top of page

לשמר מוטיבציה

לאמן את התודעה זה פרויקט ארוך טווח. הוא דורש מידה של בגרות כדי לשמור על מוטיבציה, לאחר שההתלהבות הראשונית חלפה. במיוחד כאשר ההתקדמות איטית, אתה יכול למצוא את עצמך מוצף בשעמום, ייאוש, חוסר סבלנות או ספק. אם המוטיבציה שלך דועכת בגלל אחד מהרגשות האלו, ראה את ההמלצות הניתנות להתמודדות איתם בחלק הבא.  

 

לעומת זאת, ישנם זמנים בהם המוטיבציה שלך רעועה מכיוון שהדרישות של חייך האישיים, או של עבודתך, הופכים לדחופים כל כך, עד שהן שואבות את כל הזמן או האנרגיה להם אתה זקוק כדי לתרגל. אם זהו המצב, עליך להמשיך להזכיר לעצמך את החשיבות של תרגול המדיטציה: אם תודעתך אינה מאומנת, היא עלולה להגיב בקלות לדרישות של חייך היום יומיים בדרכים שאינן מיומנות.

 

1. הנקודה הראשונה לזכור היא שהמשמעות של "חשובים" היא לא תמיד "דחופים." למד כיצד לברור אילו דרישות חיצוניות ניתנות לדחייה, לזמן מה, כדי שתוכל לסדר את תודעתך.

2. הנקודה השנייה לזכור היא שהעולם לא יספק לך זמן למדוט. עליך לפנות את הזמן בעצמך. 

3. שלישית, זכור שהזמן שאתה לוקח כדי לתרגל אינו נלקח מהאנשים אותם אתה אוהב, או אחראי לגביהם. הזמן שאתה מקדיש למדיטציה הוא למעשה מתנה בשבילם, בגלל מצב התודעה המשופר שלך. 

4. ארבע, זכור שמצב התודעה המשופר יעזור גם לפשט את חייך ולהפוך אותם לקלים יותר לניהול.

לכן, כדי לוודא שאתה ממשיך לפנות זמן באופן מתמשך, נסה להוסיף כמה קולות למועצת התודעה הפנימית שלך, או לחזק אותם אם הם כבר נמצאים בה - הקולות שיתנו לך שיחות עידוד ויעוררו את המוטיבציה שלך להמשיך לצעוד בדרך. אתה תצטרך להבחין בעצמך אלו קולות יהיו מועילים ביותר עבורך. קולות אלו שונים מאדם לאדם, ואפילו אותו אדם ימצא שקולות שונים עוזרים לו בזמנים שונים.

     

הנה כמה קולות שמודטים אחרים מצאו כמועילים:

  • הקול  של נחישות ונמרצות מזכיר לך לגבי המתח והסבל הלא הכרחיים שתודעה שאינה מאומנת יכולה לגרום לעצמה, ולאנשים סביבה. זה גם הקול האומר לך: "אם לא תאמן את התודעה שלך, מי יעשה זאת בשבילך? ואם לא תעשה זאת עכשיו, אל תחשוב שזה יהיה לך קל יותר לעשות זאת כשתתבגר."

  • הקול של חמלה מזכיר לך לגבי הדרכים בהן תרגול המדיטציה הוא ביטוי פעיל של רצון טוב, לעצמך ולאנשים סביבך. התחלת לתרגל מדיטציה כי רצית חיים טובים יותר מאשר אלו שהיו לך. אם אתה באמת אוהב את עצמך - ואת אהוביך - האם תיתן להזדמנות זו לחלוף? קול זה מתחזק בתודעה כאשר ההבנה שלך לגבי כיצד לנשום בנוחות משתפרת, מפני שאז אתה יכול להזכיר לעצמך, במיוחד בזמנים בהם אתה מרגיש מרוקן, כמה טוב זה מרגיש לבלות קצת זמן עם נשימה מזינה.

  • הקול של גאווה בריאה מזכיר לך בנוגע לסיפוק המגיע כאשר אתה עושה משהו כיאות. זה הקול המזכיר לך כמה טוב אתה מרגיש כאשר אתה מסוגל להתנהג בצורה מיטיבה ומיומנת בתחומי החיים בהם לא היית מאוד מיומן לפני כן. האם לא היית רוצה להרחיב את טווח המיומנויות שלך אף יותר מכך?

  • הקול של תחושת בושה בריאה צומח מתוך גאווה בריאה. הוא מזכיר לך לגבי חלק מהדרכים בהן אפשרת לחברים הלא מיומנים של המועצה הפנימית שלך לתפוס שליטה, גם כאשר ידעת שזה לא כדאי. האם אתה רוצה להמשיך להיות העבד שלהם? אם באמת ישנם אנשים בעולם היכולים לקרוא מחשבות, מה הם היו חושבים אם היו קוראים את שלך? (תחושת בושה זו היא בריאה כי היא מכוונת כלפי פעולותיך, ולא כלפיך כאדם.)

  • הקול של השראה מזכיר לך את הדוגמה האישית שהציבו מתרגלי מדיטציה אחרים בעבר. הם עשו משהו אצילי עם חייהם; לא תרצה לחיות חיים אצילים גם כן? הקול הזה מתחזק כאשר אתה קורא על אנשים אחרים שהתגברו על קשיים במדיטציה שלהם ולא רק השיגו שקט נפשי אמיתי, אלא גם הותירו דוגמה טובה לעולם. תחושת ההשראה שלך יכולה להתחזק גם על ידי חיבור עם מודטים אחרים וקבלת אנרגיה מהקבוצה.

  • הקול של הורה פנימי נבון מבטיח לך פרס קטן כדי לעזור לך לעבור תקופות קשות בתרגול - עונג חושי בלתי מזיק שתעניק לעצמך, אם תעמוד בלוח זמני התרגול שלך.

  • הקול של הומור בריא מראה לך כמה שטותיים נשמעים התירוצים כדי לא לתרגל, כאשר אתה לוקח צעד קטן אחורה ומתבונן בהם. לא שאתה שטותי יותר מהנורמה – פשוט הנורמה האנושית היא די שטותית. הומור ברוח טובה על עצמך מגיע מהיכולת לקחת צעד אחורה מפעולותיך, בדיוק כפי שיכולת ההבחנה מגיעה מכך. זאת הסיבה שמאסטרים ידועים למדיטציה ניחנים בחוש הומור חריף כל כך. החולשות והתירוצים שלך, כאשר אתה מסוגל לצחוק עליהם, מאבדים הרבה מכוחם.

נסה לקבל תחושה בנוגע לאילו קולות יעוררו את תודעתך לפעול, ולתת לך שיחות עידוד המותאמות אישית לפסיכולוגיה שלך. במקביל, הקשב לשיחות דהמה2 ומצא חומרי קריאה שיזכירו לך את ערכי התרגול. זה יעזור להשאיר אותך על המסלול. אם זמנך מאוד יקר, זכור שאינך מוכרח לשבת עם עיניים עצומות כדי לאמן את התודעה. כפי שמורים רבים אמרו: אם יש לך זמן לנשום, יש לך זמן למדוט. אפילו כאשר את לוקח חלק בפעילויות אחרות.

 

בנוסף, יתכן שתמצא זאת מועיל להזכיר לעצמך שגם אם אתה עסוק מאוד, אינך עסוק מדי כדי לתרגל. אתה עסוק מדי כדי לא לתרגל. עליך לשמור על המצברים שלך טעונים היטב. אתה חייב את זה לעצמך, ולאנשים סביבך.

 

bottom of page