top of page

הקדמת המתרגם


טאניסארו בהיקהו ידוע בעיקר כמתרגם, פרשן ומחבר של כתבי וספרי דהמה רבים. בנוסף לכך, הוא גם מורה למדיטציה מוערך. כדבריו, מדיטציה היא למעשה מיומנות - המיומנות שעיקרה הוא אימון התודעה אל עבר רמות הולכות וגוברות של רווחה פנימית, שקט ושחרור. הוא מכנה את תרגול המדיטציה "המיומנות האולימטיבית", מפני שבהשוואה לפעילויות אחרות אותן אנו יכולים ללמוד לבצע היטב, תרגול המדיטציה מביא עימו את התועלת המשמעותית ביותר לחיינו.


בשנים האחרונות, בארץ ובמדינות מערביות רבות ברחבי העולם, תרגול של מדיטציית מיינדפולנס מקבל כמות נכבדה של תשומת לב, וברוב המקרים - טוב שכך. לעומת זאת, תרגול של ריכוז שמור בדרך כלל למתרגלי מדיטציה מסורים ומנוסים יותר, אך זה לא מוכרח להיות כך. בהתאם לתבניות המנטליות של התלמיד או התלמידה, ישנם אנשים רבים היכולים להתחיל את תרגול המדיטציה שלהם עם תרגול ריכוז ולהפיק מכך תועלת משמעותית. בעזרת הריכוז, ועל ידי המיומנויות שאנו רוכשים כאשר אנו לומדים כיצד לשלוט בו, מתעוררות תובנות לגבי טבע התודעה והסבל הלא הכרחי שהיא מייצרת לעצמה. בנוסף לכך, תרגול של ריכוז יכול להועיל גם למודטים ותיקים הרוצים להעמיק את תרגולם האישי, ולבחון היבטים נוספים של תודעתם. למרות זאת, כמעט ולא קיימים ספרים בעברית המספקים הנחיות בנוגע לכיצד לתרגל ריכוז. ובמקרה של ספר זה, ריכוז המבוסס על הנשימה.


הספר הזה תורגם כדי לתת מענה לכך. הוא כתוב בשפה נגישה יחסית, המכוונת אל כל אדם המעוניין ללמוד כיצד למדוט לפי שיטתו של אג’אהן טאניסארו ומוריו - מאסטרים למדיטציה במסורת היער התאילנדית. הקורא ימצא בספר הנחיות מספקות כדי להתחיל לבסס תרגול מדיטציה אישי, בנוסף לדרכי התמודדות עם קשיים ואתגרים העולים, באופן בלתי נמנע, במהלך המדיטציה. הספר מציע דרך תרגול של מדיטציית מיינדפולנס, המבוססת על הנשימה, העשויה להוביל בטבעיות אל מצבי ריכוז חזקים - בהתאם לרמת המחויבות של התלמיד או התלמידה. מצבי ריכוז אלו מספקים לתודעה תחושה יציבה של רווחה, ביטחון ובהירות. בעזרתם, המודט המסור יכול לייצר בתודעתו את התנאים המתאימים כדי לעורר תובנות וראייה חודרת אל תוך טבעם של הדברים. שיטת התרגול המוצעת בספר הועילה לי רבות בדרכי האישית.


חשוב לי להביע את תודתי העמוקה לכל האנשים שאפשרו את התרגום הזה, חלקם בצורה ישירה וחלקם בצורה עקיפה יותר. מורי המדיטציה מהם זכיתי ללמוד, במיוחד אג’אהן עופר עדי וטאניסארו בהיקהו (אג’אהן ג'אוף), אשר היוו דוגמה אישית ועדות חיה לאיכויות התודעתיות שתרגול דהמה מסור מביא עימו. תודתי נתונה גם לחברים ולעמיתים שתרמו מזמנם וניסיונם: דוד לב, ורד רפאלי ואבי פאר, על דברי העידוד והעזרה הרבה בתרגום, ההגייה והוצאת הספר לאור. בנוסף, הוקרת תודה מיוחדת לרעות קלמן מקיאס על התמיכה והסבלנות.


אני מקווה שהעברתי את דברי הלימוד של אג'אהן ג'אוף נכונה - בדרך נגישה ומובנת, אך מבלי לאבד את עומק הדברים והרבדים הרבים בהם. עם זאת, כל הטעויות שנעשו במלאכת התרגום, כמובן, הם באחריותי המלאה. הספר כתוב בלשון זכר רק לשם הנוחות, אך מיועד לנשים ולגברים כאחד.


לכל שאלה בנוגע לתרגול, הקורא מוזמן/ת ליצור קשר במייל:

dudu.mindful@gmail.com


מי ייתן ותפיקו את המרב מספר זה.

 

דוד מקיאס

חיפה, 2021


bottom of page