top of page

2. הפעולות שלך


אתה תגלה במהרה שלא כל הדברים המפריעים למדיטציה שלך במהלך היום מגיעים מבחוץ. פעולותיך - הדברים שאתה אומר וחושב - עלולים גם כן לערער את האיזון שלך. זוהי הסיבה שעקרון הריסון הוא חלק הכרחי בתרגול: אתה לוקח על עצמך להימנע מלעשות דברים ומלהפנות את תשומת ליבך בדרכים העלולות להפר את עבודת המדיטציה שלך.


זה חשוב לא להתייחס לריסון כאל מאסר המגביל את טווח פעולותיך. למעשה, ריסון הוא חלון אל עבר חופש - חופש מנזק שתגרום לעצמך ולאנשים סביבך. למרות שחלק מהדרכים המסורתיות של ריסון עלולות להצטייר בהתחלה כאיסורים, זכור כי רק חברי המועצה שאינם מיומנים מרגישים שהם נדחקים לפינה. למעשה, החברים המיומנים, שעד כה נרמסו, מקבלים קצת מרחב וחופש להתפתח ולגדול.


במקביל, בתרגול הריסון אין כוונה להגביל את טווח מודעותך. פעמים רבות, כאשר אנו חושבים על לעשות פעולה מסוימת או להסתכל על דבר כלשהו, אנחנו מתמקדים רק במה שאנו אוהבים או איננו אוהבים. הריסון מאלץ אותך להתבונן על מדוע אתה אוהב או אינך אוהב דברים מסוימים, ומה קורה כתוצאה מכך שאתה בוחר ללכת אחר העדפותיך. בדרך זו, אתה מרחיב את הפרספקטיבה שלך ומשיג תובנות אל תוך אזורים במודעותך אשר בדרך כלל נשארים חבויים מאחורי הקלעים. ריסון, אם כך, הוא דרך לפתח את יכולת ההבחנה.  


חלק מחברי מועצת התודעה אוהבים לטעון שתוכל להבין אותם רק אם תיכנע להם, ואם לא תיכנע הם יכנסו למחתרת, למקום בו לא תוכל לראותם. אם תיפול בפח ותאמין לטיעון הזה, לעולם לא תצליח לשחרר את עצמך מהשפעתם. הדרך היחידה לצלוח זאת היא לסרב להאמין להם, באופן נחוש ועקבי - כך תוכל לראות את קו ההגנה הבא שלהם, ואת זה שאחריו. לבסוף תגיע לשלב בו הם יחשפו את עצמם, ואתה תראה בבירור כמה חלש למעשה הוא הטיעון שלהם. גם כאן, ריסון הוא דרך לפתח את יכולת ההבחנה אל תוך אזורים במודעות הנשארים חבויים בגלל ותרנות.   


דרך נוספת לחשוב בנוגע לריסון היא להתייחס למדיטציה כתרגול בפיתוח בית לתודעתך - מקום בפנים בו אתה יכול לנוח בתחושת ביטחון ולאסוף תזונה למען התודעה. אם הריסון שלך נמצא בחוסר, זה דומה לכך שדלתות וחלונות ביתך הפנימי נשארים פתוחים במשך 24 שעות ביממה. אנשים וחיות יכולים להיכנס ולצאת מביתך כרצונם, ולהשאיר אחריהם  בלאגן גדול. אם תסגור את הדלתות והחלונות רק כאשר אתה מתרגל מדיטציה באופן רשמי, תאלץ לקחת על עצמך את תפקיד השרת בכל פעם שתתחיל למדוט ולנקות את ביתך בכל פעם מחדש. בנוסף, אתה תגלה שחלק מהאנשים והחיות שנדדו לתוך ביתך לא ירצו לעזוב. הם יאכלו את כל המזון שאספת ולא יותירו לך דבר בשביל עצמך. לכן, עליך לטפח את היכולת להבחין מתי עליך לסגור, או לפתוח, את החלונות והדלתות של ביתך. כך יהיה לתודעתך בית טוב. 


אם אתה חושש שריסון עצמי ישלול ממך את הספונטניות, זכור את הנזק שספונטניות לא מאומנת עלולה לגרום. חשוב על כל הדברים שעשית או אמרת בלהט הרגע, והתחרטת עליהם למשך זמן רב לאחר מכן. מה שהגדרת כ "ספונטניות טבעית" הייתה למעשה ההשפעה של הרגל לא מיטיב. הרגל מלאכותי ומאולץ כמו כל הרגל אחר. ספונטניות הופכת להיות תכונה ראויה ו "בזרימה" רק כאשר היא מאומנת עד לנקודה שבה פעולה מיטיבה הופכת להיות חסרת מאמץ. זה מה שאנחנו מעריצים באומנים, בשחקנים ובכוכבי הספורט הגדולים ביותר. הספונטניות שלהם דורשת שנים של אימון. לכן, חשוב על הריסון כדרך לאמן את הספונטניות שלך להיות מיטיבה וחסרת מאמץ. זה עשוי לקחת שנים, אבל זהו זמן המנוצל בחוכמה. 


ישנן שלוש דרכים מסורתיות לתרגל ריסון: לפתח חוש למתינות בדיבורך, לשמור אחר כללי המוסר ולתרגל ריסון כלפי חושיך.

bottom of page