top of page
התבודדות

התבודדות מאפשרת לך להסתכל ישירות על הנושאים הנוצרים על ידי תודעתך שלך, בלי הסחות דעת של נושאים הנוצרים על ידי אנשים אחרים. זוהי הזדמנות להתחבר מחדש לעצמך ולתת תוקף מחודש לערכים האמיתיים שלך. זאת הסיבה שהבודהה המליץ לנזירים ללכת אל תוך הטבע הפראי וליצור מצב תודעתי מבודד, גם כאשר הם חיים בתוך החברה.


ישנן כמה דרכים בהן תוכל ליצור את המצב המנטלי הזה בחייך:


     א. מזמורים - כדי לעודד תחושה של התבודדות סביב תרגול המדיטציה היומי שלך, אתה עשוי לגלות שזה מועיל מאוד לזמר מזמור לפני שאתה מודט, במיוחד אם אתה מבחין שהתודעה שלך סוחבת הרבה נושאים ממהלך היום. צליל המזמור מרגיע, ומילות המזמורים עוזרות לך להיכנס אל מצב תודעתי שונה. ישנם כתבים רבים של מזמורים הזמינים ברשת, וקבצי שמע רבים המראים כיצד לבטא את המילים. ניתן לזמר בכל אחת מהשפות הבודהיסטיות האסיאתיות, בשפה שלך, או בשילוב של שתיהן. התנסה כדי לראות איזה סגנון מזמורים הכי מועיל עבורך, כדי להכניס אותך למצב המנטלי המתאים ביותר למדוט.


      ב. ריטריטים - בנוסף לתרגול המדיטציה היומי שלך, מועיל למצוא זמנים, בהפוגות קבועות, בהם תוכל להקדיש פרקי זמן ארוכים יותר לתרגול המדיטציה. זה יעזור לך להיכנס עמוק יותר אל תוך תודעתך ולהטעין מחדש את התרגול שלך באופן כללי. ישנן שתי דרכים בהן תוכל לעשות זאת, ומועיל לנסות את שתיהן:


      1. הראשונה היא למצוא זמן על בסיס קבוע, אחת לשבוע או שבועיים, כדי להקדיש חלק גדול יותר מהיום, מאשר בדרך כלל, לתרגול המדיטציה.

      2. השנייה היא לצאת לריטריט4 ממושך יותר, פעם או פעמיים בשנה.


מסורתית, בודהיסטים מקדישים ארבע ימים מתוך החודש - יום הירח המלא, יום הירח החדש, ושני ימי חצי הירח - לתרגול מדיטציה מסור וכנה יותר. זה נקרא לשמור על הַאווּפוֹסָאטְהָא5. הדרך הנפוצה ביותר לעשות זאת היא לקחת על עצמך את שמונת כללי המוסר, להקשיב לדהמה, ולמדוט.


שמונת כללי המוסר נבנים על חמשת הכללים הראשונים. הכלל השלישי שונה מהימנעות מיחסי מין אסורים אל הימנעות מיחסי מין באופן כללי. בנוגע לשלושת הכללים הנותרים, אתה מבטיח לעצמך שבמהלך היום תימנע מ:


      6. אכילת מזון במהלך התקופה שבין צהריי היום עד עלות השחר של היום הבא.

      7. צפייה במופעים, הקשבה למוזיקה, ענידת תכשיטים, ושימוש במוצרי קוסמטיקה ובשמים.

      8. ישיבה על כיסאות גבוהים ויוקרתיים, או שכיבה על מיטות גבוהות ויוקרתיות.


כללי מוסר אלו, בעיקרו של דבר, מוסיפים את עקרון ריסון החושים אל חמשת הכללים הראשונים, מכיוון שהם שמים גבולות על העונג שאתה מנסה לקבל מכל אחד מחמשת החושים הגופניים. למעשה, הם מעודדים אותך לבחון את היאחזותך בגוף ובתענוגות החושים, ובמקום זאת לחפש עונג באימון תודעתך.


כדי להקשיב לדברי הלימוד של הבודהה, תוכל לקרוא ספר דהמה בקול או להקשיב לכל אחת משיחות הדהמה הטובות הנגישות ברשת. אתה יכול, כמובן, לארגן את קיום כללי מוסר אלו כדי שיתאימו ללוח הזמנים שלך. למשל, תוכל לשנות את מספר הימים בהם אתה מנסה לקיים כללים אלו במהלך החודש, או לקבוע אותם לימים אחרים בהם בדרך כלל אינך עובד. אם אינך יכול לאכול לפני צהריי היום, תוכל להבטיח לעצמך שלא תאכל ארוחה לאחר ארוחת אמצע היום.


אם יש לך חברים המתרגלים מדיטציה, תוכל לנסות לקבוע יום תרגול משותף, כדי לראות אם האנרגיה של הקבוצה עוזרת או מפריעה לתרגול שלך. למרות שזה עשוי להראות מוזר, לחפש בדידות בחברתם של אנשים אחרים, אתה עשוי לגלות שזה גורם לתרגול להרגיש פחות בודד, מפני שאתה יכול לראות שאינך האדם היחיד אשר הולך כנגד ערכי החברה בכללותה. כדי לעודד אווירה של התבודדות בקבוצה, הסכימו לגבי כמות השיחות בהן אתם רוצים לקחת חלק. המנעו מדיונים בקשר לפוליטיקה. באופן כללי, ככל ששקט יותר, כך טוב יותר. אינכם נפגשים כדי ללמד אחד את השני באמצעות מילים. אתם נפגשים כדי ללמד ולתמוך אחד בשני באמצעות דוגמה אישית.


בנוגע לריטריטים לתקופות ארוכות, קיימים מספר מרכזי מדיטציה המציעים ריטריטים כאלו במהלך כל השנה. היתרון של מרכזים כאלו הוא שהם נוטים לאכוף לוח זמנים קבוצתי קבוע מראש, העוזר לתת סדר ומבנה ליום שלך. זה יכול להיות חשוב אם אתה מתרגל מדיטציה מתחיל ויש לך קושי לעשות זאת באופן עצמאי. בנוסף, כמות העבודה ההתנדבותית הנדרשת ממך היא בדרך כלל מינימלית. האוכל שלך יבושל למענך, אז יהיה לך זמן רב יותר לתרגול מדיטציה רשמי.


לעומת זאת, עליך להיות זהיר ולבחור מרכז מדיטציה טוב. חלק מהמרכזים מנוהלים כבתי עסק עם צוות עובדים גדול, דבר הגורם להוצאות לתפוח. זה מבריח את הדהמה מהדברים שהבודהה לימד, אל עבר דברים המרצים קהל רב של לקוחות. חלק מהמרכזים מפעילים לחץ קל בסופו של הריטריט כדי שתיתן תרומה למרכז או למורה הריטריט, בטענה כי זה מנהג בודהיסטי קדום. המנהג של לתת תרומות הוא אכן מנהג בודהיסטי, אך המנהג של הפעלת לחץ כדי לקבל תרומות הוא אינו כזה.


אם הדהמה המלומדת בריטריט הולכת כנגד דברים שאתה יודע שהם נכונים, הימנע משיחות הדהמה ומדוט במקום אחר במרכז. אם אינך בטוח, מדוט במהלך שיחות הדהמה, והקדש את כל תשומת ליבך אל נושא המדיטציה. אם ישנו דבר בשיחה שרלוונטי או מועיל למה שאתה עושה, הוא יגיע ישר אל תשומת ליבך. בנוגע לכל שאר הדברים, אתה יכול לתת להם לחלוף.


גם המרכזים המנוהלים על בסיס תרומות עשויים ללמד גרסאות מאוד מוזרות של הדהמה. אם אתה מרגיש שישנה אווירה של כת במרכז, עזוב מייד. אם הם מסרבים לתת לך לעזוב, תעשה סצנה. זכור, עליך להגן על תודעתך.


מנזרי מדיטציה הם אופציה נוספת. הם אינם לוקחים תשלום, משום שכולם מנוהלים לחלוטין על בסיס תרומות. אך מכיוון שיצופה ממך לעזור במטלות היומיות, יכול להיות שיהיה לך פחות זמן לתרגול מדיטציה רשמי. בנוסף, מנזרי מדיטציה בדרך כלל אינם קובעים פרקי זמן לתרגול קבוצתי, לכן עליך להיות עצמאי יותר. וגם כאן, תהייה חייב להפעיל את יכולת ההבחנה שלך ולבדוק כיצד אתה מקשיב לדהמה. אתה גם יכול לחפש ברשת מרכזים שיאפשרו לך לשכור חדר קטן כדי למדוט בעצמך.


אפשרות נוספת היא לצאת לקמפינג. שהייה בטבע או בשממה עוזרת להתייחס להרבה מענייני היום יום שלך מנקודת מבט רחבה יותר. זאת הסיבה שהבודהה יצא אל הטבע כדי לזכות בהארה.

bottom of page