top of page
buddha nature.jpg

מדיטציה - חלק 2

 

"לתרגל מדיטציה זה לא עניין של להפוך את התודעה לריקה ממחשבות, אתה יודע. זה הכרחי שתהייה לתודעה עבודה לעשות. אם תהפוך אותה לריקה, אז כל דבר – טוב או רע – יכול לקפוץ לתוכה. זה כמו להשאיר את דלת הכניסה של הבית שלך פתוחה. כל דבר יכול להגיע ולהיכנס פנימה ללא הפרעה."

תלמידה צעירה שעבדה כאחות תרגלה מדיטציה עם אג’אהן פואנג במשך כמה ימים רצופים, ובסופו של דבר שאלה אותו, "מדוע התרגול של היום אינו מוצלח כמו התרגול של אתמול?" 

 

הוא ענה: "למדוט זה כמו ללבוש בגדים. היום את לובשת לבן, מחר אדום, צהוב, כחול, מה שלא יהיה. את חייבת להמשיך להשתנות. את לא יכול ללבוש את אותם הבגדים כל הזמן. אז לא משנה מהו הצבע שאת לובשת, פשוט הֱיִי מודעת לכך. אל תהיי בדיכאון או תתרגשי בקשר לכך."

כמה חודשים לאחר מכן, אותה האחות ישבה במדיטציה כאשר תחושה של שלום ובהירות בתודעתה הפכה לאינטנסיבית כל כך, עד שחשבה שלעולם לא יהיה לה מצב רוח רע שיחדור אל תוך התודעה שלה שוב. אבל כמובן, מצבי רוח רעים חזרו בסופו של דבר, בדיוק כמו מקודם.

 

כאשר היא סיפרה על כך לאג’אהן פואנג הוא אמר, "לטפל בתודעה זה כמו לגדל ילד. מוכרחים להיות ימים רעים ביחד עם ימים טובים. אם את רוצה רק את הטובים, את תכנסי לצרות. אז את חייב להיות ניטרלית: אל תיפלי בפח ותאמיני לטוב או לרע".

"כאשר המדיטציה מתקדמת היטב, אל תתרגש. כאשר היא אינה מתקדמת היטב, אל תהייה מדוכא. פשוט הֱיֶה ערני ושים לב כדי שתוכל לראות מדוע היא טובה, מדוע היא לא טובה. אם תהייה מסוגל להיות חד אבחנה בצורה כזו, לא יעבור זמן רק עד שהמדיטציה שלך תהפוך למיומנות."

"הכל תלוי בכוחות ההבחנה שלך. אם הם גסים ומרושלים, אתה לא תקבל שום דבר מלבד תוצאות גסות ומרושלות, ולא תהייה שום תקווה לתרגול המדיטציה שלך להתקדם."

יום אחד אישה צעירה ישבה במדיטציה עם אג’אהן פואנג וזה נראה שכל הדברים מתנהלים היטב. התודעה שלה הייתה בהירה ורגועה, והיה יכלה למדוט על האלמנטים בגופה, כפי שהוא אמר לה, צעד אחר צעד ללא בעיות כלל. אבל יום לאחר מכן שום דבר לא הסתדר.

 

אחרי שתרגול המדיטציה הסתיים, הוא שאל אותה, "איך הלך לך היום?"

 

היא ענתה, "אתמול הרגשתי כאילו שאני חכמה, והיום אני מרגישה שאני טיפשה."

 

אז הוא המשיך ושאל: "האם האישה החכמה והאישה הטיפשה הן אותה האישה או לא?"

"התודעה היא כמו מלך. מצבי הרוח שלה הם כמו שריו. אל תהייה מלך שמושפע בקלות על ידי חצר מלכותו."

תלמידה הגיעה כדי להתלונן לאג’אהן פואנג שהיא כבר מתרגלת שנים, ועדיין לא קיבלה שום דבר מזה

 

תשובתו המיידית: "את לא מתרגלת כדי 'לקבל' משהו. את מתרגלת כדי לשחרר."

התופרת, לאחר שתרגלה מדיטציה עם אג’אהן פואנג למשך כמה חודשים, אמרה לו שהתודעה שלה מרגישה מבולגנת יותר מאשר לפני שהתחילה להתרגל.

 

"כמובן שהיא מרגישה כך", הוא אמר לה. "זה כמו הבית שלך. אם תעשי פוליש ותבריקי את הרצפה מדי יום, את לא תוכלי לסבול לראות עלייה אפילו כמות קטנטנה של אבק. ככל שהבית נקי יותר, כך תוכלי לראות את האבק בקלות רבה יותר. אם תפסיקי להבריק את התודעה, תוכלי להניח לזה ולישון בתוך הבוץ ללא נקיפות מצפון כלל. אבל כאשר את מרגילה את התודעה לישון על ריצפה מבריקה, אז אפילו אם יהיה עלייה גרגר אחד של אבק, את תהיי מוכרחה לטאטא אותו. את לא תוכלי לסבול את הבאלגן."

"להתרגש מחוויות המדיטציה של אנשים אחרים, זה כמו להתרגש מעושרם של אנשים אחרים. מה אתה מרוויח מכך? הקדש תשומת לב לפיתוח של עושר משלך במקום זאת."

"כוונה טוב וחמלה, אם הן לא מגובות על ידי יציבות מנטלית, יכולים לגרום לך לסבול. לכן את זקוקה ליציבות המנטלית של ג'האנה כדי להפוך אותן למושלמות.".

"הריכוז שלך צריך להיות ריכוז נכון: בדיוק נכון, במידה הנכונה, כל הזמן. לא משנה מה אתה עושה – יושב, עומד, הולך, שוכב – אל תאפשר שיהיו בו עליות ומורדות."

"ריכוז: אתה צריך ללמוד כיצד לבצע אותו, כיצד לְשַמֵר אותו, וכיצד לעשות בו שימוש."

"ברגע שאתה יכול לתפוס את התודעה, היא תישאר בהווה, בלי לחמוק אל העבר או העתיד. זה הרגע בו תוכל לגרום לה לעשות את כל מה שאתה רוצה."

"כאשר אתה מגיע למצב שבו אתה יכול לתפוס את המדיטציה, זה כמו עפיפון שסוף סוף תופס את הרוח. הוא לא ירצה לרדת מטה."

ערב אחד, אחרי מסיבת עבודה בואט דהמהסאטהיט, אג’אהן פואנג לקח את תלמידיו ותלמידותיו שאינם נזירים מעלה אל המקדש כדי למדוט. אישה אחת הרגישה מותשת מכל העבודה, אבל הצטרפה בכל זאת ותרגלה מדיטציה, מתוך כבוד אליו. בזמן שישבה שם, המודעות שלה נחלשה יותר ויותר, והפכה להיות קטנה יותר ויותר, עד לנקודה בה חשבה שהיא עומדת למות.

 

אג’אהן פואנג עבר לידה במקרה ואמר: "אין צורך לפחד מהמוות. את מתה עם כל נשימה נכנסת ונשימה יוצאת".

 

זה נתן לה את הכוח להתגבר על העייפות שלה, ולהמשיך למדוט.

"למדוט זה לתרגל למות, כדי שתוכל לעשות את זה נכון."

bottom of page