top of page
compassion_edited.jpg

לחיות בעולם - חלק 2

 

"לא משנה מה אתה מאבד, תן לו להיאבד. אך לעולם אל תאבד את ליבך."

"אם הם לוקחים את מה ששלך, תגיד  לעצמך שאתה הופך את זה למתנה. אחרת לא יהיה סוף לטינה."

 "כאשר הם לוקחים את מה ששלך, זה עדיף יותר ממצב בו אתה לוקח את מה ששלהם."

"אם זה באמת שלך, זה מוכרח להישאר איתך, בכל מצב. אם זה לא באמת שלך, מדוע להתרגש בקשר לכך?"

"אין דבר שלילי בלהיות עני מבחינה חומרית, אך וודא שאתה לא עני בפנים. וודא שאתה עשיר בנדיבות, טוב לב ומדיטציה – האוצרות של התודעה."

אחד מתלמידיו של אג’אהן פואנג התלונן בפניו, "אני מסתכל על אנשים אחרים, ונראה שיש להם חיים כל כך קלים. מדוע החיים קשים בשבילי?"

 

תשובתו: "החיים ה 'קשים' שלך קלים פי עשר, עשרים, מאשר ה 'חיים הטובים' של הרבה אנשים אחרים. מדוע אינך מסתכל על האנשים שחייהם קשים יותר משלך?"

לפעמים כאשר חלק מתלמידיו או תלמידותיו התמודדו עם קשיים בחיים, אג’אהן פואנג היה מלמד אותם להזכיר לעצמם: "כיצד אני יכול להאשים מישהו אחר? אף אחד לא ביקש ממני להיוולד. אני באתי מרצוני החופשי."

לכל מה שקורה יש את תוחלת החיים שלו. הוא לא ימשך לנצח. כאשר תוחלת חייו תסתיים, הוא יחלוף מעצמו."

"להיות עם בן או בת זוג בחיים זה לסבול. להיות עם בן זוג טוב, או בת זוג טובה, זה ממש לסבול, בגלל כל ההיאחזויות."

"הנאות חושיות הן כמו סמים: טעימה אחת ואתה מתמכר. אומרים שבנוגע להרואין, קשה לשבור את ההרגל. אבל התמכרות להנאות החושים היא חמורה יותר. היא עמוקה, מגיעה ממש כל הדרך אל תוך העצמות. זה מה שגרם לנו להיוולד מלכתחילה, וגורם לנו להסתובב מחדש, שוב ושוב, במעגל המוות והלידה במשך עידני עידנים."

 

"אין תרופה שאתה יכול לקחת כדי לשבור את ההרגל, כדי לשטוף אותו מהמערכת שלך, מלבד התרופה של תורתו של הבודהה."

"כאשר אנחנו רואים הינדים סוגדים לשיווה זה נראה לנו מוזר, אבל למעשה כל האנשים בעולם סוגדים לשיווה – כלומר, הם סוגדים למין, אך רק ההינדים הם היחידים שפתוחים בקשר לכך. מין הוא הבורא של העולם. הסיבה בגללה כל אחד מאיתנו נולד היא מכיוון שאנו סוגדים לשיווה בתוך ליבנו."

פעם אחת, הוריה של תלמידה של אג’אהן פואנג לחצו עליה לחפש בעל, כדי שתוכל להשתקע ולהביא ילדים. היא שאלה אותו, "האם מה שהם אומרים נכון, שאישה זוכה בסגולות רבות מכך שהיא מביאה ילד, מכיוון שהיא נותנת למישהו אחר הזדמנות להיוולד?"

 

"אם זה היה נכון", הוא ענה לה, "אז כלבים היו זוכים בטונות של סגולות, מפני שהם מביאים מלא גורים בכל המלטה."

בנוסף, הוא אמר לה, "להינשא היא לא הדרך לחמוק מסבל. למעשה, כל מה שאת עושה זה להערים עוד סבל על עצמך. הבודהה לימד אותנו שחמשת המצרפים הם נטל כבד, אבל אם תתחתני פתאום תצטרכי לדאוג בקשר לעשרה, חמשה עשר, ואז עשרים..."

"אתם חייבים להיות מחסה בשביל עצמכם. אם אתם סוג האנשים הזקוקים למצוא מחסה באנשים אחרים, אז תצטרכו לראות את הדברים כפי שהם רואים אותם, וזה אומר שתצטרכו להיות טיפשים, בנוגע לדברים מסוימים, בדיוק כמוהם. אז חלצו את עצמכם מהמצב הזה והתבוננות לעומק על עצמכם, עד שהדברים יהיו ברורים בתוככם."

אחת מתלמידיו של אג’אהן פואנג, כאשר חלתה במחלת כבד רצינית, חלמה שהיא מתה והגיעה לגן עדן. היא לקחה את החלום כסימן רע ולכן הלכה לואט מאקווט לספר על חלומה לאג’אהן פואנג.

 

הוא ניסה לנחם אותה ואמר שהחלום הוא למעשה סימן טוב בתחפושת. אם היא תשרוד את המחלה, היא כנראה תקבל קידום בעבודה. אם לא תשרוד, היא תיוולד מחדש בנסיבות חיוביות.

 

אך ברגע שהוא אמר זאת היא מאוד התרגזה: "אבל אני לא מוכנה למות!"

"תראי", הוא אמר לה, "כאשר זמנך לעזוב מגיע, את מוכרחה להיות מוכנה לעזוב. החיים הם לא גומייה שאת יכולה למתוח או לכווץ כרצונך."

"אם יש הנאות חושיות שאתה מרגיש תאווה חזקה אליהן, זה סימן שהתענגת עליהם לפני כן, בחיים קודמים. זאת הסיבה שאתה כל כך מתגעגע אליהם בפעם הזו. אם תחשוב על כך למשך מספיק זמן, זה יספיק כדי להפוך אותך לחסר תשוקה ומבוהל."

bottom of page