top of page

הקדמת המתרגם

טאניסארו בהיקהו ידוע בעיקר כמתרגם, פרשן ומחבר של כתבי וספרי דהמה רבים. בנוסף לכך, הוא גם מורה למדיטציה מוערך. כדבריו, מדיטציה היא למעשה מיומנות - המיומנות שעיקרה הוא אימון התודעה אל עבר רמות הולכות וגוברות של רווחה פנימית, שקט ושחרור. הוא מכנה את תרגול המדיטציה "המיומנות האולימטיבית", מפני שבהשוואה לפעילויות אחרות אותן אנו יכולים ללמוד לבצע היטב, תרגול המדיטציה מביא עימו את התועלת המשמעותית ביותר לחיינו.

בשנים האחרונות, בארץ ובמדינות מערביות רבות ברחבי העולם, תרגול של מדיטציית מיינדפולנס מקבל כמות נכבדה של תשומת לב, וברוב המקרים - טוב שכך. לעומת זאת, תרגול של ריכוז שמור בדרך כלל למתרגלי מדיטציה מסורים ומנוסים יותר, אך זה לא מוכרח להיות כך. בהתאם לתבניות המנטליות של התלמיד או התלמידה, ישנם אנשים רבים היכולים להתחיל את תרגול המדיטציה שלהם עם תרגול ריכוז ולהפיק מכך תועלת משמעותית. בעזרת הריכוז, ועל ידי המיומנויות שאנו רוכשים כאשר אנו לומדים כיצד לשלוט בו, מתעוררות תובנות לגבי טבע התודעה והסבל הלא הכרחי שהיא מייצרת לעצמה. בנוסף לכך, תרגול של ריכוז יכול להועיל גם למודטים ותיקים הרוצים להעמיק את תרגולם האישי, ולבחון היבטים נוספים של תודעתם. למרות זאת, כמעט ולא קיימים ספרים בעברית המספקים הנחיות בנוגע לכיצד לתרגל ריכוז. ובמקרה של ספר זה, ריכוז המבוסס על הנשימה.

הספר הזה תורגם כדי לתת מענה לכך. הוא כתוב בשפה נגישה יחסית, המכוונת אל כל אדם המעוניין ללמוד כיצד למדוט לפי שיטתו של אג’אהן טאניסארו ומוריו - מאסטרים למדיטציה במסורת היער התאילנדית. הקורא ימצא בספר הנחיות מספקות כדי להתחיל לבסס תרגול מדיטציה אישי, בנוסף לדרכי התמודדות עם קשיים ואתגרים העולים, באופן בלתי נמנע, במהלך המדיטציה. הספר מציע דרך תרגול של מדיטציית מיינדפולנס, המבוססת על הנשימה, העשויה להוביל בטבעיות אל מצבי ריכוז חזקים - בהתאם לרמת המחויבות של התלמיד או התלמידה. מצבי ריכוז אלו מספקים לתודעה תחושה יציבה של רווחה, ביטחון ובהירות. בעזרתם, המודט המסור יכול לייצר בתודעתו את התנאים המתאימים כדי לעורר תובנות וראייה חודרת אל תוך טבעם של הדברים. שיטת התרגול המוצעת בספר הועילה לי רבות בדרכי האישית.

חשוב לי להביע את תודתי העמוקה לכל האנשים שאפשרו את התרגום הזה, חלקם בצורה ישירה וחלקם בצורה עקיפה יותר. מורי המדיטציה מהם זכיתי ללמוד, במיוחד אג’אהן עופר עדי וטאניסארו בהיקהו (אג’אהן ג'אוף), אשר היוו דוגמה אישית ועדות חיה לאיכויות התודעתיות שתרגול דהמה מסור מביא עימו. תודתי נתונה גם לחברים ולעמיתים שתרמו מזמנם וניסיונם: דוד לב, ורד רפאלי ואבי פאר, על דברי העידוד והעזרה הרבה בתרגום, ההגייה והוצאת הספר לאור. בנוסף, הוקרת תודה מיוחדת לרעות קלמן מקיאס על התמיכה והסבלנות.

זו הסיבה לכך שתרגול מדיטציה הוא פעולה של רוחב לב, כלפי אנשים אחרים וגם כלפי עצמך. כאשר אתה פותר את בעיית המתח והסבל, אתה, כמובן, האדם שיפיק מכך תועלת באופן הישיר ביותר. אבל אינך היחיד. זה כך מכיוון שכאשר אתה גורם למתח וסבל לעצמך, אתה מחליש את עצמך. אתה מכביד לא רק על עצמך, אלה גם על האנשים סביבך: בגלל הצורך להיות תלוי בהם עבור עזרה ותמיכה, וגם בגלל  הנזק שאתה עשוי לגרום להם - עקב דברים טיפשיים אותם אתה עלול לומר או לעשות, מתוך פחד וחולשה. בו בזמן, היכולת שלך לעזור לאחרים עם הבעיות שלהם נפגעת, מפני שידך מלאות עם בעיותך. אבל אם התודעה שלך יכולה ללמוד כיצד להפסיק לגרום לעצמה מתח וסבל, אתה תהיה פחות לנטל על אחרים ובעמדה טובה יותר להעניק להם עזרה. 

אני מקווה שהעברתי את דברי הלימוד של אג'אהן ג'אוף נכונה - בדרך נגישה ומובנת, אך מבלי לאבד את עומק הדברים והרבדים הרבים בהם. עם זאת, כל הטעויות שנעשו במלאכת התרגום, כמובן, הם באחריותי המלאה. הספר כתוב בלשון זכר רק לשם הנוחות, אך מיועד לנשים ולגברים כאחד. 

לכל שאלה בנוגע לתרגול, הקורא מוזמן/ת ליצור קשר.

מדיטציה: מה ומדוע?

מדיטציה היא אימון לתודעה (1), כדי לעזור לה לפתח את החוזקות והכישורים להם היא זקוקה בשביל לפתור את בעיותיה. כשם שישנן תרופות שונות למגוון המחלות של הגוף, ישנם סוגים שונים של מדיטציות למגוון הבעיות השונות של התודעה.

טכניקת המדיטציה המוצגת בספר זה היא מיומנות המכוונת לפתור את הבעיה הבסיסית ביותר של התודעה: המתח והסבל שהיא מביאה על עצמה, באמצעות המחשבות והפעולות שלה. למרות שהתודעה רוצה באושר, היא עדיין מצליחה להכביד על עצמה עם כאב מנטלי.  למעשה, כאב זה מגיע ממאמציה המוטעים של התודעה למצוא אושר. מדיטציה עוזרת לחשוף את הסיבות בגללן התודעה עושה זאת, ועל ידי חשיפתן, עוזרת לרפא אותן. בכך שהיא מרפא אותן, היא פותחת בפניך את האפשרות לאושר אותנטי, אושר עליו אתה יכול לסמוך, אושר שלעולם לא ישתנה או יאכזב אותך. 

אלו החדשות הטובות של המדיטציה: אושר אותנטי הוא אפשרי ואתה יכול להגיע אליו באמצעות מאמציך. אינך מוכרח להשביע את רצונך לאושר אמיתי עם הנאות שבסופו של דבר יעזבו אותך. אינך מוכרח להגביל את עצמך לרעיון שאושר זמני הוא הדבר הטוב ביותר שיש לחיים להציע לך, ואינך מוכרח לתלות את התקווה שלך לאושר על אף אדם או כוח מחוץ לעצמך. אתה יכול לאמן את התודעה להשיג גישה אל אושר מהימן לחלוטין, אושר שאינו גורם לשום נזק לעצמך, או לאף אדם אחר. 

לא רק מטרת המדיטציה היא טובה, האמצעים כדי להשיג את המטרה גם הם טובים. האמצעים הם פעילויות ואיכויות מנטליות שאתה יכול להרגיש גאה לפתח. איכויות  כמו: כנות, יושרה, חמלה, מיינדפולנס (2) ויכולת הבחנה (3). מכיוון שאושר אמיתי מגיע מבפנים, הוא אינו דורש ממך לקחת דבר מאף אדם אחר. האושר האמיתי שלך אינו נמצא בקונפליקט עם האושר האמיתי של אף אדם אחר בעולם, וכאשר תמצא אושר אמיתי בפנים יהיה לך יותר בשביל לשתף עם אחרים.

זו הסיבה לכך שתרגול מדיטציה הוא פעולה של רוחב לב, כלפי אנשים אחרים וגם כלפי עצמך. כאשר אתה פותר את בעיית המתח והסבל, אתה, כמובן, האדם שיפיק מכך תועלת באופן הישיר ביותר. אבל אינך האדם היחיד שיפיק מכך תועלת. זה כך מכיוון שכאשר אתה גורם לעצמך מתח וסבל, אתה מחליש את עצמך. במקרה זה, אתה מכביד לא רק על עצמך, אלא גם על האנשים סביבך: בגלל הצורך שלך להיות תלוי בהם עבור עזרה ותמיכה, וגם בגלל הנזק שאתה עשוי לגרום להם - עקב דברים טיפשיים אותם אתה עלול לומר או לעשות, מתוך פחד וחולשה.

בו בזמן, היכולת שלך לעזור לאחרים עם בעיותיהם נפגעת, מפני שידך מלאות עם הבעיות שלך. אבל אם התודעה שלך תלמד כיצד להפסיק לגרום לעצמה מתח וסבל, אתה תהיה פחות לנטל על אחרים ובעמדה טובה יותר להעניק להם עזרה. אם כן, תרגול המדיטציה מלמד אותך לכבד את הדברים הראויים לכבוד בעצמך: את התשוקה שלך לאושר אותנטי, עליו ניתן לסמוך לחלוטין ושאינו מזיק כלל, ואת היכולת שלך למצוא את האושר הזה בעזרת מאמציך שלך.

כדי להביא את הסבל והמתח שהתודעה גורמת לעצמה לסיום מוחלט, יש צורך במידה עצומה של מסירות, אימון ומיומנות. אבל טכניקת המדיטציה המוסברת בספר זה אינה תורמת רק לאנשים המוכנים ללכת אחריה לאורך כל הדרך אל עבר הריפוי המוחלט של התעוררות. גם אם אתה רוצה עזרה בניהול כאבים או במציאת מעט יותר שקט ויציבות בחייך, למדיטציה יש הרבה להציע לך. מדיטציה מחזקת את התודעה כדי שתוכל להתמודד עם בעיות רבות בחיי היום יום, מכיוון שהיא מפתחת איכויות כמו מיינדפולנס, ערנות, ריכוז ויכולת הבחנה. איכויות אלה מועילות בכל הפעילויות: בבית, בעבודה, בכל מקום. הן  עוזרות להתמודד גם עם חלק מהנושאים הגדולים והקשים ביותר בחיים: התמכרויות, טראומה, אובדן, אכזבה, חולי, זקנה ואפילו מוות. קל יותר להתמודד עם קשיים אלו כאשר התודעה פיתחה את המיומנויות שתרגול המדיטציה מעודד.

לכן, גם אם לא תעשה את כל הדרך אל עבר חופש מוחלט ממתח וסבל, מדיטציה יכולה לעזור לך להתמודד עם סבלך בדרך מיטיבה (4) יותר - במילים אחרות, עם פחות נזק לעצמך ולאנשים סביבך. זה, כשלעצמו, הוא שימוש בעל ערך בזמנך. אם, בהמשך, תחליט להתמיד במדיטציה מעבר לכך כדי לראות האם היא באמת יכולה להוביל אל עבר חופש מוחלט, מה טוב.

מה נמצא בספר זה

טכניקות המדיטציה המתוארות בספר זה נשאבו משני מקורות. הראשון הוא אוסף ההנחיות של הבודהה על כיצד להיעזר בנשימה כדי לאמן את התודעה. הנחיות אלו נמצאות בקאנון הפאלי (5), התיעוד העתיק ביותר של דברי הלימוד של הבודהה. כפי שנכתב בקאנון, הבודהה גילה שהנשימה היא נושא מדיטציה המוביל למנוחה - לתודעה ולגוף – ובנוסף לכך נושא אידאלי לפיתוחם של מיינדפולנס, ריכוז ויכולת הבחנה. למעשה, זהו נושא  המדיטציה בו הבודהה השתמש בעצמו, בדרכו אל עבר ההתעוררות שלו.  מסיבה זו, הוא המליץ על מדיטציית הנשימה לאנשים רבים ולימד אותה בפירוט רב יותר מאשר כל נושאי המדיטציה האחרים.

 

המקור השני הוא שיטת תרגול של מדיטציית הנשימה שפותחה במאה האחרונה על ידי אג’אהן  לִי דַהמַהדְהָארוֹ (Ajaan Lee Dhammadharo), מאסטר במסורת בודהיסטית הידועה בתאילנד כמסורת היער התאילנדית. השיטה של אג’אהן לי בנויה על הנחיותיו של הבודהה ומסבירה, בפרטי פרטים, נושאים רבים אותם הבודהה העביר בצורה מתומצתת. אני תרגלתי לפי שיטה זו במשך 10  שנים תחת אַג'אהן פוּאַנג ג'וֹטִיקוֹ (Ajaan Fuang Jotiko), אחד מתלמידיו של אג’אהן לי. לכן, חלק מהתובנות מגיעות גם מהאימון שלי תחת אג’אהן פואנג.

בחרתי את מקורות אלו כדי להתמקד בנשימה כנושא המדיטציה העיקרי, מכיוון שהנשימה היא הנושא הבטוח ביותר מבין כל נושאי המדיטציה. הטכניקה המתוארת כאן מביאה את הגוף ואת התודעה למצב מאוזן של רווחה פנימית. כתוצאה מכך, מתאפשר לתודעה להשיג תובנות מאוזנות בנוגע לפעילויותיה, כדי שהיא תוכל לראות את הדרך בה היא יוצרת מתח וסבל, ולהרפות מכך באפקטיביות.

הטכניקה המוצגת כאן היא חלק מדרך מקיפה של אימון תודעתי, הכוללת לא רק תרגול של מדיטציה, אלא גם פיתוח של נדיבות וטוב לב. הגישה הבסיסית בכל החלקים של אימון זה היא דומה: להבין את פעולותיך כחלק משרשרת של סיבות ותוצאות, כדי שתוכל למקד את הסיבות בכיוון חיובי יותר. עם כל פעולה של מחשבה, דיבור או מעשה, אתה מהרהר על הפעולה אותה אתה מבצע בזמן שאתה עושה אותה. אתה מחפש אחר המוטיבציה המובילה לפעולותיך, ואחר התוצאות שפעולות אלה מעוררות.

כאשר אתה מהרהר בדרך זו, אתה לומד כיצד לבחון את פעולותיך במספר דרכים מסוימות:

  • האם הן מובילות אל סבל ומתח, או אל עבר סיומם של מתחים וסבל?

  • אם הן מובילות אל מתח, האם הן הכרחיות?

  • אם לא, מדוע לבצע אותם שוב?

  • אם הן מובילות אל שחרור ממתחים, כיצד ניתן לשלוט בהן כמיומנויות?

 

כאשר אתה מאמן את עצמך בנדיבות וטוב לב, יש להתייחס לשאלות אלו ברמת הדיבור והפעולות שלך. אימון המדיטציה מתייחס לכל האירועים בתודעה כפעולות - בין אם אירועים אלו הם מחשבות או רגשות - ובוחן אותם בצורה דומה. במילים אחרות, התרגול מאלץ אותך להסתכל על המחשבות והרגשות שלך פחות בהקשר של תוכנן, ויותר בהקשר של מקורן ותוצאותיהן: מהיכן הן מגיעות ולהיכן הן מובילים אותך.

אסטרטגיה זו - להתבונן על הפעולות שלך ולחקור אותם בעזרת שאלות אלה - קשורה באופן ישיר לבעיה אותה היא אמורה לפתור: המתח והסבל הנגרם כתוצאה מהמעשים שלך. זאת הסיבה שטכניקה זו נמצאת בבסיס האימון ככלל. המדיטציה פשוט מאפשרת לך להבחין במעשיך בצורה זהירה יותר, ואז לחשוף ולזנוח רבדים מעודנים יותר של מתח, הנגרם כתוצאה ממעשים אלו. בנוסף לכך, המדיטציה מטפחת את התכונות המנטליות המחזקות את היכולת שלך לפעול בדרכים מיטיבות.

 

למרות שטכניקת המדיטציה המתוארת כאן היא חלק מאימון בודהיסטי מסוים, אינך חייב להיות בודהיסט כדי לתרגל אותה. היא יכולה לעזור לך להתגבר על בעיות שאינן בהכרח ייחודיות לבודהיסטים. אחרי הכל, בודהיסטים הם אינם האנשים היחידים הגורמים לעצמם מתח וסבל, ולבודהיסטים אין זכויות יוצרים על האיכויות המנטליות המתפתחות בעזרת המדיטציה. מיינדפולנס, ערנות, ריכוז ויכולת הבחנה, מועילים לכל אדם המפתח אותם. מה שמבוקש ממך הוא לתת לאיכויות אלה הזדמנות אמיתית.

 

מטרת הספר היא להציג את אימון המדיטציה - ביחד עם האימון הרחב יותר ממנו היא חלק - בדרך קלה להבנה וליישום.

החלק הראשון של ספר זה מכיל הנחיות של הצעדים הראשונים בנוגע לכיצד למדוט. החלק השני מייעץ כיצד להתמודד עם חלק מהבעיות העלולות לעלות בזמן שאתה מתרגל. החלק השלישי עוסק בנושאים העולים כאשר אתה מנסה להפוך את תרגול המדיטציה לחלק מחייך בכללותם. החלק הרביעי עוסק בנושאים העולים כאשר תרגול המדיטציה שלך מתקדם לרמת מיומנות גבוהה יותר. החלק החמישי מסביר כיצד יש לבחור ולהתייחס למורה למדיטציה, היכול לתת לך את סוג האימון המותאם לך אישית, בצורה שאף ספר אינו יכול לספק.

כיצד לקרוא ספר זה

ניסיתי לכלול בספר זה את מרבית הנושאים שמתרגל מדיטציה מסור יפגוש במהלך התרגול העצמי שלו. מסיבה זו, אם אתה מתרגל מדיטציה חדש ועדיין לא מחויב לתרגול רציני, אתה תמצא יותר מידע בספר ממה שאתה צריך באופן מידי. למרות זאת, אתה יכול למצוא כאן הרבה הדרכה מועילה אם תקרא את הספר באופן סלקטיבי. דרך טובה לעשות זאת היא לקרוא רק את מה שהכרחי כדי שתוכל להתחיל לתרגל, ואז להניח את הספר ולנסות לעשות את זה.

כדי להתחיל:​

 

  1. קרא את הדיון המתייחס לנשימה בחלק הבא (עמודים 15-13), עד הכותרת "מדוע הנשימה."

  2. דלג לקטע שכותרתו, "להתמקד בנשימה" בחלק הראשון. קרא את ששת החלקים המפורטים בו, עד שתוכל לשמור אותם בתודעה. לאחר מכן, מצא מקום נוח לשבת ונסה לעקוב אחרי כמה שיותר שלבים - השלבים בהם אתה מרגיש נוח להתנסות. אם השלבים מפורטים מדי עבורך, קרא את הכתבה "מדיטציה מודרכת", או שב ותרגל בעזרת חלק מקבצי השמע הזמינים באתר www.dhammatalks.org

  3. אם אתה נתקל בבעיות כאשר אתה מתחיל לתרגל, חזור אל החלק הראשון ועיין גם בחלק השני.

בנוגע לשאר הספר, אתה יכול לשמור את הקריאה בו לשלב מאוחר יותר, כאשר תהייה מוכן להעלות את דרגת המחויבות שלך. אך אפילו כאשר תהייה מוכן לעשות זאת, זה יהיה חכם לקרוא את הספר בצורה סלקטיבית - במיוחד את החלק הרביעי. העצות הניתנות שם מכוונות אל מתרגל המחויב באופן מוחלט. חלק מהעצות דורשות מחויבות רבה יותר ממה שאתה מוכן להשקיע, אז השתמש בעצות הנראות לך שימושיות, ביחס לנסיבות העכשוויות של חייך וערכיך. השאר את החלקים הנותרים לאנשים אחרים - או לעצמך, בתקופה מאוחרת יותר.

זכור, אין דבר בתרגול המדיטציה שאתה חייב לעשות. המוטיבציה  היחידה מגיעה מכוח פנימי: התשוקה שלך להשתחרר מהסבל ומהמתחים שאתה גורם לעצמך.

bottom of page