top of page
  • תמונת הסופר/תדוד מקיאס

כתבה בניוז חיפה והקריות על סדנאות המיינדפולנס להפחתת כאבים

שמח שוב שהעיתונות המקומית, בחיפה וגם בטירת הכרמל, מפרסמת כתבה על סדנאות המיינדפולנס שאני מעביר במכבי שרותי בריאות. מודה לאופיר לוי ממכבי וגם למנהלים הישירים והמחוזיים שלי על העידוד והתמיכה. מקווה שכמה שיותר אנשים יפיקו תועלת. מצרף את הכתבה המלאה.


בהתאם לשגרה החדשה ולקראת החגים, במכבי שירותי בריאות פתחו סדנת מיינדפולנס להתמודדות עם כאבים.


לקראת החגים ובצל הקורונה, במכון הפיזיותרפיה בגרנד קניון מתקיימות סדנאות מיינדפולנס להפחתת כאבים והתמודדות עם מצבים רפואיים ממושכים. בקרוב מתוכננות להיפתח גם סדנאות מקוונת קטנות ואינטימיות – של עד 8 משתתפים. כדי לאפשר לציבור הרחב ללמוד כיצד לתרגל מדיטציה, בנוחות של המרחב האישי שלהם, מבלי לצאת מהבית.


דוד מקיאס, פיזיותרפיסט של מכבי ומנחה הקבוצה מסביר מה זה מיינדפולנס, כיצד תרגול של מיינדפולנס יכול לעזור להתמודד עם כאבים ומדוע הנשימה כל כך חשובה בתהליך הזה.


מה זה מיינדפולנס?


מיינדפולנס למעשה היא היכולת להיות מודעים, בצורה אכפתית ולא שיפוטית למה שקורה בתוכנו וסביבנו בזמן הווה.מדובר ביכולת אנושית וטבעית המאפשרת לנו להיות מודעים ולהתבונן בתחושות הגוף, במחשבות, בדחפים וברגשות שלנו, מבלי להילכד בתוכם. מתוך ההתבוננות המודעת הזו נוכל לשנות הרגלים ולבצע בחירות מיטיבות יותר בחיי היום יום.


כיצד תרגול של מיינדפולנס יכול לעזור להתמודד עם כאבים?


דמיינו את עצמכם הולכים בחוף הים יחפים ופתאום, מבלי לשים לב, אתם דורכים בטעות על חתיכת זכוכית חדה. הזכוכית חותכת את העור ואתם מייד מרגישים כאבים חזקים מכף הרגל. כאשר זה קורה, בחלקיק השנייה, כמה אזורים שונים במוח נכנסים לפעולה: אזורים שקשורים לתחושת הכאב הטהורה וגם אזורים נוספים – אלו שמפיקים את תחושת חוסר הנעימות של הכאב. כלומר, האזורים במוח שגורמים לנו להרגיש שהכאב מציק לנו, שאנחנו לא אוהבים אותו ושאנחנו רוצים שהוא יעלם. זה נראה ששני הצדדים האלה של הכאב – העוצמה מצד אחד וחוסר הנעימות שאנו מרגישים מצד שני – הם זהים. אבל הם לא.

תרגול של מיינדפולנס יכול ללמד אותנו  מיומנות חשובה מאוד: כיצד להפריד בין תחושת הכאב ובין המחשבות והרגשות שעולים בנו בתגובה לכאב הזה. מבלי לשים לב שאנו עושים זאת, אנחנו מוסיפים מחשבות, תפיסות, אמונות ורגשות על הכאב של הגוף, ומקשים על עצמנו עוד יותר. בסופו של דבר תרגול של מיינדפולנס עוזר לנו להבדיל בין  כאב וסבל.


בנוסף לכך, תרגול של מיינדפולנס מלמד אותנו גם כיצד ליצור מרחב פנימי בטוח יותר, יציבות פנימית. בהדרגה, אנחנו נגלה שאנו מרגישים פחות מאוימים בגלל כאבים וקשיים, בזכות תחושת הרווחה הזו. כך נוכל את עצמנו בעמדה טובה יותר להרגיש את הגוף מחדש ולראות בבהירות את ההבדל בין כאב וסבל. אנחנו עשויים לגלות לדוגמה שהדבר שאנו קוראים לו כאב גב הוא בעצם אוסף של תחושות גופניות שונות. חלק מהתחושות מרגישות "מכווצות", חלק "דוקרות", "תפוסות" או "מוצקות" – וכל התחושות הגופניות האלו נמצאות בשינוי תמידי, עולות ויורדות כמו גלים על פני המים.


כיצד הנשימה יכולה לעזור להתמודד עם כאבים?


מהרגע שאנו מגיעים לעולם ועד הרגע בו אנו עוזבים אותו, הנשימה נמצאת איתנו לאורך כל הדרך, ומתרגלי מדיטציה ממסורות שונות ברחבי העולם נעזרים בנשימה כבר אלפי שנים כדי לאמן את התודעה שלהם ולשנות את חייהם לטובה.


הנשימה שלנו היא תהליך גופני מאוד רגיש, שמושפע מהמצב של התודעה והגוף שלנו וגם יכול  להשפיע עליהם. יש מחקרים רבים שמראים שצורות נשימה מסוימות עשויות להפחית כאבים ומתחים ולעורר תחושה של רווחה ויציבות.


למשל, מחקר אחד מצא שבזמן שהמשתתפים במחקר נשמו בדרך מסוימת; כאשר הנשימה היוצאת הייתה ארוכה ואיטית יותר מהנשימה הנכנסת, הם חוו הקלה משמעותית יותר בחוסר הנעימות שהם הרגישו בתגובה לגירוי מכאיב.


מחקרים אחרים מראים שהרגלי נשימה לא מיטיבים יכולים לעורר ולשמר מצבים גופניים ותודעתיים שליליים. למשל, לרוב האנשים יש נטייה לעצור את הנשימה שלהם כאשר הם כאובים ולקחת נשימות מהירות ושטחיות כאשר הם נמצאים בסערה רגשית או במתח. אבל כאשר אנו מתמודדים עם כאבים ומתחים במשך חודשים או שנים ארוכות, תבנית הנשימה הזו הופכת להרגל אוטומטי – היא משמרת את תחושת הכאב והמתח.


התודעה מבחינה בתבנית הנשימה המתוחה והמכווצת הזו וזה מעורר תחושה אפילו גדולה יותר של אי שקט. אנחנו בקלות יכולים למצוא את עצמנו במגל קסמים שלילי, בו כאבים ומתחים גורמים לתבנית נשימה לא מאוזנת ותבנית הנשימה הלא מאוזנת גורמת להחרפה של כאב ומתח.


אבל למזלנו, יש אפשרות לשנות את הכיוון של המעגל הזה, ולהיעזר ביכולת של הנשימה להשפיע על התודעה לטובה ולהפחית מתחים וכאבים. כיצד לעשות זאת? הצעד הראשון הוא להפוך את הנשימה למודעת. ללמוד בהדרגה כיצד להתבונן בנשימה נכנסת ויוצאת מהגוף בחופשיות, ולאפשר לה לעורר תחושה של רווחה פנימית. רוב המשתתפים בסדנאות המיינדפולנס, במוקדם או במאוחר, מדווחים שמדיטציית מודעות לנשימה היא הדבר המשמעותי ביותר שהם למדו במהלך הסדנה.


תרגול של מיינדפולנס יכול להועיל לכל אדם או אישה שמתמודדת עם כאבים ממושכים. אני שמח שדרך הטיפול העתיקה הזו זמינה עכשיו כחלק משירותי הבריאות שמכבי מציעה למבוטחים שלה, וגם למובטחים של קופות אחרות.

קישור לכתבה המלאה
Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page