top of page

ג'האנה

עכשיו נסכם את השיטות לתרגול מדיטציית נשימה תחת המרכיבים של ג'האנה.

המשמעות של ג'האנה היא היספגות או התמקדות מתמשכת בדבר יחיד, למשל כאשר אנו פועלים עם הנשימה.

1. לג'האנה הראשונה יש חמישה מרכיבים:

  • מחשבות מכוונות (vitakka):חשוב על הנשימה עד שתוכל לשמור אותה בתודעה בלי להיות מוסח.

  • עיסוק מתמשך בדבר יחיד (ekaggatārammaṇa): שמור על התודעה עם הנשימה. אל תאפשר לה לסטות אל עבר תפיסות או עיסוקים אחרים. עקוב אחר המחשבות שלך והשגח עליהן כך שתעסוקנה רק בנשימה, עד לנקודה בה הנשימה מרגישה נוחה. (התודעה הופכת להיות אחת, במנוחה וברגיעה עם הנשימה).

  • הערכה (vicāra): הרגש כיצד ניתן לאפשר לתחושת הנשימה הנוחה הזו להתפשט ולהתחבר אל תחושות הנשימה האחרות ברחבי הגוף. אפשר לתחושות הנשימה האלו להתפשט, עד שהן מתחברות יחד ברחבי הגוף כולו. ברגע שהגוף הופך להיות רגוע, בעזרת הנשימה, תחושות של כאבים יירגעו בהדרגה. הגוף יתמלא באנרגיית נשימה טובה. (התודעה ממוקדת אך ורק בעניינים שקשורים לנשימה).

שלושת האיכויות האלו מוכרחות לחבור יחד, ולהתייחס אל אותו זרם הנשימה כדי שהג'האנה הראשונה תופיע. זרם הנשימה הזה יכול לקחת אותך כל הדרך אל הג'האנה הרביעית. מחשבות מכוונות, עיסוק מתמשך בדבר יחיד והערכה מתפקדים כסיבות. כאשר הסיבות הן בשלות לגמרי, התוצאות יופיעו:

  • התעלות (pīti): תחושה חזקה ומשמעותית של מלאות ורעננות, בגוף ובתודעה, שמגיעה ישירות אל הלב ואינה תלויה בדברים אחרים מלבדה.

  • עונג (sukha): קלות פיזית המופיעה כתוצאה מכך שהגוף דומם ושקט, יציב ובלתי מעורער (kāya-passaddhi); סיפוק תודעתי המופיע מכיוון שהתודעה רגועה ונינוחה לכשעצמה, בלתי מוסחת, בלתי מעורערת, נינוחה ואצילית (citta-passaddhi).

תחושות ההתעלות והעונג הן התוצאות. הגורמים של הג'האנה הראשונה, אם כך, מתחלקים בפשטות לשני סוגים: סיבות ותוצאות.

כאשר ההתעלות והעונג מתחזקים, הנשימה הופכת למעודנת יותר. ככל שתישאר ממוקד בהיספגות מדיטטיבית למשך זמן רב יותר, כך התוצאות יהיו חזקות יותר. זה מאפשר לך להניח למחשבות המכוונות ולהערכה (הכנת השטח הראשונית), ואז – כאשר אתה מסתמך לחלוטין רק על גורם אחד, עיסוק מתמשך בדבר יחיד – אתה נכנס אל תוך הג'האנה השנייה (magga-citta, phala-citta).

2. לג'האנה השנייה יש שלושה מרכיבים: התעלות, עונג ועיסוק מתמשך בדבר יחיד (magga-citta). הכוונה היא למצב המנטלי אשר טעם את התוצאות שהגיעו מהג'האנה הראשונה. לאחר שאתה נכנס אל הג'האנה השנייה, תחושות ההתעלות והעונג הופכות לחזקות יותר מכיוון שהן מסתמכות על גורם אחד, עיסוק מתמשך בדבר יחיד. המרכיב של עיסוק מתמשך בדבר יחיד משגיח אחר עבודת המדיטציה, ודואג לשמר אותה מכאן ואילך על ידי: התמקדות בנשימה כך שהיא הופכת להיות יותר ויותר מעודנת, והישארות במצב יציב ושקט עם תחושה של התרעננות וקלות, בגוף ובתודעה. התודעה יציבה ומסופקת, אף יותר מאשר לפני כן. תוך כדי כך שאתה ממשיך להתמקד, תחושות ההתעלות והעונג מתחזקים ומתחילים להתרחב ולהתכווץ. המשך להתמקד בנשימה והפנה את התודעה אל רמה עמוקה ומעודנת יותר, כדי להתחמק מתחושות ההתעלות והעונג, וכך תיכנס אל הג'האנה השלישית.

3. לג'האנה השלישית יש שני מרכיבים: עונג ועיסוק מתמשך בדבר יחיד. הגוף שקט, חסר תנועה ומבודד. אין תחושות של כאב שמופיעות כדי להפריע לו. התודעה מבודדת ושקטה, דוממת. הנשימה מעודנת, זורמת בחופשיות, רחבה. זוהר – לבן כמו כותנה – נכנס וחודר אל הגוף כולו, משקיט את כל תחושות חוסר הנוחות הפיזיות והמנטאליות. המשך להתמקד בהתבוננות ומעקב אחר הנשימה המעודנת והרחבה, ושום דבר אחר מלבדה. התודעה חופשייה: אין מחשבות בנוגע לעבר או לעתיד שמפריעות לה. התודעה עומדת בכוחות עצמה. ארבעת האלמנטים – אדמה, מים, אש ורוח – נמצאים בהרמוניה ברחבי הגוף. אתה כמעט יכול לומר שהם טהורים ברחבי הגוף כולו, מכיוון שלנשימה יש את הכוח לשלוט ולטפל כהלכה בכל האלמנטים האחרים, ולשמור עליהם בהרמוניה ובתיאום אחד עם השני. מיינדפולנס מזווג עם עיסוק מתמשך בדבר יחיד, והם מתפקדים כסיבות. הנשימה ממלא את הגוף. מיינדפולנס ממלא את הגוף.

התמקד בה. התודעה בהירה ועוצמתית, הגוף קל. תחושות העונג שקטות, דוממות. תחושת הגוף שלך מרגישה יציבה ושווה, מאוזנת, ללא פערים או מעידות במודעות שלך – כך שאתה יכול להניח לתחושות העונג. תחושות העונג שמתגשמות בגוף הופכות לשקטות, דוממות, מכיוון שארבעת האלמנטים חופשיים מתנועה ונמצאים באיזון. לעיסוק המתמשך בדבר יחיד, כלומר לסיבה, יש את הכוח להתמקד מטה, חזק יותר, ולקחת אותך אל הג’האנה הרביעית.

4. לג’האנה הרביעית יש שני מרכיבים: השתוות הנפש (upekkhā) ועיסוק מתמשך בדבר יחיד, או מיינדפולנס. השתוות הנפש והעיסוק המתמשך בדבר יחיד, בג’האנה הרביעית, ממוקדים בעוצמתיות – מוצקים, יציבים ובטוחים. אלמנט הנשימה שקט לגמרי, חופשי מאדוות, זרמים מנוגדים ופערים. התודעה, טבעית ודוממת, חופשייה מכל ההתעסקויות עם העבר והעתיד. הנשימה, המרכיבה את ההווה, היא שקטה כמו האוקיינוס או האוויר כשהם חופשיים מזרמים או גלים. אתה יכול להבחין במראות וצלילים רחוקים, לדעת אותם, מכיוון שהנשימה מאוזנת. הנשימה אינה נעה ונדה – מתפקדת כמו מסך קולנוע המספק השתקפות ברורה של כל דבר שמוקרן עליו. ידע מופיע בתודעה: אתה יודע אבל נישאר שקט ודומם. התודעה נורמלית, טבעית ושקטה; הנשימה נורמלית, טבעית ושקטה; העבר, ההווה והעתיד כולם נורמליים, טבעיים ושקטים. זהו עיסוק מתמשך בדבר יחיד אמיתי, הממוקד בשקט הבלתי מעורער, חסר הדאגה, של הנשימה. כל חלקי הנשימה בגוף מתחברים, כך שאתה יכול לנשום דרך כל הנקבוביות. אתה לא צריך לנשום דרך הנחיריים, מכיוון שהנשימה הנכנסת והיוצאת, וההיבטים האחרים של הנשימה בגוף, יוצרים שלם אחד ומאוחד. כל ההיבטים של אנרגיית הנשימה מאוזנים, שווים ומלאים. לכל ארבעת האלמנטים יש מאפיינים זהים. התודעה שקטה, דוממת לחלוטין.

המיקוד חזק: האור, זוהר ובוהק.

ככה זה לדעת, להכיר, את מסגרת ההתייחסות הגדולה.

התודעה קורנת ובהירה –

כמו אור השמש

אשר, כאשר הוא אינו חסום על ידי עננים או ערפל,

מאיר את הארץ.​

התודעה מפיצה אור לכל הכיוונים. הנשימה קורנת, התודעה קורנת לחלוטין, בזכות מיקוד המיינדפולנס.

המיקוד חזק; האור, בוהק, זוהר... יש לתודעה כוח וסמכות. כל ארבעת מסגרות ההתייחסות מתכנסות אל אחת. לא קיימת תחושה ש, "זה הגוף... זו תחושה... זו התודעה... זו איכות מנטאלית." זה לא מרגיש שהן ארבעה. לפיכך, זה נקרא מסגרת ההתייחסות הגדולה, מכיוון שאף אחת מהמסגרות אינה מופרדת, בשום דרך, מהאחרת.

התודעה מכוונת ביציבות,

מרוכזת ואמיתית,

בזכות כוח המיקוד שלה.

מיינדפולנס וערנות נאספות והופכות לאחד: זאת המשמעות של "דרך מאוחדת" (ekāyana-magga). האיחוד בין ארבעת האלמנטים וארבעת מסגרות ההתייחסות, ארבעה באחד, מעורר אנרגיה עצומה וערנות – האש הפנימית המטהרת (tapas) שיכולה להסיר לחלוטין את החשיכה שחוסמת את הראייה.

תוך כדי כך שאתה מתמקד חזק יותר על הבהירות והזוהר של התודעה, כוח מופיע כתוצאה מכך שאתה מניח לכל המחשבות והתפיסות שמעסיקות אותה. התודעה עומדת לבדה, כמו אדם שטיפס אל פסגת הר ולכן יש לו את הזכות להתבונן אל עבר כל הכיוונים. מקום משכנה של התודעה – הנשימה, שתומכת בחופש של התודעה ובגדולתה – נמצאת במצב גבוה, מרומם, לכן התודעה יכולה לראות בבירור את המיקום של כל פבריקציות הדהמה (saṅkhāra) – אלמנטים, קְהַנְדְהַה, ושערי החושים (āyatana). כמו אדם שלקח עימו מצלמה לטיסה במטוס ויכול לצלם תמונות של כל הדברים הנמצאים מטה. באותו האופן, אדם שהגיע אל השלב הזה (lokavidū), יכול לראות את העולם ואת הדהמה כפי שהם באמת.

בנוסף, מודעות מסוג אחר הקשורה לתודעה – הנקראת תובנת משחררת או מיומנות השחרור – מופיעה גם כן. האלמנטים או המאפיינים של הגוף משיגים און (kāya-siddhi); התודעה משיגה כוח עמיד. כאשר אתה רוצה ידע בנוגע לעולם או לדהמה, מקד את התודעה בחוזקה, בכבדות, בנשימה. כאשר הכוח המרוכז של התודעה פוגע באלמנט הטהור, ידע אינטואיטיבי יצוץ באלמנט הזה, בדיוק כמו שסיכה של פטפון, כאשר היא נוגעת בתקליט, תגרום לצלילים להופיע ולהישמע. ברגע שהמיינדפולנס שלך ממוקד באובייקט שהוא טהור, אז אם אתה מעוניין בתמונות, תמונות יופיעו; אם אתה מעוניין בצלילים, צלילים יופיעו. בין אם אלו דברים קרובים או רחוקים, עניינים שקשורים לעולם או לדהמה, בנוגע לעצמך או לאנשים אחרים, בעבר, בהווה או בעתיד – כל דבר שאתה רוצה לדעת. בזמן שאתה מתמקד מטה, בנשימה, חשוב על הדבר שאתה רוצה לדעת והוא יופיע. זוהי נְיָאנַה (ñāṇa) – רגישות אינטואיטיבית שיכולה לדעת את העבר, ההווה והעתיד – רמת מודעות חשובה שרק אתה בעצמך, ובעבור עצמך, יכול לדעת. האלמנטים הם כמו גלי רדיו שעוברים דרך האוויר. אם התודעה והמיינדפולנס שלך חזקים והמיומנויות שלך מפותחות כהלכה, תוכל להשתמש באלמנטים האלו כדי להתחבר אל העולם כולו, כך שידע יוכל להופיע ולהתעורר בתוכך.

כאשר אתה שולט בג’האנה הרביעית, היא יכולה להוות בסיס לשמונה מיומנויות:

1. וִיפַאסַנָה-נְיָאנַה (Vipassanā-ñāṇa): ידע אינטואיטיבי בהיר וברור אל תוך התופעות הפיזיות והמנטאליות בזמן שהן מופיעות, נשארות ומתפרקות. זוהי תובנה מסוג מיוחד, שמגיעה אך ורק מאימון התודעה. היא יכולה להתרחש בשתי דרכים:

(א) לדעת בלי להצטרך לחשוב בנוגע לנושא;

(ב) לדעת לאחר שחשבת בנוגע לנושא – אך לא לאחר מחשבה רבה כמו במקרה של ידע רגיל ושגרתי. חשוב לרגע על הדבר שאתה רוצה לדעת והוא מיד יהיה ברור – בדומה לפיסת כותנה שספוגה בדלק, העולה מיד בלהבות כאשר אתה מצית אותה בעזרת גפרור. האינטואיציה והתובנה במקרה הזה הן מהירות ושונות מיכולת הבחנה רגילה ושגרתית.

2. מַאנוֹמָאִידְּהִי (Manomayiddhi): כוחות נפשיים. היכולת להשתמש במחשבות כדי להשפיע על אירועים.

3. אִידְּהִיוִדהִי (Iddhividhī): היכולת להפגין כוחות על טבעיים. לדוגמה, ליצור תמונות ודימויים במצבים מסוימים שרק קבוצות מסוימות של אנשים יוכלו לראות.

4. דִיבָאסוֹטָה (Dibbasota): היכולת לשמוע צלילים רחוקים.

5. סְטוֹפָארִיָה-ניאנה (Cetopariya-ñāṇa): היכולת לדעת את הרמה – טובה או רשעית, גבוהה או נמוכה – של תודעתם של אחרים.

6. פוּבְנִיוָאסָאנוּסַּאטִי-ניאנה (Pubbenivāsānussati-ñāṇa): היכולת לזכור גלגולי חיים קודמים. (אם תשיג את המיומנות הזו לא תצטרף להמשיך לתהות אם, לאחר המוות, ישנה לידה מחדש או השמדה מוחלטת).

7. דִיבָאצַ'אקְהוּ (Dibbacakkhu): היכולת לראות מראות ודימויים גסים ומעודנים, רחוקים וקרובים.

8. אַסָבַאקְהָאיָה-ניאנה (Āsavakkhaya-ñāṇa): היכולת להפחית ולחסל לחלוטין את תסיסת המזהמים בלב.

שמונת המיומנויות האלה מגיעות אך ורק מתרגול ריכוז התודעה, וזאת הסיבה שכתבתי את המדריך המתומצת הזה לריכוז וג’האנה, המבוסס על הטכניקה של לשמור על הנשימה בתודעה. אם אתה שואף להשיג את הטוב היכול לנבוע מהדברים האלו, רצוי שתפנה את תשומת ליבך לאימון הלב והתודעה שלך.bottom of page