top of page

הקדמה


מדיטציה: מה ומדוע

מדיטציה היא אימון לתודעה1, כדי לעזור לה לפתח את החוזקות והכישורים להם היא זקוקה בשביל לפתור את בעיותיה. כשם שישנן תרופות שונות למגוון המחלות של הגוף, ישנם סוגים שונים של מדיטציות למגוון הבעיות השונות של התודעה.


טכניקת המדיטציה המוצגת בספר זה היא מיומנות המכוונת לפתור את הבעיה הבסיסית ביותר של התודעה: המתח והסבל שהיא מביאה על עצמה, באמצעות המחשבות והפעולות שלה. למרות שהתודעה רוצה באושר, היא עדיין מצליחה להכביד על עצמה עם כאב מנטלי.  למעשה, כאב זה מגיע ממאמציה המוטעים של התודעה למצוא אושר. מדיטציה עוזרת לחשוף את הסיבות בגללן התודעה עושה זאת, ועל ידי חשיפתן, עוזרת לרפא אותן. בכך שהיא מרפא אותן, היא פותחת בפניך את האפשרות לאושר אותנטי, אושר עליו אתה יכול לסמוך, אושר שלעולם לא ישתנה או יאכזב אותך. 


אלו החדשות הטובות של המדיטציה: אושר אותנטי הוא אפשרי ואתה יכול להגיע אליו באמצעות מאמציך. אינך מוכרח להשביע את רצונך לאושר אמיתי עם הנאות שבסופו של דבר יעזבו אותך. אינך מוכרח להגביל את עצמך לרעיון שאושר זמני הוא הדבר הטוב ביותר שיש לחיים להציע לך, ואינך מוכרח לתלות את התקווה שלך לאושר על אף אדם או כוח מחוץ לעצמך. אתה יכול לאמן את התודעה להשיג גישה אל אושר מהימן לחלוטין, אושר שאינו גורם לשום נזק לעצמך, או לאף אדם אחר. 


לא רק מטרת המדיטציה היא טובה, האמצעים כדי להשיג את המטרה גם הם טובים. האמצעים הם פעילויות ואיכויות מנטליות שאתה יכול להרגיש גאה לפתח. איכויות  כמו: כנות, יושרה, חמלה, מיינדפולנס2 ויכולת הבחנה3. מכיוון שאושר אמיתי מגיע מבפנים, הוא אינו דורש ממך לקחת דבר מאף אדם אחר. האושר האמיתי שלך אינו נמצא בקונפליקט עם האושר האמיתי של אף אדם אחר בעולם, וכאשר תמצא אושר אמיתי בפנים יהיה לך יותר בשביל לשתף עם אחרים.


זו הסיבה לכך שתרגול מדיטציה הוא פעולה של רוחב לב, כלפי אנשים אחרים וגם כלפי עצמך. כאשר אתה פותר את בעיית המתח והסבל, אתה, כמובן, האדם שיפיק מכך תועלת באופן הישיר ביותר. אבל אינך האדם היחיד שיפיק מכך תועלת. זה כך מכיוון שכאשר אתה גורם לעצמך מתח וסבל, אתה מחליש את עצמך. במקרה זה, אתה מכביד לא רק על עצמך, אלא גם על האנשים סביבך: בגלל הצורך שלך להיות תלוי בהם עבור עזרה ותמיכה, וגם בגלל הנזק שאתה עשוי לגרום להם - עקב דברים טיפשיים אותם אתה עלול לומר או לעשות, מתוך פחד וחולשה.


בו בזמן, היכולת שלך לעזור לאחרים עם בעיותיהם נפגעת, מפני שידך מלאות עם הבעיות שלך. אבל אם התודעה שלך תלמד כיצד להפסיק לגרום לעצמה מתח וסבל, אתה תהיה פחות לנטל על אחרים ובעמדה טובה יותר להעניק להם עזרה. אם כן, תרגול המדיטציה מלמד אותך לכבד את הדברים הראויים לכבוד בעצמך: את התשוקה שלך לאושר אותנטי, עליו ניתן לסמוך לחלוטין ושאינו מזיק כלל, ואת היכולת שלך למצוא את האושר הזה בעזרת מאמציך שלך.


כדי להביא את הסבל והמתח שהתודעה גורמת לעצמה לסיום מוחלט, יש צורך במידה עצומה של מסירות, אימון ומיומנות. אבל טכניקת המדיטציה המוסברת בספר זה אינה תורמת רק לאנשים המוכנים ללכת אחריה לאורך כל הדרך אל עבר הריפוי המוחלט של התעוררות. גם אם אתה רוצה עזרה בניהול כאבים או במציאת מעט יותר שקט ויציבות בחייך, למדיטציה יש הרבה להציע לך. מדיטציה מחזקת את התודעה כדי שתוכל להתמודד עם בעיות רבות בחיי היום יום, מכיוון שהיא מפתחת איכויות כמו מיינדפולנס, ערנות, ריכוז ויכולת הבחנה. איכויות אלה מועילות בכל הפעילויות: בבית, בעבודה, בכל מקום. הן  עוזרות להתמודד גם עם חלק מהנושאים הגדולים והקשים ביותר בחיים: התמכרויות, טראומה, אובדן, אכזבה, חולי, זקנה ואפילו מוות. קל יותר להתמודד עם קשיים אלו כאשר התודעה פיתחה את המיומנויות שתרגול המדיטציה מעודד.


לכן, גם אם לא תעשה את כל הדרך אל עבר חופש מוחלט ממתח וסבל, מדיטציה יכולה לעזור לך להתמודד עם סבלך בדרך מיטיבה4 יותר - במילים אחרות, עם פחות נזק לעצמך ולאנשים סביבך. זה, כשלעצמו, הוא שימוש בעל ערך בזמנך. אם, בהמשך, תחליט להתמיד במדיטציה מעבר לכך כדי לראות האם היא באמת יכולה להוביל אל עבר חופש מוחלט, מה טוב.

bottom of page