top of page

הקדמת המתרגם


זהו ספר הדרכה. הוא מלמד את שחרור התודעה, לא כתאוריה מסובכת, אלא כמיומנות מאוד בסיסית שמתחילה עם לשמור את הנשימה בתודעה.


דברי הלימוד שכאן נשאבים מעבודותיו של אג'אהן לִי דְהַמַּהדַהַארוֹ (Ajaan Lee Dhammadharo), אחד ממורי המדיטציה הבודהיסטית הידועים ביותר בתאילנד. אג'אהן לי היה נזיר יער – אחד שהעדיף לחיות בפרישות שהג'ונגל מספק ולהפוך את המדיטציה למרכיב העיקרי של התרגול שלו – לכן דברי הלימוד שלו נובעים מתוך ניסיון אישי ופרקטי, למרות שהוא גם נותן דגש לקשר אותם לדוקטרינות בודהיסטיות קלאסיות.


הספר מובא בשני חלקים: החלק הראשון הוא מדריך בסיסי לטכניקות של מדיטציית הנשימה – המומחיות של אג'אהן לי – והוא מציג שתי שיטות תרגול שאג'אהן לי פיתח בתקופות שונות בקריירה שלו. החלק השני מורכב מרשמים שנלקחו מחמש משיחותיו העוסקות בנושאים שנוטים להופיע במהלך תרגול המדיטציה.


אם אתה רוצה להתחיל את תרגול המדיטציה שלך מיד ולהשלים את הפרטים מאוחר יותר, פנה אל שיטה מספר 2. קרא את שבעת הצעדים הבסיסים מספר פעמים, עד שתוכל לשמור אותם ביציבות בתודעה, ואז התחל למדוט. שים לב, במיוחד בשלבים ההתחלתיים של התרגול, לא להעמיס על התודעה שלך עם רעיונות ומידע שאינם רלוונטיים, אחרת אתה עלול להקדיש יותר מדי זמן לחיפוש אחר דברים במדיטציה שלך במקום לראות את הדברים שבאמת נמצאים בה הקריאה בשאר חלקי הספר יכולה לחכות לזמן מאוחר יותר, כאשר אתה רוצה לקבל עזרה בנוגע לבעיה מסוימת, או – ופעמים רבות אלו הם דברים זהים – כאשר אתה רוצה לקבל פרספקטיבה רחבה יותר בנוגע למה שאתה עושה.


מטרת הספר היא להציע אפשרויות: להפנות את תשומת ליבך אל צדדים של התרגול שיכול להיות שלא הבחנת בהם, ולהציע גישות שאחרת לא היית חושב עליהן. הדברים שאתה רואה בתרגול המדיטציה שלך הם עניין אישי לגמרי. אל תדאג אם יש לך חוויות שאינן מוזכרות בספר הזה. אל תתאכזב אם אין לך חוויות שכן מוזכרות בו.


חזיונות וסימנים, לדוגמה: חלק מהאנשים חווים אותם, חלק לא. הם עניין אינדיווידואלי ולא באמת הכרחיים לתרגול המדיטציה. אם אתה חווה אותם, למד כיצד להשתמש בהם בחוכמה. אם אתה לא חווה אותם, למד כיצד להשתמש בדברים שאתה כן חווה. הנקודה החשובה היא לשמור את ההנחיות הבסיסיות בתודעה ולהישאר חד הבחנה.

למדיטציה, בדומה לנגרות, שייט או כל מיומנות אחרת, יש אוצר מילים משלה שבהכרח יכול להישמע כמו קוד למתרגל המתחיל. אתגר אחד שהספר הזה מציב הוא לשבור את הקוד שלו. חלק מהקושי נובע מכך שכמה מהמונחים הם, תרתי משמע, זרים: הם כתובים בפאלי, השפה של הטקסטים הבודהיסטים העתיקים ביותר, וחלק מהמשמעויות צבועות בגוונים שהמונחים קיבלו מהשפה התאית. בעיה זו, לעומת זאת, היא פעוטה באופן יחסי. רוב המונחים האלו מוסברים בטקסט; ומילון המונחים בעמוד האחרון מספק הגדרות למונחים שאינם מוסברים בו, ביחד עם מידע נוסף על מונחים רבים שכן.

אתגר גדול יותר הוא לנסות לקבל מושג לגבי נקודת מבטו של הסופר. לנסות לחוש אותה. במדיטציה, אנחנו מתמודדים עם הגוף והתודעה כפי שאנו חווים אותם מבפנים. אג'אהן לי תרגל מדיטציה במשך רוב חייו הבוגרים. היה לו ניסיון ממושך בראיית הגוף והתודעה מהפרספקטיבה הזו, ולכן זה טבעי שהמונחים בהם הוא בחר להשתמש ישקפו זאת.

לדוגמה, כאשר אג'אהן לי מתייחס לנשימה או לתחושות הנשימה, הוא לא מדבר רק על תחושת האוויר שנכנס ויוצא מהריאות, אלא גם לדרך שבה הנשימה מורגשת, מבפנים, ברחבי הגוף כולו. באופן דומה, "האלמנטים" (dhātu) של הגוף הם אינם אלמנטים כימיים. במקום זאת, הם תחושות אלמנטריות בסיסיות – אנרגיה, חום, נוזלים, מוצקות, ריקות והכרה – הדרך שבה הגוף מציג את עצמו, באופן ישיר, למודעות הפנימית. הדרך היחידה להתגבר על המוזרות של טרמינולוגיה כזו היא להתחיל לחקור את הגוף והתודעה שלך מבפנים, ולקבל תחושה לגבי אילו מהמונחים חלים על החוויות האישיות שלך. רק כאשר תעשה זאת המונחים ימלאו את מטרתם המיועדת – כלים שתכליתם היא להפוך את הרגישויות הפנימיות שלך למעודנות יותר – מכיוון שהאמת של המדיטציה אינה נמצאת בהבנת המילים, אלא ברכישת מומחיות במיומנות המובילה אל הבנה ישירה של המודעות עצמה.


אתה יכול להשוות את הספר הזה למתכון. אם רק תקרא את המתכון, לא תוכל – גם אם תבין את כל המונחים שבו – לקבל ממנו תחושה של טעם או חומרי תזונה. אם תעקוב אחר מספר צעדים ראשוניים ואז תוותר כאשר זה מתחיל להיות קשה, אתה תבזבז את זמנך. אבל אם תעקוב אחר המתכון לאורך כל הדרך, תוכל, לאחר מכן, להניח אותו בצד וליהנות מתוצאות הבישול שלך.


תקוותי היא שהספר הזה יועיל לך בתהליך הגילוי האישי שלך, בנוגע לתועלת המגיעה משמירה על הנשימה בתודעה.

טאניסארו בהיקהו

Thanissaro Bhikkhu(Geoffrey DeGraff)

מנזר היער מטא

bottom of page