top of page
חברים ראויים להערצה

כאשר אתה מתחבר עם אדם, אתה מאמץ לעצמך באופן בלתי מודע את הרגליו והשקפותיו של אדם זה. זאת הסיבה שהעיקרון החשוב ביותר בעיצוב סביבת תרגול המדיטציה היומי שלך הוא חיבור עם אנשים הראויים להערצה. לאנשים הראויים להערצה יש ארבע תכונות:


      1. הם טובי לב.

      2. הם נדיבים.

      3. הם נבונים.

      4. יש להם אמונה שלמה בעקרון האומר שיש לטפח איכויות מיטיבות, ולזנוח איכויות שאינן מיטיבות.


אם אתה יכול למצוא אנשים כאלו, נסה להתחבר אליהם. הבחן באיכויות הטובות שלהם, נסה לחקות אותם, ושאל כיצד תוכל לפתח יותר טוב לב, נדיבות, תבונה ואמונה בתוכך. אז הסתכל סביבך. אם אינך רואה אנשים כאלו כלל, חפש אחריהם.


הבעיה היא, מה לעשות לגבי האנשים סביבך אשר אינם ראויים להערצה, אבל שעליך לבלות איתם זמן בבית, בעבודה או במצבים חברתיים. הנושא הזה קשה במיוחד אם יש לך אחריות כלפי אנשים אלו, או שיש לך כלפיהם חובות של הכרת תודה, כמו הוריך. עליך להקדיש זמן לאנשים אלו; עליך לעזור להם. במקרים כאלו, אתה צריך ללמוד מהי המשמעות של לבלות זמן עם אנשים מבלי להתחבר איתם - כלומר, להיות בחברתם מבלי לאמץ את ההרגלים והערכים שלהם. העיקרון הבסיסי הוא שאינך פונה אליהם לעצה בנוגע לעניינים רוחניים או מוסריים. בנוסף, נסה להתחמק בכל פעם שהם מנסים למשוך אותך לפעילויות ההולכות כנגד עקרונותיך, או כללי המוסר שלך. אם הפעילויות הן בלתי נמנעות, כמו למשל כאשר יש מסיבה בעבודה, אמץ את הגישה של להיות אנתרופולוג ממאדים, המתבונן בהרגלים המוזרים של אנשים על כוכב הלכת הזה, ובנקודת הזמן הזו.


אם ישנם אנשים או מצבים הנוטים להוציא ממך את הגרוע ביותר, ואינך יכול להימנע מהם, שב והקדש תרגול מדיטציה כדי לתכנן כיצד אתה יכול לשרוד את המפגש איתם, מבלי לתת להם להוציא אותך מהכלים ועם כמות מינימלית של עימותים שאינם הכרחיים. ללמוד כיצד למנוע ממצבים מנטליים לא מיטיבים לעלות בתודעה זה חלק חשוב בדרך, אבל פעמים רבות לא נותנים על כך את הדעת. לא כל מדיטציה חייבת להתמקד בהווה. אך ודא שהתכנונים אינם משתלטים על כל המדיטציה שלך, עוברים את גבול הטעם הטוב, ומפסיקים להיות מועילים.


במקרים מסוימים, אם חברות מתרכזת סביב פעילויות שאינן מיטיבות, אולי כדאי לך לשקול לשים את החברות הזו בהמתנה. למרות שרגשותיו של האדם האחר עשויים להיפגע, עליך לשאול את עצמך מה יקר יותר: רגשותיו של אדם זה או המצב של תודעתך. (וזכור, לפגוע ברגשותיו של אדם אחר זה לא אותו דבר כמו לגרום לו לנזק.) בסופו של דבר תוכל להציע לו יותר עזרה - אם תתרגל ברצינות, תוכל להפוך לחבר ראוי להערצה עבור אדם זה - לכן, אל תחשוב על התרחקותך ממנו כמעשה לא אדיב. אם חבריך מודאגים מכיוון שאתה הופך להיות פחות חברותי, דבר על הנושא עם מישהו עליו אתה סומך.


העקרון של להיות בררני לגבי חבריך אינו חל רק על אנשים בשר ודם, אלה גם על התקשורת: עיתונים, מגזינים, טלוויזיה, אינטרנט, אינטרנט, אינטרנט. במקרים אלו, קל יותר לכבות את הדברים מבלי לגרום לעצמך נקיפות מצפון. אם אתה מרגיש צורך לבלות זמן עם התקשורת, בכל פעם שאתה עושה זאת שאל את עצמך: מדוע אני עושה זאת? לאלה סוג של אנשים אתחבר כאשר אעשה זאת? כאשר הם אומרים משהו, מדוע הם רוצים שאני אאמין בו? האם אני יכול לבטוח בהם? מי הם נותני החסות שלהם?


קריאה בערב או צפייה בחדשות הן פעולות אשר עלולות להיות מסוכנות עבור אדם המאמן את התודעה שלו. אין דבר רע בלנסות להישאר מעודכן לגבי אירועים עכשוויים, אבל עליך להיות רגיש להשפעה שיש לעודף תשומת לב לחדשות על תודעתך. המסר הבסיסי של החדשות הוא שזמנך אינו חשוב, ושהדברים החשובים בעולם הם אלו הנעשים על ידי אנשים אחרים, במקומות אחרים. זהו מסר הפוך מהמסר של המדיטציה: שהדבר החשוב ביותר בעולם הוא מה שאתה עושה ממש כאן, ממש עכשיו.


לכן, הפעל מתינות גם לגבי כמות החדשות בהן אתה צופה. במקום זאת, צפה בחדשות המתפתחות ממש בנשימתך. וכאשר יש לך מה לדווח בנוגע לחדשות מסוג זה, דַּוַּח על כך רק לאנשים שהרוויחו את אמונך.

bottom of page