעימה אחת ואתה מתמכר. אומרים שבנוגע להרואין קשה לשבור את ההרגל, אבל ההתמכרות להנאות החושים היא חמורה יותר. היא עמוקה. חודרת כל הדרך אל תוך העצמות. היא מה שגרמה לנו להיוולד מלכתחילה, וגורמת לנו להסתובב במעגלים, שוב ושוב, במעגל המוות והלידה מחדש במשך עידני עידנים. אין תרופה שאתה יכול לקחת כדי לשבור את ההרגל, כדי לשטוף אותו מהמערכת שלך, מלבד התרופה של דברי הלימוד של הבודהה."


❖ "כשאנחנו רואים הינדים שסוגדים לשיווה זה נראה לנו מוזר, אבל למעשה כל האנשים בעולם סוגדים לשיווה – כלומר הם סוגדים למין – אבל ההינדים הם היחידים שפתוחים בקשר לכך. מין הוא הבורא של העולם. הסיבה שבגללה כל אחד מאיתנו נולד היא מכיוון שאנו סוגדים לשיווה בתוך ליבנו."


❖ פעם אחת, הוריה של תלמידה של אג’אהן פואנג לחצו עליה לחפש בעל כדי שתוכל להשתקע, להקים משפחה ולהביא ילדים. היא שאלה אותו, "האם מה שאנשים אומרים זה נכון, שאישה זוכה בסגולות רבות על כך שהיא מביאה ילד, מכיוון שהיא נותנת למישהו אחר הזדמנות להיוולד?" "אם זה היה נכון", הוא ענה לה, "אז כלבים היו זוכים בטונות של סגולות, בגלל שהם מביאים מלא גורים בכל המלטה." בנוסף, הוא אמר לה, "להתחתן היא אינה הדרך לחמוק מסבל. למעשה, כל מה שאת עושה זה להערים עוד סבל על עצמך. הבודהה לימד אותנו שחמשת המצרפים15 הם נטל כבד, אבל אם תתחתני יהיה עלייך לדאוג בקשר לעשרה, חמשה עשר ואז עשרים..."


❖ "אתם חייבים להיות המחסה עבור עצמכם. אם אתם סוג האנשים שזקוקים למצוא מחסה באנשים אחרים, אז יהיה עליכם לראות את הדברים כפי שהם רואים אותם. זה אומר שתצטרכו להיות טיפשים בנוגע לדברים מסוימים, בדיוק כמותם. אז חלצו את עצמכם מהמצב הזה והתבוננות לעומק על עצמכם, עד שהדברים יהיו ברורים בתוככם."


❖ "את עשויה לחשוב, 'בני, בני', אבל האם הוא באמת שלך? אפילו גופך הוא לא באמת שלך."


❖ אחת מתלמידותיו של אג’אהן פואנג, כאשר חלתה במחלת כבד קשה, חלמה שהיא מתה והגיעה לגן עדן. היא ראתה את החלום כסימן רע ולכן הלכה לואט מאקווט כדי לספר על חלומה לאג’אהן פואנג. הוא ניסה לנחם אותה ואמר שהחלום הוא למעשה סימן טוב בתחפושת. אם תשרוד את המחלה, היא כנראה תקבל קידום בעבודה. אם לא תשרוד, היא תיוולד מחדש בנסיבות חיוביות. אך ברגע שאג'אהן פואנג אמר את הדברים היא מאוד התרגזה: "אבל אני לא מוכנה למות!" "תראי", הוא אמר לה, "כאשר זמנך לעזוב מגיע עלייך להיות מוכנה לעזוב. החיים הם לא גומייה שאת יכולה למתוח או לכווץ כרצונך."


❖ "אם יש הנאות חושיות שאתה מרגיש תאווה חזקה אליהן זה סימן שהתענגת עליהן בעבר, בחיים קודמים. זאת הסיבה שאתה כל כך מתגעגע אליהן בפעם הזו. אם תחשוב על כך למשך מספיק זמן, זה אמור להספיק כדי להפוך אותך לחסר תשוקה ומבוהל."bottom of page