top of page

קשיים עם הנשימה עצמה

 

1. אחד המכשולים המייאשים ביותר בנוגע למדיטציית נשימה, ככל הנראה, הוא חוסר יכולת להרגיש את הנשימה הנכנסת והיוצאת. מצב זה נובע לרוב מחוויה פיזית או רגשית מוקדמת שגרמה לך לחסום את תחושת גופך. יתכן ותצטרך לקחת את הזמן כדי לבנות מחדש את הרגישות שלך אל המציאות התחושתית של הנשימה בגוף, או כדי להרגיש בנוח עם רגישות זו. זהו תחום בו נדרשת סבלנות.

ישנן שתי גישות אפשריות: 

א. אחת היא לשאול את עצמך היכן את מרגיש את הנשימה. יכול להיות שהנשימה מורגשת רק בראש או בחלק מבודד אחר של הגוף. עדיין, זה נותן לך משהו להתחיל איתו. התמקד באזור הזה בעדינות אך ביציבות, עם גישה מלאה בכוונות טובות כלפיו, תוך כדי כך שאתה אומר לעצמך שאתה שייך לשם. כשאתה מוצא שאתה יכול להישאר שם עם תחושה של רווחה, נסה להרחיב בהדרגה את תחושת המודעות שלך ממש מסביב לנקודה הזו. איזה חלק של הגוף נמצא בדיוק בסמוך אל הנקודה הזו? באיזה כיוון אתה מרגיש את החלק הזה? (יכול להיות שהתחושה הפנימית של חלקי הגוף שלך אינה תואמת עם האופן בו הגוף שלך נראה כלפי חוץ, אבל אל תתן לזה להדאיג אותך כרגע. היכן אתה מרגיש את החלק הבא?) אם עולה תחושה של פחד, חזור אל האזור המקורי. חכה יום או יומיים ואז נסה להרחיב במעט את המודעות שלך שוב. המשך כך, הלוך ושוב, עד שאתה יכול לאכלס את האזור המורחב עם תחושה של ביטחון. אם פחדים או זכרונות מסוימים מופיעים בזמן שאתה מנסה להרחיב את המודעות שלך בדרך הזו, דבר עליהם עם מישהו שאתה סומך על שיקול דעתו.

ב. גישה נוספת היא להניח לנשימה לבינתיים ולפתח את הברהמה ויהארה (ארבעת מצבי התודעה הגבוהים - מילולית: משכנם של היצורים השמימיים), כתרגול המדיטציה הבסיסי שלך עד שאתה מרגיש בטוח מספיק כדי לעבוד שוב פעם עם הנשימה.

2. בעיה נוספת שיכולה להיות מייאשת פעמים רבות היא חוסר יכולת למצוא נשימה המרגישה נוחה. לא משנה כמה אתה מתאים ומכוונן את הנשימה, זה פשוט לא מרגיש נכון.

ישנן כמה דרכים לגשת אל הבעיה הזו: 

 

  • שאל את עצמך האם אתה תובעני מדי? האם הנשימה מרגישה בסדר? האם אתה מנסה לאלץ את הנשימה להרגיש טוב יותר מאשר בסדר? אם זהו המצב, היה סבלן. הישאר עם נשימה המרגישה בסדר והקדש לה מעט זמן. יתכן וחוסר סבלנותך גורמת למאמץ יתר על הנשימה. אפשר לה מעט להירגע ולהתפתח בעצמה.

  • שאל את עצמך האם את סוחט את סוף הנשימה היוצאת כדי להבדיל אותה מהנשימה הנכנסת שאחריה, או להיפך? פעולה זו מגבילה את יכולת הנשימה לזרום בצורה חלקה. אם זהו המצב, אפשר לסיום של כל נשימה יוצאת להיטמע בצורה חלקה עם התחלת הנשימה הנכנסת הבאה, ולהפך. כך שהחלק השקט בין הנשימות יקבל הזדמנות לאפשר לתחושה של קלות להתפשט ברחבי הגוף.

  • הזכר לעצמך: לכל נשימה יהיה לפחות חלק אחד - בהתחלה, באמצע או לקראת הסוף - המרגיש נוח יותר מאשר לא לנשום כלל. חפש את החלק הזה של הנשימה ואפשר לעצמך להרגיש תחושה של הוקרת תודה כלפיו. כאשר תחושת הוקרת התודעה תרגיע אותך, החלקים האחרים של מחזור הנשימה יוכלו להירגע גם כן. 

  • שאל את עצמך האם אתה מתמקד בצורה חזקה מדי בנקודה אחת? זוהי נטייה נפוצה, להפעיל לחץ על חלק מסוים של הגוף כאשר אתה מתמקד בו - ובדרך כלל לחסום או לכווץ את הדרך בה הדם זורם אליו. ראה אם אתה יכול לשחרר את הלחץ,  אך עדיין לשמור על המיקוד בנקודה זו של הגוף. 

  • שאל את עצמך האם הדרך בה אתה מדמיין את הנשימה היא חלק מהבעיה? לדוגמה, האם אתה מדמיין את הנשימה נכנסת רק דרך נקודה קטנטנה אחת, כמו האף? אם כן, יתכן שזה מגביל את הנשימה. נסה לדמיין את הגוף כולו כספוג אליו הנשימה נכנסת ויוצאת בקלות, דרך כל הנקבוביות. בנוסף, שאל את עצמך אם אתה מדמיין שהנשימה אינה מוכנה להיכנס אל תוך הגוף. במקרה שכן, אתה תמצא את עצמך מנסה לאלץ אותה להיכנס. נסה לדמיין שהיא רוצה להיכנס אל תוך הגוף, וכל מה שאתה צריך לעשות זה לאפשר לה להיכנס פנימה.

  • שאל את עצמך האם אתה מאלץ, באופן לא מודע, את הנשימה לציית לרעיון ילדותי בנוגע לכיצד נשימה נוחה אמורה להרגיש? לרוב, אנשים מניחים כי נשימות ארוכות ואיטיות הן נוחות יותר מאשר נשימות קצרות ומהירות, אך בפועל זה לא תמיד כך. הזכר לעצמך כי מה שנחשב כנשימה נוחה נקבע על ידי מה שהגוף צריך ממש עכשיו. אז נסה להיות רגיש יותר לצרכים אלו. 

  • שאל את עצמך האם אתה מנסה יותר מדי לשלוט בנשימה? אתה יכול לבדוק זאת על ידי כך שתמקד את תשומת הלב בחלק בתוך הגוף בו אין לך תחושה שאתה יכול לשלוט בתנועת הנשימה כלל, כמו בבסיס עמוד השדרה.

  • אם אף אחת מגישות אלה אינה עובדת, שנה את נושא ההתמקדות שלך אל נושא המעורר בך תחושה של הנאה והשראה, כמו כוונה טובה, נדיבות (חשוב על זמנים בהם היית נדיב מתוך רצונך החופשי), הוקרת תודה (חשוב על אנשים שיצאו מגדרם לעזור לך), או טוב לב (חשוב על מקרים בהם אתה, או מישהי שאתה מעריץ, התנהגה באופן שחשבת שהוא נאצל ומעוררת השראה). אפשר לעצמך לחשוב על נושא זה לזמן מה, מבלי להקדיש תשומת לב לנשימה. כאשר התודעה מרגישה רעננה, נסה להבחין כיצד אתה נושם בזמן שאתה חושב על נושא זה. הנשימה מצאה קצב נוח בעצמה. זה יכול לתת לך כמה רעיונות בנוגע לאיך לנשום בנוחות.

3. הבעיה השלישית הנפוצה היא חוסר יכולת להרגיש את תחושת הנשימה במקומות שונים בגוף. לרוב זו בעיה של תפיסה: תחושות הנשימה נמצאות שם אבל אינך מזהה אותן ככאלו. חלק מתודעתך עשוי לחשוב שזה בלתי אפשרי שיש אנרגיות נשימה הזורמות ברחבי הגוף. אם זהו המצב, התייחס לכך כתרגיל בדמיון: אפשר לעצמך לדמיין שאנרגיית הנשימה יכולה לזרום דרך העצבים, ודמיין אותה זורמת בכמה מהתבניות המומלצות בהנחיות הבסיסיות. או דמיין אותה זורמת בכיוונים הפוכים. מתישהו, אתה באמת תתחיל להרגיש את תנועת האנרגיה בחלק אחד או בחלק אחר של הגוף, ואז זה כבר לא יהיה תרגיל בדמיון.

בינתיים, סרוק את הגוף ושחרר את כל תבניות המתח שאתה מרגיש בחלקיו השונים. התחל בידיים ועשה את דרכך מעלה אל עבר הזרועות. לאחר מכן סרוק את כפות הרגליים ועשה את דרכך מעלה אל עבר הרגליים, הגב, הצוואר ואל תוך הראש. לאחר מכן, סרוק את חלקו הקדמי של הגו. ככל שהגוף יהיה רגוע יותר, כך יהיה קל יותר לאנרגיית הנשימה לזרום, וכך גם סביר יותר שתוכל להרגיש את הזרימה. 

 

bottom of page