top of page

כיצד להשתמש במפה של הג'האנות

כפי שיכולת ההבחנה זקוקה לריכוז כדי לצמוח, כך גם ריכוז זקוק ליכולת ההבחנה. שני האיכויות עוזרות אחת לשנייה בדרך. אז עכשיו, כשיש לך מפה אל שלבי הריכוז, עליך להפעיל מעט את יכולת ההבחנה בשביל לעשות בה שימוש נכון, כדי שהיא לא תהפוך למכשול בתרגול. הנה כמה עצות לשמור בתודעה:

1. המפה פותחת בפניך אפשרויות.

הריכוז שלך עשוי להתפתח בדרך התואמת למפה, או שהוא עשוי להתפתח בדרך שונה. חלק מהאנשים מגלים שהריכוז שלהם נע בטבעיות משלב אחד לשלב הבא, ללא תכנון מצדם. אחרים מגלים שהם צריכים לבצע החלטה מודעת כדי לעבור משלב אחד אל השלב הבא. בנוסף, יכול להיות שתגלה ששלבי התרגול שלך אינם מסתדרים בדיוק עם אלו של המפה. חלק מהאנשים, לדוגמה, חווים שלב קטן נוסף בין הג'האנה הראשונה לשנייה, בו המחשבות המכוונות נושרות אבל עדיין קיימת מעט מיכולת ההערכה. אנשים אחרים אינם רואים שלבים ברורים בהתקדמותם. התודעה משתקעת כל כך מהר בשלב מסוים אחד, שהם אינם מודעים לכך שעברו בשלבים הקודמים. זה כמו ליפול מטה בפתאומיות אל תחתית של באר: אינך מבחין כמה שכבות של לבנים מרכיבות את צידי הבאר, אתה רק יודע שפגעת בקרקעית.

 

חלק מגרסאות אלה הן תקינות לחלוטין. עם זאת, אם אתה מגלה שהתודעה שלך פונה ישירות אל ההישגים חסרי הצורה מבלי לעבור קודם כל דרך הג'האנות בהן יש לך תחושה ברורה של הגוף כולו, חזור אחורה ועשה מאמץ מיוחד כדי להישאר עם הנשימה ולהיות נוכח באופן מלא בגוף. עבוד חזק במיוחד על השלבים הקשורים לג'האנה הראשונה: אמן את עצמך להיות מודע לגוף כולו נושם, ולהפיץ את אנרגיית הנשימה אל האזורים בהם נראה שהיא אינה זורמת. אולי נראה לך שזה מצב פחות נינוח ושקט מאשר ההישגים חסרי הצורה, אבל זה הכרחי לעבור בו כדי שהריכוז שלך יהיה מקורקע כיאות וכדי לאפשר לתובנות להופיע. אם התודעה מדלגת על השלבים המתייחסים לגוף, היא חוסמת את הגוף ופונה אל עבר ריכוז המבוסס על הכחשה. הכחשה עשויה לסלק הפרעות, אבל היא אינה מובילה לטיפוח של יכולת הבחנה בהירה וכוללת.

2. שמור את המפה ברקע של מודעותך כאשר אתה מודט, לא בקדמתה.

זכור, נושא המדיטציה שלך הוא הנשימה, לא מרכיבי הג'האנה. ניתן לשמור את המפה ברקע של תודעתך, כדי שתוכל לשלוף אותה החוצה כאשר עומדות בפניך שלוש סוגי בחירות:

א. מה לעשות כאשר אתה אינך יכול להיכנס אל מצב של דממה תודעתית?

ב. מה לעשות כאשר אתה נמצא במצב של דממה תודעתית אבל מתקשה לשמר אותה?

ג. מה לעשות כאשר אתה נתקע במצב של דממה תודעתית ואינך יודע להיכן ללכת הלאה?

מלבד בחירות אלה, אל תחשוב כלל על מרכיבי הג'האנה. הקדש את עיקר תשומת הלב לנשימה ואפשר לריכוז שלך להתפתח באופן טבעי, כתוצאה מפעולת ההערכה שלך בנוגע לנשימה. נסה לא להיות כמו האיש בעל עץ המנגו, עליו גדלים פירות שאינם בשלים: נאמר לאיש שמנגו בשל הוא אינו ירוק וקשה, אלא צהוב ורך - אז האיש מנסה לזרז את הבשלת פירות המנגו, על ידי כך שהוא צובע אותם בצבע צהוב ולוחץ עליהם עד שהם מתרככים. התוצאה, כמובן, היא שפירות המנגו של האיש לא מקבלים הזדמנות להבשיל. מה שעליו לעשות זה לטפל בעץ - להשקות אותו, לזבל אותו, להגן עליו מפני חרקים – והפירות יגדלו, יבשילו, ויהפכו לצהובים ורכים בכוחות עצמם. להתבונן בנשימה ולהעריך אותה היא הדרך לטפל בעץ הריכוז שלך.

3. אל תזדרז לתת תווית מנטלית למצב של ריכוז.

אם אתה משיג שלב של ריכוז הנראה מבטיח, אל תמהר לתת לו תווית, אלא רק נסה לשמר אותו. לאחר מכך, ראה אם אתה יכול להפיק אותו שוב במהלך תרגול המדיטציה הבא שלך. אם אינך יכול להפיקו שוב, אל תמשיך להקדיש לו תשומת לב נוספת. אם אתה כן יכול להפיקו שוב, תן למצב הזה תווית מנטלית, כדי להזכיר לעצמך כיצד הוא מרגיש ולאיזה שלב במפה הוא מתאים. לעומת זאת, אל תחרוט את התווית הזו בסלע. כאשר תהייה מיומן יותר בהכרת תוואי השטח של תודעתך, אתה עשוי לגלות שעליך לארגן מחדש את התוויות המנטליות האלה. זה תקין לחלוטין.

4. קרא שוב את הקטע בחלק השני בנוגע לכיצד לשפוט את התקדמותך.

5. אל תמהר מדי לדחוף את עצמך משלב אחד של ריכוז אל השלב הבא.

פעמים רבות, ברגע שאתה משיג שלב של ריכוז, התודעה שואלת שאלה של רעב: "מה הלאה?" התשובה הטובה ביותר היא, "זה מה שהלאה." למד כיצד לשלוט במה שיש לך. מדיטציה היא אינה תרגול של קפיצה מבעד לחישוקי ג'האנה. אם תדחוף את עצמך בחוסר סבלנות משלב אחד של ריכוז אל השלב הבא, או אם תנסה לנתח מהר מדי מצב חדש של ריכוז לאחר שהשגת אותו, אינך נותן למצב הריכוז הזה הזדמנות לגלות את מלוא הפוטנציאל שלו. בנוסף, אינך נותן לעצמך הזדמנות להכיר אותו. כדי להפיק ממנו את המרב, עליך להמשיך ולתרגל אותו כמיומנות. נסה להגיע אליו במהירות בכל פעם שאתה מתחיל למדוט. נסה להתחבר אליו בכל הסיטואציות. זה מאפשר לך לראות אותו ממגוון נקודות מבט ולבחון אותו לאורך זמן - כדי לראות האם הוא באמת מעורר תחושה של אושר מוחלט, ריק, ונינוח כפי שאולי הוא נראה במבט הראשון.

אם המעבר לשלב חדש של ריכוז גורם לך לתחושת אי יציבות, חזור לשלב אותו עזבת ונסה להפוך אותו למוצק יותר, לפני שאתה מנסה שוב להגיע אל השלב החדש במועד אחר.

6. אם אינך בטוח מה עליך לעשות בכל אחד משלבי הריכוז, הישאר עם תחושת "המתבונן" שלך.

אל תמהר לקפוץ למסקנות בנוגע לאם מה שאתה עושה הוא נכון או מוטעה, או אם מה שאתה חווה הוא אמיתי או כוזב. רק התבונן, התבונן, התבונן. לכל הפחות, לא תיפול בשבי ותאמין להנחות שאינן נכונות. בנוסף, יתכן שתשיג כמה תובנות חשובות בנוגע לכיצד התודעה מרמה את עצמה באמצעות תשוקתה לתת תוויות ולפרש דברים.

7. חשוב יותר ללמוד מה לעשות עם הריכוז שלך, מאשר לתת לו תווית מנטלית.

בין אם הריכוז שלך ממוקם באחד משלבי מפת הג'האנות ובין אם יש לו מספר שלבים משלו, הדרך הנכונה להתייחס לכל שלב של ריכוז היא דומה. ראשית, למד לשמר את שלב הריכוז בו אתה נמצא עד כמה שאתה מסוגל, ובכמה שיותר תנוחות ופעילויות. נסה להיכנס אליו שוב, מהר ככל האפשר, כאשר אתה יושב לתרגל. זה מאפשר לך להכיר אותו. כאשר אתה מכיר את שלב הריכוז הזה לחלוטין, צא מעט החוצה ממנו כדי שתוכל להבחין כיצד התודעה מתייחסת לאובייקט המדיטציה שלה -  אבל אל תצא יותר מדי עד כדי כך שאתה עוזב אותו לחלוטין. חלק מהאנשים חווים זאת כ - "להרים" מעט את התודעה מעל האובייקט שלה. לאנשים אחרים זה מרגיש כמו יד המכורבלת בתוך כפפה ואז מוצאת מעט החוצה ממנה, כך שהיא אינה מכורבלת לגמרי בתוך הכפפה, אך עדיין נמצאת בתוכה.

בכל מקרה, עכשיו אתה נמצא בעמדה כדי להתבונן בתנועות של התודעה סביב אובייקט הריכוז שלה. שאל את עצמך שאלה של הבחנה: "האם עדיין ישנה תחושה של הפרעה או מתח בתוך הריכוז עצמו?" יתכן ומתח זה קשור לעובדה שהתודעה עדיין ממשיכה להעריך את האובייקט שלה כאשר כבר אין בכך צורך, שהיא נאחזת בתחושת התעלות כאשר תחושת ההתעלות כבר אינה מרגיעה, או שהיא ממוקדת בתפיסה שאינה שלווה כפי שהיא עשויה להיות. אם אינך יכול לראות מתח כלשהו מייד, נסה להבחין בשונות ברמת המתח או ההפרעה שאתה מרגיש. זה עשוי לקחת זמן מה, אבל כאשר אתה רואה שונות ברמת המתח, נסה לראות איזו פעולה של התודעה התלוותה לעליות ולנפילות ברמת המתח. ברגע שאתה מזהה את הפעילות המתלווה לעליות, שמוט אותה.

אם אינך יכול לראות שונות ברמות המתח, או שהאנליזה שלך מתחילה להיות מטושטשת, זה סימן שהריכוז שלך עדיין אינו חזק מספיק כדי לקחת חלק באנליזה כזו. עזוב את האנליזה ושתול את עצמך באיתנות באובייקט הריכוז שלך. אל תהייה חסר סבלנות. הישאר עם אובייקט המדיטציה עד שתרגיש מספיק רענן ויציב כדי לנסות שוב את הבדיקה.

אם, מצד שני, הבדיקה מביאה תוצאות ברורות, המשך בה. היא תחזק את הריכוז, ובמקביל גם את יכולת ההבחנה שלך. למעשה, אתה לומד כיצד להעריך את מצב תודעתך בעצמך בזמן שאתה לוקח בו חלק, מבלי להצטרך להתייעץ עם סמכות חיצונית. אתה צובר תרגול בהתבוננות על הדרך בה התודעה יוצרת מתח לא הכרחי לעצמה, ובלאמן אותה לא להמשיך ליצור את המתח הזה. זאת כל המטרה של תרגול המדיטציה.

במקביל לכך, אתה לומד לשלוט בכיוון של תשאול אשר יוביל - כאשר הריכוז ויכולת ההבחנה שלך הופכים לעמוקים ומעודנים יותר - להופעה של התובנה המובילה לשחרור.

 

bottom of page