top of page
חלק שלישי

מדיטציה במהלך היום


כדאי להאריך את תרגול המדיטציה אל חיי היום יום משתי סיבות:


1. הראשונה היא שתרגול מדיטציה במהלך היום מאפשר לך ליצור מומנטום העובר מתרגול מדיטציה רשמי אחד לזה שאחריו. אם תפרק את החיים שלך לזמנים בהם אתה מתרגל וזמנים בהם אינך מתרגל, האנרגיה הנבנית בכל תרגול מדיטציה מתמוססת בזמן הביניים שבין התרגולים. בכל פעם שאתה מתיישב לתרגל, אתה מתחיל מאפס. 


זה כמו לשים רצועה על כלב. אם יש לכלב רצועה ארוכה, הוא נוטה לסבך אותה סביב כל מיני דברים: פנסי רחוב, עצים, רגליים של אנשים. אתה עומד בפני תהליך ארוך ומפרך: שחרור הרצועה שהסתבכה, כדי להחזיר את הכלב בחזרה אל המקום בו אתה נמצא. אבל אם יש לכלב רצועה קצרה, כאשר אתה נעצר ומתיישב, גם הכלב והרצועה נמצאים במקום בו התיישבת, בדיוק לידך. באופן דומה, אם תנסה לשמור על מרכז המדיטציה שלך במהלך היום, כאשר יגיע הזמן להתיישב למדיטציה, אתה כבר במרכז שלך. תוכל להמשיך משם.


2. סיבה שנייה להארכת תרגול המדיטציה אל חיי היום יום היא שזה מאפשר למיומנויות שפיתחת במדיטציה להניב פירות בתחום בו הן נחוצות ביותר: הנטייה של התודעה לייצר סבל ומתחים לעצמה במהלך היום.


התחושה שהמרכז שלך הוא מקום בטוח ונוח עוזרת לשמור עליך מקורקע, בתוך התהפוכות היום יומיות. אינך מתעופף ברוח כתוצאה מאירועים חיצוניים, משום שיש לך בסיס יציב בפנים. בדומה לעמוד הנמצא על חוף סלעי; אם העמוד שוכב על החוף, הוא יסחף על ידי הגלים לכאן ולשם, ויהווה סכנה לכל אדם השוחה בין הגלים. בסופו של דבר, הגלים ימחצו את העמוד כנגד הסלעים והוא ישבר לרסיסים. אבל אם העמוד נטוע עמוק וזקוף בבסיס הסלע, הגלים לא יוכלו להזיזו. הוא יישאר שמור ובטוח, ולא יהווה סכנה לאף אדם.  


יש אנשים המתלוננים על כך שהניסיון לתרגל מדיטציה במהלך היום רק מעמיס עליהם מטלה נוספת, המתווספת אל המטלות הרבות ביניהן הם מנסים לתמרן, אבל אל תתייחס לזה כך. מדיטציה מספקת לך מקום יציב לעמוד בו, כדי שתוכל לתמרן את שאר תחומי אחריותך בצורה נינוחה ומעודנת יותר. כפי שמודטים רבים יגידו לך, ככל שתביא עימך במהלך היום יותר מיינדפולנס וערנות לתחומי אחריותך, כך תפקודך ישתפר. במקום להפריע לעבודתך, המדיטציה תהפוך אותך לערני וקשוב בזמן שאתה מבצע אותה. העובדה שאתה נשאר ממוקד, במקום לתת למודעות שלך לנדוד אל עבר מקומות שונים, עוזרת להקציב את האנרגיה שלך, כדי תוכל לשפר את יכולת ההתמדה שלך בכל מה שנדרש ממך לעשות.


במקביל, תחושה ברורה של מרכז שאינו נע עוזרת לך לראות תנועות של התודעה שאחרת היית מחמיץ. הדבר דומה לשכיבה על הגב באמצע שדה גדול. אם תסתכל מעלה לשמיים, ללא נקודת ייחוס לדבר כלשהו הנמצא על הקרקע, לא תוכל לדעת כמה מהר העננים זזים, או לאיזה כיוון. אבל אם יש לך נקודת ייחוס שאינה נעה - גג או עמוד גבוה - תוכל לחוש בבירור בכיוון תזוזת העננים ובמהירות תנועתם. באותו האופן, כשיש לך נקודת ייחוס שאינה נעה, אתה יכול לחוש מתי התודעה פונה לכיוון הלא נכון ולהחזיר אותה לפני שהיא נכנסת לצרות. 


מדיטציה בחיי היום יום היא בעצם גרסה מורכבת יותר של מדיטציית הליכה. למעשה, אתה מתמודד עם שלושה תחומי התמקדות:


     1. כיצד לשמור על המיקוד הפנימי שלך.

     2. בזמן שאתה לוקח חלק בפעילויות.

     3. כאשר ישנן פעילויות אחרות סביבך.


כמובן שההבדל העיקרי הוא ש 2 ו 3 הם מורכבות יותר ונמצאים פחות תחת שליטתך, ביחס למדיטציית הליכה, אבל ישנן דרכים לפצות על המורכבות הנוספת. בנוסף, אתה יכול להשתמש במידת השליטה שכן יש לך ביחס לפעולות ולסביבה שלך כדי ליצור תנאים טובים יותר לתרגול. פעמים רבות אנשים מנסים לדחוק את תרגול המדיטציה אל תוך הפינות בחייהם כפי שהם כבר חיים אותם, ופעולה זו אינה מותירה למדיטציה די מקום כדי לצמוח ולגדול. אם אתה באמת רציני בנוגע לטיפול בבעיית הסבל והמתח, עליך לארגן מחדש את חייך בדרך הטובה ביותר כדי לעודד את המיומנויות שאתה רוצה לפתח. מקם את אימון תודעתך בעדיפות גבוהה בכל מה שאתה עושה. ככל שהעדיפות תהייה גבוהה יותר, כך יהיה טוב יותר.


כפי שציינתי בהקדמה, יתכן וחלק מהעצות הניתנות כאן, בחלק השלישי, מניחות כי רמת מחויבותך לתרגול היא גבוהה יותר מזו שלקחת על עצמך, נכון לעכשיו. לכן כדאי לקרוא באופן סלקטיבי - אך גם עם כנות עצמית. נסה להיות ברור עם עצמך בנוגע לאלו מחברי מועצת התודעה הפנימית שלך מקבלים את ההחלטה.

bottom of page