top of page
נספח

מדיטציות נוספות


כפי שציינתי בפרק הראשון, קיימים זמנים בהם עליך לגרום לתודעה להיות במצב הרוח הנכון, לפני שהיא תהייה מוכנה להתיישב עם הנשימה ולהתמקד בה. הנה מספר הרהורים היכולים לעזור לסייע ביצירת מצב רוח זה.


הפירושים הניתנים כאן הם הצעות פשוטות בנוגע לכיצד להתחיל בהרהורים אלו – מכיוון שתרגולים אלו הם יעילים ביותר כאשר אתה משתמש בכושר ההמצאה שלך, ומתאים אותם כדי להתמודד עם המאפיינים הייחודיות של מצבי הרוח שלך. תוכל לבצע התאמות לפי רצונך, כל עוד הן עוזרות לך להניע את חשיבתך אל עבר הכיוון הנכון: לעורר תשוקה להתיישב עם הנשימה, ולהתמקד בה. כאשר תשוקה זו מתעוררת, אתה יכול להניח להרהור ולהתמקד בנשימתך.


בהתחלה, יתכן ותגלה שעליך לעסוק בהרהורים אלו למשך זמן רב למדי עד שישפיעו עליך. בסופו של דבר, אתה אמור לקבל מושג ולחוש אלו הרהורים מצליחים עבורך. השתמש בידע הזה כדי להפוך את הרהוריך ליעילים יותר. במילים אחרות, פעל ישר על ה - "עורק הראשי" של המצב התודעתי העומד בדרכך להתיישב עם הנשימה. כך יהיה לך זמן רב יותר לעבוד ולשחק עם הנשימה.


כאשר אתה מרגיש מיואש

נסה להרהר בקשר לנדיבותך. חשוב על זמנים בעבר בהם הענקת למישהו מתנה, לא מכיוון שהיית חייב לעשות זאת או מכיוון שזה היה מצופה ממך, אלא פשוט מכיוון שרצית לעשות זאת. היה לך דבר שהיית שמח להשתמש בו לבדך, אבל החלטת שאתה מעדיף לחלוק אותו. טוב לזכור שהענקת מתנות כאלה, משום שהן מזכירות לך שיש לך לפחות מידה מסוימת של טוב לב בתוך עצמך. בנוסף, מתנות כאלה מזכירות לך שישנם מקרים בהם אתה לא עבד לחשקים שלך. יש בידך מידה מסוימת של חופש בבחירת התנהגותך, וניסיון מסוים בכמה טוב זה מרגיש להפעיל את החופש הזה בדרכים מיטיבות.

המשמעות של המילה "מתנה" כאן היא אינה רק מתנה חומרית. המשמעות יכולה להיות גם מתנה של זמנך, האנרגיה שלך, הידע שלך או המחילה שלך.


כדי להפיק את המרב מהרהורים אלו, בסס הרגל לחפש הזדמנויות בחיי היום יום להיות נדיב בכל אחת מדרכים אלה. כך תמיד יהיו לך זיכרונות טריים להרהוריך. ללא זיכרונות טריים, ההרהורים יכולים להפוך במהרה למעופשים.


באופן דומה, אתה יכול להרהר במעלותיך הטובות וסגולותיך. חשוב על זמנים בהם יכולתך לפגוע במישהו מבלי לתת על כך את הדין, אבל לא עשית זאת. מתוך עיקרון. ראית שזה יהיה מתחת לכבודך לעשות זאת, או שאתה עלול להתחרט על כך בעבור הימים. אם לקחת על עצמך את כללי המוסר, הרהר בזמנים בהם הרגשת פיתוי לעבור על אחד מהכללים, אבל הצלחת לא לעשות זאת. חשוב עד כמה אתה שמח, במבט לאחור, שלא עשית זאת. הרהור מסוג זה מועיל, לא רק כדי לעזור לתודעה להתיישב בריכוז, אלא גם כדי לעזור לך לעמוד בפיתויים העלולים לשבור את כללי המוסר בפעם הבאה שיופיעו.


כאשר אתה מרגיש תאווה

הרהר בדברים הנמצאים בתוך גופך, וזכור שאותם הדברים נמצאים בתוך הגוף של הגבר או האישה כלפיה אתה חש תאווה. זכור שתאווה יכולה להתקיים רק כאשר אתה חוסם חלקים עצומים של המציאות – למשל את כל תכולתו הפנימית של הגוף – לכן, הרחב את טווח מבטך הפנימי.


כדי לקבל ניסיון התחלתי בתרגול הרהור זה, נסה לדמיין את העצמות בגופך. התחל עם העצמות באצבעות. כאשר אתה מדמיין אותן, שאל את עצמך היכן אתה מרגיש את אצבעותיך כרגע. אם ישנו כיווץ כלשהו באצבעות, זכור שאין כיווץ בעצמות, אז הרפה את הכיווץ. לאחר מכן עבור אל העצמות בכפות ידיך, וחזור על התרגיל: הבחן בכיווץ סביב העצמות והרפה אותו. המשך לנוע במעלה הזרועות, עד אשר אתה מגיע לכתפיים. לאחר שאתה מהרהר בנוגע למפרקי הכתפיים, הפנה את מבטך הפנימי אל כפות רגליך. כאשר אתה מדמיין את העצמות בכפות רגליך, הרפה את כל הכיווצים שאתה מרגיש בכפות רגליך. לאחר מכן המשך מעלה אל הרגליים שלך, דרך האגן, במעלה עמוד השדרה, דרך הצוואר, ובסופו של דבר אל הגולגולת.


כדי להתנסות בגרסה נוספת של תרגיל זה: דמיין, כאשר סיימת להרפות חלק גופני הנמצא סביב עצם מסוימת ואתה מתכוון להמשיך הלאה אל החלק הגופני הבא, שחלק זה נתלש החוצה מהגוף לאחר שאתה מסיים להרפות אותו. המשך כך עד אשר תרגיש שכל החלקים בגוף נתלשו ממנו, ואתה יושב עם תחושה של מודעות רחבה וקלילה.


ניתן ליישם תרגיל דומה גם על כל חלק גופני אחר המעורר בך תשוקה. אם, לדוגמה, אתה מגלה שאתה נמשך אל עור, דמיין את עורך מוסר מגופך ומונח בערמה על הרצפה.


כדי לעזור לך לדמיין זאת, אתה יכול לשנן את הרשימה המסורתית של חלקי הגוף בהם נעזרים להרהור מסוג זה:


שערות ראש, שערות גוף, ציפורניים, שיניים, עור;

שרירים, גידים, עצמות, לשד עצמות;

כליות, לב, כבד, ממברנות, טחול, ריאות;

מעי גס, מעי דק, תכולת הכיבה, צואה;

מיץ מרה, מוגלה, לימפה, דם, זיעה, שומן, דמעות;

שמן, רוק, ריריות, נוזל מפרקים, שתן.


אם תרצה, תוכל להוסיף חלקים נוספים - כמו את העיניים או המוח - אשר לא הצליחו, משום מה, להתברג לרשימה המסורתית (לרעיונות נוספים בנוגע לכיצד להתמודד עם תאווה, עיין בדיון בנוגע לרגשות הרסניים בחלק השני.) אידיאלית, הרהור זה אמור לעורר בך תחושה פנימית של קלילות, המופיעה כאשר אתה מאבד עניין בתאווה. לעומת זאת, אם אתה מגלה שההרהור מעורר בך פחד או רגשות מציפים, עזוב אותו וחזור לנשימה.


כאשר אתה מרגיש כועס

חזור על ההנחיות להתמודדות עם כעס בחלק השני. בנוסף, תוכל לנסות את ההנחיות לפיתוח ארבעת מצבי התודעה העילאיים, בחלק הראשון.


כאשר אתה מרגיש עצל

הרהר בעובדה שמוות עשוי להגיע בכל רגע. שאל את עצמך: האם אתה מוכן למות בדקה הבאה או בזו שאחריה? מה אתה צריך לעשות כדי להביא את התודעה שלך למצב בו היא לא תחשוש למות? איך תרגיש אם תמות הלילה, לאחר שבזבזת את ההזדמנות למדוט ולפתח תכונות טובות וחזקות בתודעה? המשך לשאול את עצמך שאלות בכיוון חשיבה זה עד אשר תרגיש תשוקה למדוט. לאחר מכן, פנה ישירות אל הנשימה.


הרהור זה, בדומה להרהור בנוגע לגוף, אמור לחזק את התודעה בעזרת כוונות נחושות ומיטיבות. לעומת זאת, אם אתה מגלה שהוא מעורר בך פחד או רגשות מציפים, עזוב אותו ופנה ישירות אל הנשימה.


תרופה נוספת להתמודדות עם עצלות היא לחשוב על זמנים בהם ייחלת למצוא רגע של שקט ושלום פנימי. חשוב כמה נואש הרגשת בזמנים אלו. כעת יש לך הזדמנות לגלות את השקט והשלום האלו. האם אתה רוצה לזרוק אותה לפח?

bottom of page