טאניסארו בהיקהו - מועצת התודעה - מתוך הספר - With Each & Every Breath

כאשר אתה מתחיל לתרגל מדיטציה, אחד הדברים הראשונים שתלמד בקשר לתודעה הוא שיש בה  תודעות רבות. זה משום שיש לך הרבה רעיונות כיצד לספק את הרעב שלך ולמצוא רווחה פנימית, והרבה תשוקות שונות המבוססות על רעיונות אלו. רעיונות אלו מבטאים בסופו של דבר ''הנחות יסוד" שונות כלפי  מה נחשב לאושר, היכן ניתן למצוא אותו, ומה אתה כאדם: הצורך שלך בסוגי הנאות ספציפיים ויכולתך לספק את הנאות אלו. כל תשוקה, אם כך, מתפקדת כזרע עבור תחושה מסוימת של מי שאתה והעולם בו אתה חי. 

לבודהה היה מונח טכני לתחושה הזו של זהות-עצמית בעולם מסוים של חוויה: הוא קרא לה התהוות* שים לב למונח הזה ולקונספט שבבסיסו, מפני שהוא מרכזי להבנה מדוע אתה גורם לעצמך מתח וסבל ומה נדרש ללמוד כיצד להפסיקו.    

אם המונח נראה לך זר, חשוב מה קורה כשאתה נסחף אל תוך שינה ותמונה של מקום מופיעה בתודעתך. אתה נכנס לתוך התמונה, מאבד את הקשר עם העולם החיצוני, וזה הרגע בו אתה עובר לעולם של חלום. עולם חלום זה, כמו גם התחושה שלך שנכנסת אליו, הם צורות של התהוות.  

ברגע שאתה הופך רגיש לתהליך זה, תוכל לראות שאתה לוקח בו חלק אפילו כשאתה ער ועושה זאת פעמים רבות במהלך היום. כדי לזכות בחופש מהמתח והסבל שתהליך יכול לגרום, תצטרך לבחון את ההתהוויות הרבות שאתה יוצר, במהלך החיפושים שלך אחר מזון - אותן זהויות עצמיות הנולדות מהתשוקות שלך והעולמות המנטאליים בהם זהויות עצמיות אלו שוכנות - מפני שרק אם תבחן אותם באופן יסודי תוכל לזכות בשחרור מהמגבלות שלהן.

אתה תגלה שבמקרים מסוימים, תשוקות שונות חולקות רעיונות דומים בנוגע למה נחשב לאושר ולמי שאתה (כמו התשוקה שלך להקים משפחה בטוחה ויציבה). במקרים אחרים, הרעיונות האלו נמצאים בקונפליקט (למשל כאשר התשוקות בקשר למשפחה שלך נמצאות בקונפליקט עם התשוקה שלך לעונג מידי, בלי להתחשב מהן ההשלכות לכך). חלק מהתשוקות שלך מתייחסות לעולמות מנטליים זהים; תשוקות אחרות לעולמות מנטליים מנוגדים ואחרות לעולמות מנטליים נפרדים לחלוטין אחד מהשני. כך גם לגבי התחושות השונות של ה"אני" שלך, השוכנים בעולמות אלו. חלק מה "אנים" שלך נמצאים בהרמוניה, אחרים אינם מסתדרים, ואחרים לחלוטין אינם קשורים אחד לשני.

אם כך, ישנם הרבה רעיונות שונים של "אני" בתודעה שלך, ולכל אחד יש אג'נדה משלו. כל אחד מאותם  "אנים" הוא חבר ב"מועצת התודעה". באופן הזה, התודעה פחות דומה לתודעה אחת ויותר לקהל חסר שליטה של אנשים: המון קולות שונים, הרבה דעות מנוגדות בקשר למה כדאי לך לעשות.

חלק מחברי המועצה הם פתוחים וכנים בקשר להנחות העומדות בבסיס התשוקות העיקריות שלהם. חברי מועצה אחרים מעורפלים ונכלולים. זה כך מכיוון שכל חבר מועצה הוא כמו פוליטיקאי, עם תומכים משלו ואסטרטגיות כדי לספק את תשוקותיו . חלק מחברי המועצה הם אידיאליסטים ומכובדים. חלק אינם כאלו. לפיכך, מועצת התודעה היא פחות כמו התאספות של קדושים שמתכננים אירוע צדקה ויותר כמו מועצת עיר מושחתת - מאזן הכוחות תמיד נע בין הסיעות השונות, ועסקאות רבות נסגרות בחדרי חדרים. 

אחת ממטרות תרגול המדיטציה היא לחשוף את העסקאות האלה לאור היום, כך תוכל להביא יותר סדר אל המועצה - כדי שהתשוקות שלך לאושר יהיו פחות באינטרסים מנוגדים אחד עם השני ויותר הרמוניים. כך תוכל להבין שתשוקות אלו אינן מוכרחות להיות בקונפליקט כל הזמן. לחשוב על תשוקות אלו כמועצה גם עוזר לך להבין שלמרות שתרגול המדיטציה הולך כנגד חלק מהתשוקות שלך, הוא לא הולך כנגד כולן. אתה לא מרעיב את עצמך. אתה לא חייב להזדהות עם התשוקות שמסכלות בעזרת תרגול המדיטציה, מכיוון שיש לך תשוקות אחרות, מיטיבות יותר, להזדהות איתן. הבחירה היא שלך. אתה יכול גם להשתמש בחברי המועצה המיומנים יותר כדי לאמן את חברי המועצה המיומנים פחות, כדי שהם יפסיקו לחבל במאמצים שלך למצוא אושר אמיתי. 

זכור תמיד כי אושר אמיתי הוא אפשרי, והתודעה יכולה לאמן את עצמה לגלות את האושר הזה. אלו הן כנראה ההנחות החשובות ביותר העומדות בבסיס תרגול מדיטציית הנשימה. ישנם ממדים רבים לתודעה, ממדים המוסתרים בדרך כלל על ידי הסכסוכים של חברי המועצה ועל ידי הקיבעון שלהם לסוגים חולפים של אושר. אחד מהממדים האלה הוא לגמרי בלתי מותנה. במילים אחרות, הוא כלל לא תלוי בתנאים. הוא אינו מושפע מזמן או מרחב. זוהי חוויה של חופש ואושר, מוחלט וטהור. זה כך כיוון שממד זה של התודעה הוא חופשי מרעב ומהצורך להזין את עצמנו.

אחת אך למרות שממד זזה הוא בלתי מותנה, ניתן להשיג אותו על ידי שינוי התנאים בתוך התודעה: לפתח את החברים המיטיבים של המועצה, כך שהבחירות שלך יהפכו להיות יותר ויותר מועילות להשגת אושר אמיתי. זוהי הסיבה בגלל תרגול המדיטציה נקראת "דרך": היא כמו דרך המובילה אל הר. למרות שדרך עצמה אינה ההר, ופעולת ההליכה לאורך הדרך אינה ההר, ההליכה בדרך יכולה לקחת אותך אל ההר.

 

או, אתה יכול לחשוב על הממד הבלתי מותנה כמים מתוקים הנמצאים בתוך מי מלח. התודעה הרגילה היא כמו מי מלח, הגורמים לך להיות חולה כאשר אתה שותה אותם. אם פשוט תניח למי המלח לעמוד, המים המתוקים לא יופרדו ממי המלח בעצמם. אתה חייב להשקיע מאמץ ולזקק אותם. פעולת הזיקוק אינה יוצרת את המים המתוקים, היא פשוט מוציאה החוצה את המים המתוקים שכבר נמצאים שם, ומספקת לך את כל חומרי המזון להם אתה זקוק כדי להרוות את צימאונך.