top of page
הנשימה.jpg

לנשום - חלק 2

 

"כאשר ספר הנחיות המדיטציה אומר לך להתמקד בתחושות הנשימה בחלקים השונים של הגוף, הכוונה היא להתמקד בכל התחושות השונות שכבר נמצאות שם, בתוך הגוף."

"הנשימה יכולה להיות מקום למנוחה בשביל התודעה, או שהיא יכולה להיות הנושא שהתודעה מהרהרת לגביו באופן אקטיבי. כאשר הנשימה לא מוכנה להתיישב ולהיות שקטה, זה סימן שהיא רוצה קצת התעמלות. אז תן לה לעשות עבודה. אנחנו גורמים לה לסרוק את הגוף ולהרהר לגבי תחושות הנשימה בחלקים השונים, לראות מה היחס שלהן לנשימה הנכנסת ולנשימה היוצאת, וכדי לראות היכן האנרגיה זורמת בחופשיות והיכן היא חסומה.

 

אבל וודא שהתודעה לא נודדת החוצה מהגוף. שמור עלייה בתוך הגוף, מסתובבת סביב בִפְנִים, ואל תיתן לה להפסיק עד אשר היא מתעייפת. ברגע שהיא מתעייפת אתה יכול למצוא מקום בו היא יכולה לנוח, והיא תישאר שם מבלי שתצטרך לאלץ אותה."

"הפוך את הנשימה לסמיכה, ואז חשוב על כך שהיא מתפוצצת כדי למלא את הגוף כולו."

 

"אג’אהן פואנג אמר פעם לתלמיד שאהב להישאר בכושר מדי יום בעזרת יוגה והתעמלות אירובית: "השתמש בנשימה כדי להישאר בכושר במקום זאת. שב במדיטציה והפץ את הנשימה ברחבי הגוף, לכל החלקים. התודעה תהייה מאומנת והגוף יהיה חזק, מבלי שתצטרך לקשור אותו כמו חבל או לאלץ אותו לקפוץ סביב."

נזירה שתרגל מדיטציה עם אג’אהן פואנג סבלה מבריאות לקויה מאז שהייתה ילדה, ותמיד חלתה במחלה כזו או אחרת. אג’אהן פואנג אמר לה: "בכל בוקר כאשר את מתעוררת, שבי ותרגלי מדיטציה כדי לעשות לעצמך בדיקה פיזית, בשביל לראות היכן הכאבים והמכאובים נמצאים, ואז השתמשי בנשימה כדי לטפל בהם. הכאבים החזקים יהפכו לקלים יותר; הכאבים הקלים יותר ייעלמו.

 

אבל אל תעשי עניין גדול מאם הכאבים נעלמים או לא. המשיכי לבדוק את הגוף ולעבוד עם הנשימה לא משנה מה קורה, מפני שהדבר החשוב הוא שאת מאמנת את המודעות הקשובה שלך להישאר עם הגוף, עד הנקודה בה היא תהייה חזקה מספיק כדי להתעלות מעל ומעבר לכאב."

"התאם את הנשימה עד אשר היא מכווננת בשלמות. אם אתה רואה אור בהיר, הכנס אותו אל תוך הגוף ותן לו להתפוצץ כלפי חוץ אל כל הנקבוביות. התודעה תהייה שקטה; הגוף חסר משקל. אתה תרגיש לבן ובוהק בכל מקום, והלב שלך יהיה נינוח."

"כאשר הנשימה ממלא את הגוף, זה כמו מים שממלאים צנצנת עד סופה. אתה יכול לנסות למזוג עוד מים לתוכה, אך למרות זאת, היא לא תוכל להכיל יותר מכך. היא מלאה בדיוק במידה הנכונה, כפי שהיא לכשעצמה."

"מדיטציה זקוקה לעונג ולהתעלות הנפש - תחושה של מלאות בתודעה ובגוף – כשמן הסיכה שלה. אחרת התרגול נהייה תפל."

 

"כאשר אתה מודט, אתה חייב לשחרר בהדרגה. כמו כאשר אתה טס אל החלל החיצון: קפסולת החלל צריכה לשחרר את המבערים לפני שהיא תוכל להגיע אל הירח."

"כאשר התודעה נמצאת ממש במקום אתה יכול להניח לנשימה, והתודעה לא תנדוד לשום מקום. זה כמו לשפוך מלט: אם המלט לא התקשה, אתה לא יכול לפרק את תבנית העץ שמחזיקה אותו במקום. אבל ברגע שהמלט התקשה, הוא יכול להישאר שם מבלי שום צורך בתבניות כלל."

"פזר את הנשימה עד אשר הגוף והתודעה מרגישים כל כך קלילים שאין תחושה של הגוף כלל, רק המודעות עצמה. התודעה תהייה בהירה כמו מים צלולים ונקיים. אתה יכול להסתכל מטה אל תוך המים ולראות את פניך - תוכל לראות מה מתרחש בתודעתך."

"כאשר הנשימה מלאה ושקטה, הנח לה. לאחר מכן חשוב על כל אחד מהיסודות האחרים בגוף – אש, מים ואדמה – אחד אחר השני. כאשר כולם ברורים אתה מצרף אותם יחד, כלומר מאזן בניהם עד שהגוף אינו חם מדי, קר מדי, כבד או קל מדי: בדיוק נכון בכל המובנים. כעת, אתה מניח לזה ונשאר עם היסוד של החלל – תחושה של ריקות. כאשר אתה מיומן בלהישאר עם חלל, התבונן על מה שאומר "חלל". זאת הנקודה בה אתה מפנה את המודעה אל עצמה, אל יסוד ההכרה. ברגע שהתודעה הופכת להיות אחד בצורה כזו, אתה יכול להניח לאחדות, ולראות מה נשאר."

אחרי שאתה עושה את זה, אתה מתרגל כיצד להיכנס ולצאת מכל השלבים השונים עד אשר אתה מיומן בכך, ואתה יכול להבחין בכל מצבי התודעה בזמן שאתה עושה זאת. זאת הנקודה בה יכולת ההבחנה תתחיל להופיע."

"כאשר אתה חוקר את התודעה והגוף שלך, ומנסה להכיר את עצמך, עלייך להתחיל עם ששת האלמנטים. אתה מפרק אותם ואז מרכיב אותם בחזרה יחד, כמו כאשר אתה לומד את ה – א', ב', וכיצד להפוך אותן למילים. לאחר זמן מה, אתה יכול להרכיב איזו מילה שתרצה.

"קח את הזמן כדי לוודא שהבסיס הזה הוא מוצק. ברגע שהוא מוצק, אז זה לא משנה כמה קומות תבנה עליו, הם יתרוממו מעלה במהירות ויישארו במקום."

"אם היית אומר שזה קל, אז כן, זה קל. אם היית אומר שזה קשה, זה קשה. זה הכל תלוי בך."

"הצעדים הבסיסיים של תרגול מדיטציית הנשימה, שאג’אהן לי תיאר בשיטה השנייה שלו, הם רק הקווים הכלליים של התרגול. בנוגע לפרטים הקטנים, אתה תצטרך להשתמש בכוח היצירתיות שלך כדי למצוא וריאציות בקווים הכלליים שהוא הציג שמתאימים לחוויות שלך. אז אתה תתחיל לראות  תוצאות."

''אם אתה חווה קשיים בתרגול הריכוז שלך, בדוק מה אתה עושה ביחס לשבעת הצעדים של השיטה השנייה. אני מצאתי שאם מישהו מגיע אליי עם בעיות בריכוז שלו, כל מה שאני צריך לעשות הוא להשתמש באחד משבעת הצעדים. הם בסיסיים לכל תרגול מדיטציה.''

"הכתבים אומרים שמדיטציית הנשימה מתאימה לכולם, אבל זה לא כך. רק אם אתה דקדקן תוכל להפיק תוצאות מהתמקדות על הנשימה.''

מורה מפורסם למדיטציה העביר פעם ביקורת על אג’אהן לי: ''מדוע אתה מלמד אנשים להתמקד על הנשימה? על מה יש להתבונן? היא רק נכנסת פנימה והחוצה. כיצד אתה יכול להשיג תובנות מהתבוננות עליה בצורה כזו?"

אג’אהן לי ענה: "זו שאלה הנובעת מכך שאינך יודע כיצד להתבונן.''

''אנשים עם יכולת הבחנה יכולים לקחת כל דבר ולעשות בו שימוש מועיל."

bottom of page