top of page

מצב התודעה שלך


ברגע שגופך נמצא בתנוחת המדיטציה, קח מספר שאיפות ונשיפות עמוקות, ולאחר מכן התבונן על מצב התודעה שלך. האם היא נשארת עם הנשימה, או האם ישנו מצב רוח עיקש המפריע לה לעשות זאת? אם אתה מצליח להישאר עם הנשימה, המשך. אם חלק מחברי המועצה הפנימית שלך אינם משתפים פעולה, הזמן כמה מחברי המועצה האחרים כדי לפעול כנגדם.


הדבר החשוב הוא לא לאפשר למצב רוח לקבוע אם אתה מתכוון למדוט או לא. זכור, תרגול מדיטציה לא מוצלח הוא עדיף מאשר לא לתרגל כלל. לכל הפחות, אתה לומד כיצד להתנגד לחברי המועצה הלא מיומנים בתודעתך, לפחות במידה מסוימת. ורק על ידי התנגדות להם תוכל להבין אותם – בדומה לכך שבניית סכר היא דרך טובה ללמוד כמה חזקים הם זרמי הנהר. אם חלק מחברי המועצה מתנגדים לתרגול המדיטציה, ישנם מספר דרכי חשיבה סטנדרטיות כדי לפעול כנגדם. התכלית של חלק מדרכי החשיבה האלו היא לחתור תחת הנרטיבים המוכרים של התודעה, וליצור כמה חברי מועצה עם נרטיבים חדשים שיעזרו לך לשים דברים בפרופורציה - כדי שתוכל לשים את עצמך במצב הרוח הנכון להתמקד ולהישאר עם הנשימה.


מצבי התודעה העילאיים

דרכי החשיבה הפופולריות ביותר הן פיתוח הלכי רוח של כוונות טובות, חמלה, שמחה אוהדת והשתוות הנפש - כלפי כל היצורים הברואים, ללא הגבלה. הלכי רוח אלה - הנקראים בפאלי1 "ברהמה ויהארה", או מצבי התודעה העילאיים2 - הם יעילים כל כך שאנשים רבים נוהגים לפתח אותם באופן קבוע למשך מספר דקות בתחילת כל מדיטציה, גם אם אין להם צורך מודע בכך. זה עוזר לנקות טינה לא מודעת, העולה מהמגעים היום יומיים שלך עם אנשים אחרים, וגם כדי להזכיר לך מדוע אתה מתרגל מדיטציה: אתה רוצה למצוא אושר בטוח - זה אומר שהוא מוכרח להיות בלתי מזיק. מדיטציה היא אחת מהדרכים היחידות למצוא שמחה שאינה פוגעת באף אחד כלל. במקביל, אתה יוצר נרטיב חדש בחייך: במקום להיות אדם השוקע בהתמרמרות, אתה מראה לעצמך שאתה יכול להתעלות מעבר למצבים קשים ולפתח לב רחב ופתוח.


ארבעת מצבי התודעה העילאיים בעיקרו של דבר מוכלים בשניים: כוונות טובות והשתוות הנפש. כוונה טובה היא משאלה לאושר אמיתי, גם לעצמך וגם לכל האחרים. חמלה היא הגישה אליה כוונה טובה מתפתחת כאשר היא רואה אנשים סובלים או מתנהגים בדרכים שיובילו לסבל. אתה רוצה שהם יפסיקו לסבול. שמחה אוהדת היא הגישה אליה כוונה טובה מתפתחת כאשר היא רואה אנשים המתנהגים בדרכים המובילות לאושר. אתה רוצה שהם ימשיכו להיות מאושרים. השתוות הנפש היא הגישה שאתה צריך לפתח כאשר אתה מבין שדברים מסוימים הם מעבר לשליטתך. אם אתה נותן לעצמך להיות נסער בנוגע אל דברים אלו, אתה מבזבז אנרגיה שאתה יכול להפנות אל תחומים עליהם אתה כן יכול להשפיע. לכן, כאשר אתה מפתח את השתוות הנפש שלך, אתה מנסה לאזן את תודעתך בנוגע לדברים עליהם אינך יכול לשלוט, אל מעבר להשפעות של העדפותיך.


הנה תרגיל כדי לפתח כוונות טובות ושוויון נפש:

זכור מהי כוונה טובה - משאלה לאושר אמיתי - ובכך שאתה שולח מחשבות של כוונות טובות, אתה מבטא משאלה שאתה וכל האחרים תפתחו את הסיבות המובילות לאושר אמיתי. בנוסף, אתה מבסס את הכוונה לקדם אושר אמיתי בכל דרך האפשרית לך, בתודעתך וגם במגעיך עם אנשים אחרים. לא כולם יפעלו בתואם עם המשאלה שלך, כמובן. לכן זה חשוב לפתח מחשבות של השתוות הנפש בנוסף לכך, כדי לכלול גם את המקרים בהם אנשים מסרבים לפעול בתואם עם הרצון למצוא אושר אמיתי. כך לא תסבול כל כך כאשר אנשים מתנהגים בצורה שאינה מיטיבה, ותוכל להישאר ממוקד על המקרים בהם אתה כן יכול לעזור.


כדי לטפח כוונה טובה, התחל בכך שאתה מציין בתודעה ביטוי מסורתי של כוונה טובה כלפי עצמך:


"מי ייתן ואני אהיה שמח. מי ייתן ואני אהיה חופשי ממתח וסבל. מי ייתן ואני אהיה חופשי מטינה, חופשי מבעיות, חופשי מדיכוי. מי ייתן ואני אשמור על עצמי בקלות."


לאחר מכן שלח מחשבות דומות לאנשים אחרים, במעגלים הולכים וגדלים: אנשים הקרובים לליבך, אנשים שאתה אוהב, אנשים שאתה מרגיש ניטרלי לגביהם, אנשים שאינך מחבב, אנשים שאתה בכלל לא מכיר - ולא רק אל אנשים: אל כל היצורים החיים, בכל הכיוונים. אמור לעצמך:


 "מי ייתן ותהיו שמחים. מי ייתן ותהיו חופשיים ממתח וסבל. מי ייתן ותהיו חופשיים מטינה, חופשיים מבעיות, חופשיים מדיכוי. מי ייתן ותשמרו על עצמכן בקלות."


חשוב שמשאלה זו מתרחבת אל עבר כל הכיוונים, אל עבר האינסוף. זה עוזר להרחיב את התודעה. כדי להפוך את התרגול לכזה שמתמיר את הלב, שאל את עצמך - כאשר אתה מרגיש בטוח בכוונתך הטובה לעצמך - האם יש אדם שאינך יכול לשלח לו, בלב שלם, מחשבות של כוונות טובות. אם אדם מסוים עולה בתודעה, שאל את עצמך: "מה ארוויח מסבלו של אדם זה?" רוב האכזריות בעולם מגיעה מאנשים שסובלים ומפוחדים. רק במקרים נדירים אנשים המתנהגים בצורה שאינה מיטיבה מגיבים באופן מיטיב לסבלם, ומשנים את התנהגותם. ברוב המקרים הם פועלים בדיוק בצורה הפוכה: הם משוועים לגרום לאנשים אחרים לסבול אף יותר. העולם היה יכול להיות מקום טוב יותר אם כולנו היינו פשוט עוקבים אחר הדרך לאושר אמיתי - על ידי התנהגות נדיבה, טוב לב, ועל ידי אימון התודעה.


עם מחשבות אלה בתודעה, ראה אם אתה יכול לבטא כוונה טובה כלפי אדם כזה:


"מי ייתן ותלמד את שגיאות דרכך, מי ייתן ותדע את הדרך אל אושר אמיתי, מי ייתן ותשגיח אחר עצמך בקלות."


על ידי ביטוי מחשבה זו, אינך בהכרח מאחל לאהוב את האדם הזה, או להמשיך להיות במערכת יחסים אתו. אתה פשוט מקבל החלטה נחושה לא לחפש נקמה כלפי אנשים שהתנהגו בצורה פוגענית כלפיך, או לחפש נקמה כלפי אנשים בהם אתה פגעת. זוהי מתנה לעצמך וגם לסובבים אותך.


סיים את התרגול על ידי פיתוח גישה של השתוות הנפש. הזכר לעצמך שכל היצורים החיים יחוו אושר או צער בתואם עם מעשיהם. פעמים רבות, המעשים שלהם נמצאים מחוץ לשליטתך, ואת המעשים שביצעת בעבר לא ניתן למחוק. במקרים בהם מעשים אלו מהווים מכשול בדרך לאושר שאתה מאחל לכל היצורים החיים, אתה פשוט צריך לקבל את העובדה הזו בהשתוות הנפש. כך תוכל להתמקד בתחומים בהם אתה כן יכול להביא לשינוי, בעזרת פעולותיך העכשוויות.


זוהי הסיבה שהנוסחה המסורתית לפיתוח השתוות הנפש מתמקדת בנושא של פעולה:


"כל היצורים החיים הם בעלי המעשים שלהם, יורשי המעשים שלהם, נולדים מהמעשים שלהם, מצבם נקבע ביחס למעשים שלהם, והם חיים כאשר הם תלויים במעשים שלהם. כל דבר אותו יבצעו, לטוב ולרע, אותו הם יירשו."


חשיבה בצורה זו עוזרת לך לא להתרגש יותר מדי בקשר לדברים אותם אינך יכול לשנות, כך שתוכל להקדיש את האנרגיה של כוונתך הטובה לדברים אותם אתה כן יכול לשנות. אם ישנם אנשים כלפיהם פיתוחם של כוונות טובות היא פעולה קשה מדי בשבילך כרגע, יתכן שכדאי לך לפתח מחשבות של חמלה במקום זאת. חשוב על הדרכים בהן הם סובלים, כדי לראות אם זה מרכך את גישתך כלפיהם, או עוזר לך להבין מדוע הם מתנהגים כך. אם זה קשה מדי, אתה יכול לעבור ישר אל מחשבות של השתוות הנפש בקשר אליהם. במילים אחרות, תוכל להזכיר לעצמך שאינך חייב לסגור את החשבון עם אנשים אלו. עדיף לך לשחרר את עצמך מתוך מעגל הנקמה. עיקרון הפעולה ותוצאותיה יטפל במצב. רק מחשבה זו לכשעצמה יכולה לתת לתודעה מעט מרחב, כדי להירגע ולפתח מעט ריכוז.


על ידי הפצת מחשבות של כוונות טובות והשתוות הנפש אל כל היצורים, אתה מוציא את תודעתך מהנרטיבים היום יומיים ויוצר פרספקטיבה רחבה יותר לתרגול המדיטציה שלך. זה הכי קל ליישב את התודעה אל תוך רגע ההווה, ממש כאן ועכשיו, לאחר שאפשרת לה לחשוב למשך מספר רגעים על היקום ככלל. כאשר אתה זוכר שכל היצורים מחפשים אחר אושר - לפעמים בדרך מיטיבה, בדרך כלל בדרך שאינה - זה שם את החיפוש האישי שלך אחר אושר בפרספקטיבה. אתה רוצה לעשות אותו נכון.


ישנם נושאי מחשבה נוספים כדי לפעול כנגד מצבי רוח שאינם מיטיבים העלולים להפריע למדיטציה שלך, כמו למשל: הרהורים בנוגע למעשים של נדיבות או טוב לב שאתה בצעת כאשר אתה מרגיש ערך עצמי נמוך, הרהורים בקשר למוות כאשר אתה מתעצל, והרהורים בקשר להיבטים לא מושכים של הגוף כאשר אתה מוצף על ידי תאווה. חלק מהרהורים אלו מתוארים בצורה מפורטת יותר בנספח.

bottom of page