top of page
nobal elephant.jpeg

חזיונות וסימנים - חלק 2

 

"רצוי שתתבונן בחזיון כמו שאתה מתבונן בטלוויזיה: רק התבונן בו, מבלי להישאב אל תוך המַקְלֵט."

חלק מתלמידיו של אג'אהן פואנג היו רואים חזיונות שלהם או של חבריהם בגלגולי חיים קודמים ומאוד מתרגשים בקשר למה שהם ראו.

 

כאשר דיווחו על החזיונות שלהם לאג'אהן פואנג הוא היה מזהיר אותם: "אתם עדיין קשורים אל העבר? כן? אם כן, אתם שוטים. חוויתם לידה ומוות במשך אין ספור עידני עידנים. אם הייתם לוקחים את עצמות גופכם מחייכם הקודמים ועורמים אותן יחדיו, ערמת העצמות הייתה גבוהה יותר מהר סוּמְרוּ. כמות המים בכל האוקיינוסים היא קטנה יותר מהדמעות שירדו מעיניכם עקב כל הייסורים, קטנים וגדולים, שעברתם. אם תהרהרו על כך עם יכולת הבחנה אמיתית, אתם תרגישו מפוכחים בנוגע למצבי הוויה, וכבר לא תמצאו עונג בלידה. התודעה שלכם תכוון היישר אל ניבאנה."

ב – 1976 אג'אהן פואנג השיג כמות גדול של תלמידים חדשים. אחת מהן תהתה מדוע, ולכן שאלה את עצמה לגבי כך במדיטציה שלה. התשובה שהגיעה אליה הייתה שהיו לו הרבה ילדים בגלגולי חייו הקודמים, וכעת כולם נולדו שוב כתלמידיו.

 

כאשר היא יצאה מהמדיטציה, היא שאלה אותו למה היום לו כל כך הרבה ילדים. היא חשבה שהוא יגיד לה שהוא היה פעם מלך עם הרמון גדול של נשים, אבל במקום זאת הוא אמר: "ככל הנראה הייתי דג בים, מי יודע כמה ביצים הטלתי בכל השרצה."

ערב אחד, תלמידה שהייתה מורת בית ספר מדטה בביתה והתחילה להיזכר בגלגולי חייה הקודמים, כל הדרך אחורה אל זמנו של המלך אַשוֹקָה. בחזיון שלה היא ראתה את המלך אשוקה מכה את אביה ללא רחמים בעקבות עבירה משנית על כללי הנימוס שהיו מקובלים בארמון. למחרת בבוקר, היא הלכה לספר לאג'אהן פואנג על החיזיון שלה, וזה היה ברור שהיא עדיין זועמת על המלך אשוקה בגלל מה שראתה אותו עושה.

 

אג'אהן פואנג לא אישר או הכחיש את אמיתות חזיונה. במקום זאת, הוא התייחס אל הכעס שלה בהווה: "אתה סוחבת את הטינה הזו במשך יותר מ – 2,000 שנים, ולהיכן היא מובילה אותך? לכי בקשי ממנו סליחה בתודעתך והביאי את הכעס הזה לידי סיום."

 

"זה טוב שרוב האנשים לא יכולים לזכור את גלגולי חייהם הקודמים. אחרת הדברים היו מסובכים הרבה יותר ממה שהם כבר עכשיו."

אישה אחת, שבנקודת הזמן ההיא עדיין לא הייתה תלמידה של אג'אהן פואנג, תרגלה בעצמה מדיטציה בביתה כאשר היה לה חיזיון של משפט – שנראה דומה לפאלי, אבל לא בדיוק – אשר הופיע במדיטציה שלה. אז היא העתיקה אותו, הלכה מואט לואט, ושאלה נזירים שונים לתרגם את המשפט בשבילה. אף אחד לא יכל לעשות זאת עד אשר היא פגשה נזיר שאמר לה שהמשפט כתוב בשפה של ארהנטים, ורק ארהנט יכול להבין מה כתוב בו. לאחר מכן הייתה לו את החוצפה לתרגם את המשפט בשבילה, ואז אמר לה להביא לו משפטים נוספים שהיא מקבלת מהחזיונות שלה, ושהוא יתרגם גם אותם.

 

היא לא הייתה לגמרי משוכנעת ממה שהנזיר הזה אמר, והזכירה את הדברים במקרה לאג'אהן פואנג בפעם הראשונה שפגשה אותו. התגובה שלו: "מה? שפת ארהנט? התודעה של ארהנטים היא מעל ומעבר למוסכמות. איזה סוג של שפה תהייה לתודעה כזו?"

"אנשים לרוב אינם מעוניינים באמת. הם מעדיפים מעשיות במקום זאת."

 

היו מקרים בהם חלק מתלמידיו של אג'אהן פואנג היו משיגים ידע מסוג כזה או אחר מהחזיונות שלהם, נסחפים אחריו, ועדיין הוא לא היה מוכיח אותם בנוגע לכך.

 

יום אחד התופרת שאלה אותו מדוע הוא אינו מזהיר אנשים כאלו שהתרגול שלהם מאבד כיוון, והוא אמר לה: "את צריכה לראות כמה הם בוגרים. אם הם באמת בוגרים, אתה יכול להגיד להם ישירות. אם תוֹדְעוֹתֵיהֶם הן עדיין ילדותיות, אתה צריך לתת להם לשחק לזמן מה, כמו ילד עם צעצוע חדש. אם אתה יותר מדיי נוקשה איתם, הם עשויים להתייאש ולוותר לחלוטין. כאשר יתבגרו, הם לבטח יתחילו לראות בעצמם מה ראוי והולם, ומה לא."

"אל תיקח שום חלק בעבר או בעתיד. רק הישאר בהווה – זה מספיק. ולמרות שזה המקום בו אתה אמור להישאר, אתה לא אמור להיתפס ולהיאחז בו. אז למה אתה חושב שאתה אמור להיתפס ולהיאחז בדברים שאתה אפילו לא אמור להישאר בהם?"

"אתה יודע שאתה לא צריך להאמין אפילו לחזיונות שלך, אז למה לך להאמין לחזיונות של אחרים?"

"אם אינך יכול להניח לחזיונות שלך, אתה לעולם לא תשיג שחרור."

אחד מתלמידיו של אג'אהן פואנג שאל אותו: "כאשר אתה רואה משהו בחיזיון, איך אתה יכול לדעת אם הוא אמיתי או שקרי?"

תשובתו: "גם כאשר הוא אמיתי, הוא אמיתי רק במובן הקונבנציונלי. אתה חייב להביא את התודעה שלך אל מעבר לאמת וגם אל מעבר לשקר."

"המטרה של התרגול היא להפוך את הלב לטהור. כל הדברים האחרים האלה הם רק משחקים ושעשועים."

bottom of page