top of page

תרגול של מיינדפולנס הוא השקעה לטווח ארוך. זה לוקח זמן להבין לעומק את התודעה, לדעת את עצמך. אבל כפי שמורי מדיטציה רבים אומרים - זהו זמן שמנוצל בחוכמה. חשבתי להציע את התרגום הזה מספרו של טאניסארו בהיקהו בנוגע לכיצד לעורר מוטיבציה בשביל להמשיך ולתרגל, במיוחד בימים בהם הקולות הפנימיים בתודעה שאינם מעוניינים לתרגל נשמעים חזקים במיוחד. מקווה שתפיקו תועלת.

monk motivation.jpg

טאניסארו בהיקהו - לשמר מוטיבציה - מתוך הספר - With Each & Every Breath

 

לאמן את התודעה זה פרויקט ארוך טווח. הוא דורש מידה של בגרות כדי לשמור על מוטיבציה, לאחר שההתלהבות הראשונית חלפה. במיוחד כאשר ההתקדמות איטית, אתה יכול למצוא את עצמך מוצף בשעמום, ייאוש, חוסר סבלנות או ספק. אם המוטיבציה שלך דועכת בגלל אחד מהרגשות האלו, ראה את ההמלצות הניתנות להתמודדות איתם בחלק הבא.  

 

לעומת זאת, ישנם זמנים בהם המוטיבציה שלך רעועה פשוט מכיוון שהדרישות של חייך האישיים או של העבודה הופכים כל כך דחופים, שהן שואבות את כל הזמן או האנרגיה להם אתה זקוק כדי לתרגל. אם זה מה שקורה, אתה חייב להמשיך להזכיר לעצמך את החשיבות של תרגול המדיטציה: אם התודעה שלך אינה מאומנת, היא יכולה בקלות להגיב לדרישות של חיי היום יום שלך בדרכים לא מיטיבות.

 

הנקודה הראשונה לזכור היא שהמשמעות של "חשובים" היא לא תמיד "דחופים". למד כיצד לברור אילו דרישות חיצונית ניתן לשים בצד לזמן מה, כדי שתוכל לסדר את תודעתך. הנקודה השנייה לזכור היא שהעולם לא יספק לך זמן למדוט. אתה מוכרח לעשות את הזמן בעצמך. שלישית, זכור שהזמן שאתה לוקח כדי לתרגל לא נלקח מאנשים אותם אתה אוהב או אחראי לגביהם. הוא למעשה מתנה בשבילם, מבחינת מצב התודעה המשופר שלך. ארבע, זכור שמצב התודעה המשופר יעזור גם לפשט את חייך ולהפוך אותם לקלים יותר לניהול.

אז כדי לוודא שאתה ממשיך לפנות זמן באופן מתמשך, נסה להוסיף כמה קולות למועצה הפנימית שלך, או לחזק אותם אם הם כבר שם – הקולות שיתנו לך שיחות עידוד ויעוררו את המוטיבציה שלך להישאר על המסלול. אתה תצטרך להבחין בעצמך בנוגע לאילו קולות יהיו מועילים ביותר בשבילך. הם ישתנו מאדם לאדם, ואפילו אותו אדם ימצא שקולות שונים עוזרים לו בזמנים שונים.      

הנה כמה קולות שמודטים אחרים מצאו כמועילים:

      1. הקול  של נחישות ונמרצות:

 

הקול שמזכיר לך לגבי המתח והסבל הלא הכרחי שתודעה לא מאומנת יכולה לגרום לעצמה ולאנשים סביבה. זה גם הקול שאומר לך: "אם אתה לא תאמן את התודעה שלך, מי הולך לעשות זאת בשבילך? ואם אתה לא תעשה זאת עכשיו, אל תחשוב שזה יהיה קל יותר ככל שתתבגר."הם אלו:

      2. הקול  של חמלה:

מזכיר לך לגבי הדרכים בהן תרגול המדיטציה הוא ביטוי פעיל של רצון טוב, לעצמך ואנשים סביבך. התחלת לתרגל מדיטציה בגלל שרצית חיים טובים יותר מאשר אלו שהיו לך. אם אתה באמת אוהב את עצמך – ואת אהוביך – האם אתה הולך לתת להזדמנות הזו לחלוף? הקול הזה מתחזק כאשר אתה מקבל מושג טוב לגבי כיצד לנשום בנוחות, מפני שאז אתה יכול להזכיר לעצמך, במיוחד כאשר אתה מרגיש מרוקן, פשוט כמה טוב זה מרגיש לבלות קצת זמן עם נשימה מזינה.

      3. הקול  של גאווה בריאה:

 

הקול הזה מזכיר לך בנוגע לסיפוק המגיע מלעשות משהו כיאות. זה הקול שמזכיר לך כמה טוב אתה מרגיש כאשר אתה מסוגל להתנהג בצורה מיטיבה באזורים בחיים בהם לא היית מיומן כל כך מלפני כן. האם לא היית רוצה להרחיב את טווח המיומנויות שלך אפילו יותר מכך?

      4. הקול של תחושת בושה בריאה:

הקול הזה צומח מתוך גאווה בריאה. הוא מזכיר לך לגבי חלק מהדרכים בהן אפשרת לחברים הלא מיטיבים של המועצה הפנימית שלך לתפוס שליטה, גם כאשר ידעת שלא כדאי. האם אתה רוצה להמשיך להיות העבד שלהם? ואם באמת יש אנשים בעולם שיכולים לקרא מחשבות, מה הם היו חושבים אם היו קוראים את שלך? (תחושת הבושה הזו היא בריאה משום שהיא מכוונת אל הפעולות שלך, ולא כלפיך כאדם.)

      5. הקול של השראה:

מזכיר לך את הדוגמא האישית שהציבו מתרגלי מדיטציה אחרים בעבר. הם עשו משהו אצילי עם חייהם; לא תרצה לחיות חיים אצילים גם כן? הקול הזה מתחזק כאשר אתה קורא בנוגע לאנשים אחרים שהתגברו על קשיים במדיטציה שלהם ולא רק השיגו שקט נפשי אמיתי, אלה גם הותירו דוגמא טובה לעולם. תחושת ההשראה שלך יכולה להתחזק גם על ידי חיבור עם מודטים אחרים וקבלת אנרגיה מהקבוצה.

      6. הקול של הורה פנימי נבון:

הקול הזה מבטיח לך פרס קטן כדי לעזור לך לעבור תקופות קשות בתרגול: עונג חושי בלתי מזיק שתעניק לעצמך, אם תעמוד בלוח זמני התרגול שלך.

 

      7. הקול של הומור בריא:

הקול הזה מראה לך כמה שטותיים התירוצים למה לא לתרגל נשמעים, אם תיקח צעד קטן אחורה מהם. זה לא שאתה שטותי יותר מהנורמה – פשוט הנורמה האנושית היא די שטותית. הומור ברוח טובה, בקשר לעצמך, מגיע מהיכולת לקחת צעד אחורה מפעולותיך, בדיוק כמו שיכולת ההבחנה מגיעה מכך. זאת הסיבה שמאסטרים ידועים למדיטציה ניחנים בחוש הומור כל כך חריף. החולשות והתירוצים שלך, כאשר אתה מסוגל לצחוק עליהם, מאבדים הרבה מכוחם.

 

אז נסה לקבל תחושה בנוגע לאילו מהקולות האלו יעוררו את התודעה שלך לפעול, ולתת לעצמך שיחות עידוד המותאמות אישית לפסיכולוגיה שלך. באותו הזמן, הקשב לשיחות דהמה* ומצא חומרים לקריאה שיזכירו לך את ערכי התרגול. זה יעזור להשאיר אותך על המסלול. אם הזמן שלך באמת נדיר, זכור שאתה לא מוכרח לשבת עם עיניים עצומות כדי לאמן את התודעה. כפי שמורים רבים אמרו, אם יש לך זמן לנשום, יש לך זמן למדוט אפילו כאשר את לוקח חלק בפעילויות אחרות.

בנוסף, יכול להיות שתמצא זאת מועיל להזכיר לעצמך שאם אתה ממש עסוק, אתה לא עסוק מדי כדי לתרגל. אתה עסוק מדי כדי לא לתרגל. אתה חייב את זה לעצמך ולאנשים סביבך לשמור על המצברים שלך טעונים היטב.

 

bottom of page