טאניסארו בהיקהו - מה נמצא בספר זה - With Each & Every Breath

טכניקות המדיטציה המתוארות בספר זה נשאבו משני מקורות. הראשון הוא אוסף ההנחיות של הבודהה על כיצד להיעזר בנשימה כדי לאמן את התודעה. הנחיות אלו נמצאות בקאנון הפאלי*, התיעוד העתיק ביותר של הלימוד של הבודהה. כפי שנכתב בקאנון, הבודהה גילה שהנשימה היא נושא מדיטציה המוביל למנוחה - לתודעה ולגוף - וגם נושא אידאלי לפיתוח של קשיבות, ריכוז ושל יכולת ההבחנה. למעשה, זהו נושא  המדיטציה בו הוא השתמש בעצמו, בדרך אל עבר התעוררות שלו. לכן הוא המליץ על מדיטציית הנשימה לאנשים רבים ולימד אותה בפירוט רב יותר מאשר כל נושאי המדיטציה האחרים.

 

המקור השני הוא שיטת תרגול של מדיטציית הנשימה שפותחה במאה האחרונה על ידי אג'אן לי דהמהדהרו, (Ajaan Lee Dhammadharo) מאסטר במסורת בודהיסטית הידועה בתאילנד כמסורת היער התאילנדית. השיטה של אג'אן לי בנויה על ההנחיות של הבודהה ומסבירה לפרטים הרבה מהנושאים אותם הבודהה השאיר בצורה מתומצתת. אני תרגלתי לפי השיטה הזו במשך 10  שנים, תחת אג'אן פואנג ג'וקיטו (Ajaan Fuang Jotiko), אחד מתלמידיו של אג'אן לי, לכן חלק מהתובנות מגיעות גם מהתרגול שלי עם אג'אן פואנג.

בחרתי את המקורות האלו כדי להתמקד בנשימה כנושא העיקרי של תרגול המדיטציה מכיוון שהנשימה היא הנושא הבטוח ביותר מבין כל נושאי המדיטציה. הטכניקה המתוארת כאן מביאה את הגוף ואת התודעה למצב מאוזן של רווחה פנימית. כתוצאה מכך, מתאפשר לתודעה להשיג תובנות מאוזנות בנוגע לפעילויות שלה, כדי שהיא תוכל לראות את האופן בו היא יוצרת מתח וסבל, ולהרפות מכך באפקטיביות.

הטכניקה היא חלק מדרך מקיפה של אימון תודעתי, הכוללת לא רק תרגול של מדיטציה, אלה גם פיתוח של נדיבות וטוב לב. הגישה הבסיסית בכל החלקים של אימון זה היא דומה: הבנת כל הפעולות שלך כחלק משרשרת של סיבות ותוצאות, כדי שתוכל למקד את הסיבות בכיוון חיובי יותר. עם כל פעולה של מחשבה, דיבור או מעשה, אתה מהרהר על הפעולה אותה אתה מבצע בזמן שאתה עושה אותה. אתה מחפש אחר המוטיבציה שמובילה לפעולות שלך, ולתוצאות שהפעולות האלה מובילות אליהן.

כאשר אתה מהרהר בצורה כזו, אתה לומד כיצד לבחון את הפעולות שלך בדרכים מסוימות: 

  • האם הן מובילות אל סבל ומתח, או אל עבר חופש (שחרור ממתחים וסבל)?

  • אם הן מובילות אל מתח, האם הן הכרחיות?

  • אם לא, מדוע לבצע אותם שוב?

  • אם הן כן מובילות אל שחרור ממתחים, כיצד ניתן לשלוט בהן כמיומנויות?

 

כאשר אתה מאמן את עצמך בנדיבות וטוב לב, יש להתייחס לשאלות אלו ברמת הדיבור והפעולות שלך. אימון המדיטציה מתייחס לכל האירועים בתודעה כפעולות - בין אם האירועים האלו הם מחשבות או רגשות – ובוחן אותם בצורה דומה. במילים אחרות, התרגול מאלץ אותך להסתכל על המחשבות והרגשות שלך פחות בהקשר של תוכנן ויותר בהקשר של מהיכן הן מגיעות ולהיכן הן מובילים אותך. 

האסטרטגיה הזו - להתבונן על הפעולות שלך ולחקור אותם בעזרת השאלות האלה - קשורה באופן ישיר לבעיה אותה היא אמורה לפתור: המתח והסבל שנגרם כתוצאה מהמעשים שלך. זאת הסיבה שהיא נמצאת בבסיס האימון ככלל. המדיטציה פשוט מאפשרת לך להבחין במעשיך בצורה זהירה יותר, ואז לחשוף ולזנוח רבדים מעודנים יותר של מתח, הנגרם כתוצאה מהמעשים אלו. המדיטציה גם מטפחת את התכונות המנטאליות שמחזקות את היכולת שלך לפעול בדרכים מיטיבות

 

למרות שטכניקת המדיטציה המתוארת כאן היא חלק מאימון בודהיסטי מסוים, אינך חייב להיות בודהיסט כדי לתרגל אותה. היא יכולה לעזור לך להתגבר על בעיות שאינן בהכרח ייחודיות לבודהיסטים. בכל זאת, בודהיסטים הם לא האנשים היחידים שגורמים לעצמם מתח וסבל, ולבודהיסטים אין זכויות יוצרים על האיכויות המנטאליות שמתפתחות בעזרת המדיטציה. קשיבות, ערנות, ריכוז ויכולת הבחנה, מועילים לכל אדם המפתח אותם. מה שמבוקש ממך הוא לתת לאיכויות אלה הזדמנות אמיתית.

החלק הראשון של הספר הזה מכיל הנחיות של הצעדים הראשונים בנוגע לכיצד למדוט. החלק השני מייעץ כיצד להתמודד עם חלק מהבעיות העלולות לעלות בזמן שאתה מתרגל. החלק השלישי עוסק בנושאים העולים כאשר אתה מנסה להפוך את תרגול המדיטציה לחלק מחייך ככלל. החלק הרביעי עוסק בנושאים העולים כאשר תרגול המדיטציה שלך מתקדם לרמת מיומנות גבוהה יותר. החלק החמישי מסביר כיצד יש לבחור ולהתייחס למורה למדיטציה, שיכול לתת לך את סוג האימון המותאם לך אישית בצורה שאף ספר אינו יכול לספק.