top of page

הסביבה שלך 

 

ערכי החברה האנושית, לרוב, מתנגשים חזיתית עם החיים המדיטטיביים. או שהם לועגים לרעיון שניתן למצוא אושר אמיתי ובלתי משתנה, או שהם מתעלמים מהנושא לחלוטין, או שהם אומרים שאינך יכול להגיע אל אושר בלתי משתנה באמצעות מאמציך. זה נכון אפילו בחברות שהיו בודהיסטיות באופן מסורתי, והוא נכון במיוחד בחברה המודרנית, בה התקשורת מפעילה לחץ במטרה לגרום לך לחפש אחר אושר בדברים אשר ישתנו. תרגול מדיטציה למען אושר בלתי משתנה הוא תמיד אנטי תרבותי. איש מלבדך אינו הולך להגן על אמונתך באפשרות של אושר אמיתי. עליך להגן עליה עבור עצמך. לכן, עליך ללמוד כיצד להיות מיומן בלספק מחסה לתרגול שלך, מפני הערכים המנוגדים של החברה בכללותה.

ישנן שלוש דרכים בסיסיות בעזרתן תוכל לעשות זאת:

 

1. לבחור חברים הראויים להערצה.

2. ללמוד כיצד לחיות תוך כדי שימוש מושכל במשאבים.

3. לתרגל התבודדות ככל שאתה יכול.

 

שלושת נושאים אלו דורשים כמות נכבדה של ויתור2, וְויתור הוא קל יותר כאשר אינך מתייחס אליו כמחסור אלא כהחלפה. כאשר אתה מחליף את תענוגות החיים הרגילים בחיים המדיטטיביים, אתה מחליף סוכריות תמורת זהב. דרך נוספת להתייחס לוויתור היא לחשוב על עצמך כאתלט באימונים, המתכונן למשחק ספורטיבי. הניצחון על הרגליך הלא מיטיבים הוא משתלם הרבה יותר מאשר ניצחון שהשגת במשחק ספורטיבי. בדומה לאתלטים מוכנים לחיות תחת הגבלות מסוימות למען שיפור הביצועים שלהם, אתה אמור להיות מוכן לחיות תחת הגבלות מסוימות למען אושר אמיתי. ובדיוק כפי שאתלט, המוגבל אל דיאטה בריאה, לומד להעדיף אוכל בריא על פני מזון מהיר, גם אתה תגלה שההגבלות אותן אתה שם על הדרך בה אתה פועל בהדדיות עם סביבתך הופכות למעשה לאופן הקיום המועדף עליך.

חברים ראויים להערצה

 

כאשר אתה מתחבר עם אדם, אתה מאמץ לעצמך באופן בלתי מודע את הרגליו והשקפותיו של אדם זה. זאת הסיבה שהעיקרון החשוב ביותר בעיצוב סביבת תרגול המדיטציה היומי שלך הוא חיבור עם אנשים הראויים להערצה. לאנשים הראויים להערצה יש ארבע תכונות:

1. הם טובי לב.

2. הם נדיבים.

3. הם נבונים.

4. יש להם אמונה שלמה בעקרון שאומר שיש לטפח איכויות מיטיבות, ולזנוח איכויות שאינן מיטיבות.

 

אם אתה יכול למצוא אנשים כאלו, נסה להתחבר אליהם. הבחן באיכויות הטובות שלהם, נסה לחקות אותם, ושאל כיצד תוכל לפתח יותר טוב לב, נדיבות, תבונה ואמונה בתוכך. אז הסתכל סביבך. אם אינך רואה אנשים כאלו כלל, חפש אחריהם.

 

הבעיה היא, מה לעשות לגבי האנשים סביבך אשר אינם ראויים להערצה, אבל שעליך לבלות איתם זמן בבית, בעבודה או במצבים חברתיים. הנושא הזה קשה במיוחד אם יש לך אחריות כלפי אנשים אלו, או שיש לך כלפיהם חובות של הכרת תודה, כמו הוריך. עליך להקדיש זמן לאנשים אלו; עליך לעזור להם. במקרים כאלו, אתה צריך ללמוד מהי המשמעות של לבלות זמן עם אנשים מבלי להתחבר איתם - כלומר, להיות בחברתם מבלי לאמץ את ההרגלים והערכים שלהם. העיקרון הבסיסי הוא שאינך פונה אליהם לעצה בנוגע לעניינים רוחניים או מוסריים. בנוסף, נסה להתחמק בכל פעם שהם מנסים למשוך אותך לפעילויות ההולכות כנגד עקרונותיך, או כללי המוסר שלך. אם הפעילויות הן בלתי נמנעות, כמו למשל כאשר יש מסיבה בעבודה, אמץ את הגישה של להיות אנתרופולוג ממאדים, המתבונן בהרגלים המוזרים של אנשים על כוכב הלכת הזה, ובנקודת הזמן הזו.

 

אם ישנם אנשים או מצבים הנוטים להוציא ממך את הגרוע ביותר, ואינך יכול להימנע מהם, שב והקדש תרגול מדיטציה כדי לתכנן כיצד אתה יכול לשרוד את המפגש איתם, מבלי לתת להם להוציא אותך מהכלים ועם כמות מינימלית של עימותים שאינם הכרחיים. ללמוד כיצד למנוע ממצבים מנטליים לא מיטיבים לעלות בתודעה זה חלק חשוב בדרך, אבל פעמים רבות לא נותנים על כך את הדעת. לא כל מדיטציה חייבת להתמקד בהווה. אך ודא שהתכנונים אינם משתלטים על כל המדיטציה שלך, עוברים את גבול הטעם הטוב, ומפסיקים להיות מועילים.

במקרים מסוימים, אם חברות מתרכזת סביב פעילויות שאינן מיטיבות, אולי כדאי לך לשקול לשים את החברות הזו בהמתנה. למרות שרגשותיו של האדם האחר עשויים להיפגע, עליך לשאול את עצמך מה יקר יותר: רגשותיו של אדם זה או המצב של תודעתך. (וזכור, לפגוע ברגשותיו של אדם אחר זה לא אותו דבר כמו לגרום לו לנזק.) בסופו של דבר תוכל להציע לו יותר עזרה - אם תתרגל ברצינות, תוכל להפוך לחבר ראוי להערצה עבור אדם זה - לכן, אל תחשוב על התרחקותך ממנו כמעשה לא אדיב. אם חבריך מודאגים מכיוון שאתה הופך להיות פחות חברותי, דבר על הנושא עם מישהו עליו אתה סומך.

העקרון של להיות בררני לגבי חבריך אינו חל רק על אנשים בשר ודם, אלה גם על התקשורת: עיתונים, מגזינים, טלוויזיה, אינטרנט, אינטרנט, אינטרנט. במקרים אלו, קל יותר לכבות את הדברים מבלי לגרום לעצמך נקיפות מצפון. אם אתה מרגיש צורך לבלות זמן עם התקשורת, בכל פעם שאתה עושה זאת שאל את עצמך: מדוע אני עושה זאת? לאלה סוג של אנשים אתחבר כאשר אעשה זאת? כאשר הם אומרים משהו, מדוע הם רוצים שאני אאמין בו? האם אני יכול לבטוח בהם? מי הם נותני החסות שלהם?

קריאה בערב או צפייה בחדשות הן פעולות אשר עלולות להיות מסוכנות עבור אדם המאמן את התודעה שלו. אין דבר רע בלנסות להישאר מעודכן לגבי אירועים עכשוויים, אבל עליך להיות רגיש להשפעה שיש לעודף תשומת לב לחדשות על תודעתך.המסר הבסיסי של החדשות הוא שזמנך אינו חשוב, ושהדברים החשובים בעולם הם אלו הנעשים על ידי אנשים אחרים, במקומות אחרים. זהו מסר הפוך מהמסר של המדיטציה: שהדבר החשוב ביותר בעולם הוא מה שאתה עושה ממש כאן, ממש עכשיו. 

לכן, הפעל מתינות גם לגבי כמות החדשות בהן אתה צופה. במקום זאת, צפה בחדשות המתפתחות ממש בנשימתך. וכאשר יש לך מה לדווח בנוגע לחדשות מסוג זה, דַּוַּח על כך רק לאנשים שהרוויחו את אמונך.

שימוש מושכל במשאבים

במנזרים בודהיסטים, מדי יום, מעודדים את הנזירים להרהר לגבי מדוע הם משתמשים בארבעת הצרכים ההכרחיים של החיים: אוכל, ביגוד, מחסה ותרופות. התכלית של הרהור זה היא לראות אם הנזירים והנזירות משתמשים בדברים אלו במידה רבה מדי, או בדרכים המפתחות מצבים מנטליים שאינם מיטיבים בתודעה. בנוסף, מייעצים לנזירים גם להרהר בעובדה שכל אחד מצרכים הכרחיים אלו הגיע באמצעות ההקרבה של הרבה, הרבה אנשים ויצורים חיים אחרים. הרהור זה מעודד את הנזירים והנזירות לחיות בפשטות ולכוון, בסופו של דבר, אל צורה של אושר שהוא באמת אצילי, ושאינו מהווה נטל על אף אחד בכלל.

מתרגלי מדיטציה שאינם נזירים מפיקים גם הם תועלת מהרהור יומי בדרך זו, כדי לפעול כנגד הדרך בה החברה, באופן כללי, מעודדת אותך למקד את תשומת ליבך על צריכה ורכישה, בלי להקדיש כל מחשבה לגבי ההשלכות של כך. אז עצור וחשוב, לדוגמה, כאשר אתה אוכל: האם אתה אוכל רק כדי לשמור על עצמך חזק מספיק בשביל למלא את המחויבויות שלך? או האם אתה, במילים של הטקסטים הבודהיסטים, מחפש את הטעמים הערבים ביותר עם קצה לשונך? האם אתה אוכל ומוסיף משקל רק כדי להראות טוב? במקרה שכן, אתה מטפח מצבים מנטליים שאינם מיטיבים. האם אתה בררן מדי לגבי סוגי המאכלים שאתה מוכן או מסרב לאכול? במקרה שכן, אתה מבזבז יותר מדי זמן וכסף על האכילה שלך - זמן וכסף שיכולת להשתמש בהם כדי לפתח נדיבות, או מצבים מנטליים מיטיבים אחרים.

עליך להבין שכאשר אתה אוכל - גם אם מדובר על אוכל צמחוני - אתה מהווה נטל על העולם סביבך, לכן כדאי לך להקדיש קצת מחשבה בנוגע לאלה מטרות אתה מעוניין להשיג על ידי הכוח שאתה שואב ממזונך. אל תאכל רק בשביל ההנאה, מכיוון שהיצורים החיים - האנשים והחיות שסיפקו את האוכל - לא סיפקו אותו בשמחה. ודא שהאנרגיה משמשת למטרות טובות.

מאידך, אין הכוונה שעליך להרעיב את עצמך. הרעבה עצמית כדי להראות טוב גם היא אינה מיטיבה, מכיוון שהיא מרוקנת את האנרגיה שאתה צריך כדי לתרגל וגורמת לך להיאחז באופן מוגזם בנראות של הגוף. המונח המסורתי לאכילה נבונה הוא מתינות באכילה: כשיש לך תחושה של בדיוק נכון. כלומר, מהי כמות האוכל הדרושה כדי לשמור עליך מספיק בריא וחזק בשביל שתוכל לדבוק עם אימון התודעה.

עיקרון זהה מתקיים גם בנוגע לארבעת הצרכים ההכרחיים האחרים. אינך רוצה להיות קמצן, אך יחד עם זאת, אינך רוצה לבזבז את המשאבים שאתה, או מישהו אחר בו אתה תלוי, עבד קשה כדי להשיגם. אל תהיה עבד לסגנון. אל תיקח יותר ממה שאתה מוכן לתת בחזרה לעולם. למד כיצד להתיר את התפיסות - המקודמות בכבדות על ידי התקשורת - על כך שקניות הן צורה של טיפול ורכישה היא סוג של ניצחון או הישג. כל רכישה כוללת גם אובדן. תחילה, אובדן הכסף שניתן היה להשתמש בו כדי לטפח איכויות תודעתיות מיטיבות - כמו נדיבות - בניגוד לאיכויות שאינן מיטיבות, כמו תאווה. בנוסף, ישנו אובדן של חופש. במקרים רבים אתה הופך להיות עבדם של הדברים שבבעלותך. ככל שיש בבעלותך יותר דברים, כך תצטרך לחשוש יותר מסכנות כמו גניבה, שריפה או הצפה, העלולות לפגוע בהם.

לכן, למד להגביל את רכישותיך אל דברים שהם מועילים באמת, והשתמש בכסף שחסכת כדי לעזור לקדם את האיכויות הגבוהות יותר בחיים, בשביל עצמך וגם בשביל אלו שסביבך. חשוב על שימוש מושכל במשאבים כמתנה, לעצמך וגם לעולם.

התבודדות

התבודדות מאפשרת לך להסתכל ישירות על הנושאים הנוצרים על ידי תודעתך שלך, בלי הסחות דעת של נושאים הנוצרים על ידי אנשים אחרים. זוהי הזדמנות להתחבר מחדש לעצמך ולתת תוקף מחודש לערכים האמיתיים שלך. זאת הסיבה שהבודהה המליץ לנזירים ללכת אל תוך הטבע הפראי וליצור מצב תודעתי מבודד, גם כאשר הם חיים בתוך החברה.

ישנן כמה דרכים בהן תוכל ליצור את המצב המנטלי הזה בחייך:

1. מזמורים - כדי לעודד תחושה של התבודדות סביב תרגול המדיטציה היומי שלך, אתה עשוי לגלות שזה מועיל מאוד לזמר מזמור לפני שאתה מודט, במיוחד אם אתה מבחין שהתודעה שלך סוחבת הרבה נושאים ממהלך היום. צליל המזמור מרגיע, ומילות המזמורים עוזרות לך להיכנס אל מצב תודעתי שונה. ישנם כתבים רבים של מזמורים הזמינים ברשת, וקבצי שמע רבים המראים כיצד לבטא את המילים. ניתן לזמר בכל אחת מהשפות הבודהיסטיות האסיאתיות, בשפה שלך, או בשילוב של שתיהן. התנסה כדי לראות איזה סגנון מזמורים הכי מועיל עבורך, כדי להכניס אותך למצב המנטלי המתאים ביותר למדוט.

2. ריטריטים - בנוסף לתרגול המדיטציה היומי שלך, מועיל למצוא זמנים, בהפוגות קבועות, בהם תוכל להקדיש פרקי זמן ארוכים יותר לתרגול המדיטציה. זה יעזור לך להיכנס עמוק יותר אל תוך תודעתך ולהטעין מחדש את התרגול שלך באופן כללי. ישנן שתי דרכים בהן תוכל לעשות זאת, ומועיל לנסות את שתיהן: הראשונה היא למצוא זמן על בסיס קבוע, אחת לשבוע או שבועיים, כדי להקדיש חלק גדול יותר מהיום, מאשר בדרך כלל, לתרגול המדיטציה. השנייה היא לצאת לריטריט ממושך יותר, פעם או פעמיים בשנה.

מסורתית, בודהיסטים מקדישים ארבע ימים מתוך החודש - יום הירח המלא, יום הירח החדש, ושני ימי חצי הירח - לתרגול מדיטציה מסור וכנה יותר. זה נקרא לשמור על הַאווּפוֹסָאטְהָא. הדרך הנפוצה ביותר לעשות זאת היא לקחת על עצמך את שמונת כללי המוסר, להקשיב לדהמה, ולמדוט.

שמונת כללי המוסר נבנים על חמשת הכללים הראשונים. הכלל השלישי שונה מהימנעות מיחסי מין אסורים אל הימנעות מיחסי מין באופן כללי. בנוגע לשלושת הכללים הנותרים, אתה מבטיח לעצמך שבמהלך היום תימנע מ:

 

1.אכילת מזון במהלך התקופה שבין צהריי היום עד עלות השחר של היום הבא.

2. צפייה במופעים, הקשבה למוזיקה, ענידת תכשיטים, ושימוש במוצרי קוסמטיקה ובשמים.

3. ישיבה על כיסאות גבוהים ויוקרתיים, או שכיבה על מיטות גבוהות ויוקרתיות.

כללי מוסר אלו, בעיקרו של דבר, מוסיפים את עקרון ריסון החושים אל חמשת הכללים הראשונים, מכיוון שהם שמים גבולות על העונג שאתה מנסה לקבל מכל אחד מחמשת החושים הגופניים. למעשה, הם מעודדים אותך לבחון את היאחזותך בגוף ובתענוגות החושים, ובמקום זאת לחפש עונג באימון תודעתך.

כדי להקשיב לדברי הלימוד של הבודהה, תוכל לקרוא ספר דהמה בקול או להקשיב לכל אחת משיחות הדהמה הטובות הנגישות ברשת. אתה יכול, כמובן, לארגן את קיום כללי מוסר אלו כדי שיתאימו ללוח הזמנים שלך. למשל, תוכל לשנות את מספר הימים בהם אתה מנסה לקיים כללים אלו במהלך החודש, או לקבוע אותם לימים אחרים בהם בדרך כלל אינך עובד. אם אינך יכול לאכול לפני צהריי היום, תוכל להבטיח לעצמך שלא תאכל ארוחה לאחר ארוחת אמצע היום.

אם יש לך חברים המתרגלים מדיטציה, תוכל לנסות לקבוע יום תרגול משותף, כדי לראות אם האנרגיה של הקבוצה עוזרת או מפריעה לתרגול שלך. למרות שזה עשוי להראות מוזר, לחפש בדידות בחברתם של אנשים אחרים, אתה עשוי לגלות שזה גורם לתרגול להרגיש פחות בודד, מפני שאתה יכול לראות שאינך האדם היחיד אשר הולך כנגד ערכי החברה בכללותה. כדי לעודד אווירה של התבודדות בקבוצה, הסכימו לגבי כמות השיחות בהן אתם רוצים לקחת חלק. המנעו מדיונים בקשר לפוליטיקה. באופן כללי, ככל ששקט יותר, כך טוב יותר. אינכם נפגשים כדי ללמד אחד את השני באמצעות מילים. אתם נפגשים כדי ללמד ולתמוך אחד בשני באמצעות דוגמה אישית.

בנוגע לריטריטים לתקופות ארוכות, קיימים מספר מרכזי מדיטציה המציעים ריטריטים כאלו במהלך כל השנה. היתרון של מרכזים כאלו הוא שהם נוטים לאכוף לוח זמנים קבוצתי קבוע מראש, העוזר לתת סדר ומבנה ליום שלך. זה יכול להיות חשוב אם אתה מתרגל מדיטציה מתחיל ויש לך קושי לעשות זאת באופן עצמאי. בנוסף, כמות העבודה ההתנדבותית הנדרשת ממך היא בדרך כלל מינימלית. האוכל שלך יבושל למענך, אז יהיה לך זמן רב יותר לתרגול מדיטציה רשמי.

לעומת זאת, עליך להיות זהיר ולבחור מרכז מדיטציה טוב. חלק מהמרכזים מנוהלים כבתי עסק עם צוות עובדים גדול, דבר הגורם להוצאות לתפוח. זה מבריח את הדהמה מהדברים שהבודהה לימד, אל עבר דברים המרצים קהל רב של לקוחות. חלק מהמרכזים מפעילים לחץ קל בסופו של הריטריט כדי שתיתן תרומה למרכז או למורה הריטריט, בטענה כי זה מנהג בודהיסטי קדום. המנהג של לתת תרומות הוא אכן מנהג בודהיסטי, אך המנהג של הפעלת לחץ כדי לקבל תרומות הוא אינו כזה.

אם הדהמה המלומדת בריטריט הולכת כנגד דברים שאתה יודע שהם נכונים, הימנע משיחות הדהמה ומדוט במקום אחר במרכז. אם אינך בטוח, מדוט במהלך שיחות הדהמה, והקדש את כל תשומת ליבך אל נושא המדיטציה. אם ישנו דבר בשיחה שרלוונטי או מועיל למה שאתה עושה, הוא יגיע ישר אל תשומת ליבך. בנוגע לכל שאר הדברים, אתה יכול לתת להם לחלוף.

גם המרכזים המנוהלים על בסיס תרומות עשויים ללמד גרסאות מאוד מוזרות של הדהמה. אם אתה מרגיש שישנה אווירה של כת במרכז, עזוב מייד. אם הם מסרבים לתת לך לעזוב, תעשה סצנה. זכור, עליך להגן על תודעתך.

מנזרי מדיטציה הם אופציה נוספת. הם אינם לוקחים תשלום, משום שכולם מנוהלים לחלוטין על בסיס תרומות. אך מכיוון שיצופה ממך לעזור במטלות היומיות, יכול להיות שיהיה לך פחות זמן לתרגול מדיטציה רשמי. בנוסף, מנזרי מדיטציה בדרך כלל אינם קובעים פרקי זמן לתרגול קבוצתי, לכן עליך להיות עצמאי יותר. וגם כאן, תהייה חייב להפעיל את יכולת ההבחנה שלך ולבדוק כיצד אתה מקשיב לדהמה. אתה גם יכול לחפש ברשת מרכזים שיאפשרו לך לשכור חדר קטן כדי למדוט בעצמך.

אפשרות נוספת היא לצאת לקמפינג. שהייה בטבע או בשממה עוזרת להתייחס להרבה מענייני היום יום שלך מנקודת מבט רחבה יותר. זאת הסיבה שהבודהה יצא אל הטבע כדי לזכות בהארה.

bottom of page