top of page
compassion_edited.jpg

לחיות בעולם - חלק 1

 

"אג’אהן מון פעם אמר, 'כל האנשים דומים, אבל לא דומים כלל, אבל בשורה התחתונה, כולם דומים'. אתה צריך לחשוב על כך ארוכות לפני שתוכל להבין למה הוא התכוון."

"אם אתה רוצה לשפוט אנשים אחרים, שפוט אותם על פי הכוונות שלהם."

"כאשר אתה רוצה ללמד אנשים להיות טובים, אתה צריך לראות כמה רחוק יכול טוב ליבם להגיע. אם תנסה להפוך אותם להיות טובים יותר ממה שהם מסוגלים, אתה הוא זה המתנהג בטיפשות."

"אין תועלת בהתמקדות על מגרעותיהם של אחרים. תוכל להתקדם יותר מהסתכלות על מגרעותיך שלך במקום זאת."

"כמה טובים או רעים הם אנשים אחרים זה עניין שלהם. התמקד בעניינים שלך במקום זאת."

אחת מהתלמידות של אג’אהן פואנג התלוננה בפניו לגבי כל הבעיות איתן התמודדה בעבודתה. היא רצתה להתפטר ולחיות בשקט לבדה, אבל הנסיבות לא אפשרו זאת, משום שהייתה צריכה לפרנס את אימא שלה.

 

אג’אהן פואנג אמר לה, "אם את מוכרחה לחיות עם הדברים האלו, אז מצאי כיצד לחיות בדרך המתעלה מעבר אליהם. זאת הדרך היחידה בה תוכלי לשרוד."

עצה לתלמידה שנתנה ללחצים בעבודתה להוריד את מצב רוחה: "כאשר את עושה עבודה, אל תיתני לעבודה לעשות אותך."

תלמידה אחרת התמודדה עם בעיות רציניות, גם בביתה וגם בעבודתה, אז אג’אהן פואנג פנה בדבריו אל רוח הלחימה שלה: "כל אחת שהיא אישה אמיתית ושופעת חיים, תהייה מוכרחה להיפגש עם בעיות אמיתיות ומאתגרות בחיים."

"כאשר את מתמודדת עם קשיים, את חייבת להיאבק בהם. אם תוותרי בקלות רבה מדי, את בסופו של דבר תוותרי במשך כל חייך."

"אמור לעצמך שאתה עשוי מליבתו של העץ, לא מקליפתו החיצונית."

אחת מתלמידותיו הצעירות של אג’אהן פואנג – אחות במקצועה – הייתה צריכה להתמודד עם רכילות רבה שהופנתה כלפיה בעבודה. בהתחלה היא ניסתה להתעלם מכך, אבל משום שהנושא חזר על עצמו שוב ושוב, הסבלנות שלה התחילה להישחק.

 

יום אחד, כאשר הרכילות ממש הפריעה לה, היא הלכה למדוט עם אג’אהן פואנג בואט מאקווט. בזמן תרגול המדיטציה, היא ראתה חזיון של עצמה חוזרת אחורה, עוד ועוד, עד האינסוף, כמו שנלכדה בין שתי מראות. המחשבה שבגלגולי חייה הקודמים היא הייתה צריכה לספוג כמות עצומה של רכילות כזו, וזה גרם לה להרגיש תחושת מיאוס גדולה אף יותר ממצבה. אז כאשר עזבה את המדיטציה היא אמרה לאג’אהן פואנג כמה נמאס לה מכך שאנשים מרכלים לגביה.

 

הוא ניסה לנחם אותה, ואמר: "דברים מהסוג הזה הם חלק בלתי נפרד מהעולם, את יודעת. במקום בו יש שבח, מוכרחים להיות גם ביקורת ורכילות. כאשר את יודעת זאת, מדוע את מאפשרת לעצמך לקחת חלק בכך?"

 

בכל זאת, מצב הרוח שלה היה כל כך חזק, שהיא התווכחה אתו, "אני לא מתעסקת איתם, טהאן פהאוו. הם באים ומתעסקים איתי!"

 

אז הוא הפך את היוצרות ושאל אותה: "אז מדוע אינך שואלת את עצמך – מי ביקש ממך לדחוף את האף שלך ולהיוולד מחדש כאן מלכתחילה?"

"אם הם אומרים שאינך מוצלח, תזכיר לעצמך שהמילים שלהם מגיעות רק עד שפתיהם. הן מעולם לא המשיכו הלאה ונגעו בך כלל."

"אנשים אחרים מבקרים אותנו ואז שוכחים את זה לחלוטין, אבל אנחנו לוקחים את זה וממשיכים לחשוב על כך. זה כמו שהם יורקים החוצה קצת אוכל ואנחנו מרימים ואוכלים אותו. כאשר זה המצב, מי מתנהג בטיפשות?"

"העמד פנים שיש לך אבנים שמכבידות על האוזניים שלך, כדי שלא תיסחף אחר כל הדברים שאתה שומע."

יום אחד אג’אהן פואנג שאל, כאילו משום מקום, "אם הבגדים שלך יפלו לתוך בור שופכין, האם תרימי אותם מתוכו?"

 

לאישה אותה שאל לא היה מושג למה הוא מתכוון, אבל היא ידעה שאם היא לא תהייה זהירה בלענות לשאלותיו, התוצאה תהייה שתיראה טיפשה.

 

אז היא ענתה בהסתייגות: "זה תלוי. אם הם היו הבגדים היחידים שלי, אני אהיה מוכרחה להרים אותם. אבל אם יש לי בגדים נוספים, אז כלל הנראה הייתי מניחה להם. לאן אתה חותר טהאן פהאוו?

 

"אם את אוהבת לשמוע דברים רעים בקשר לאנשים אחרים, אז למרות שאין לך חלק בקארמה הרעה המגיעה מהמעשים שלהם, את עדיין תתפסי ריח רע מהסירחון."

אם אחד מתלמידיו שמר טינה בקשר למשהו, הוא היה אומר להם: "אינך יכול להקריב אפילו משהו כזה שולי? תחשוב שאתה הופך את זה למתנה. זכור את כל הדברים יקרי הערך שהבודהה הקריב בחייו כנסיך וְסַאנְטַארַה, ואז שאל את עצמך, 'הכעס הזה שלי הוא חסר ערך לחלוטין. מדוע איני יכול להקריב אותו גם כן?"'

"חשוב לפני שאתה פועל. אל תהייה מסוג האנשים הפועלים קודם ורק לאחר מכן צריכים לחשוב על כך."

"הישמרי מטוב לב הגורם לך ליפול אל תוך הבאר: המקרים בהם את רוצה לעזור לאנשים אחרים, אבל במקום למשוך אותם מעלה, הם מושכים אותך מטה."

"כאשר אנשים אומרים שדבר מסוים הוא טוב, זאת הדעה שלהם בקשר למה נחשב כטוב. אבל האם זה תמיד מה שטוב עבורך?"

"כאשר אנשים שונאים אותך, זה הרגע בו הם משחררים אותך מנטל. אתה יכול לבוא וללכת כרצונך, מבלי לדאוג מכך שהם עשויים להתגעגע אלייך, או להתרגז מכך שעזבת. ואתה לא חייב להביא להם אף מתנה כאשר אתה חוזר. אתה חופשי לעשות כראות עיניך."

"הניסיון לנצח על חשבון אנשים אחרים מביא עימו רק טינה וקארמה רעה. עדיף להשיג ניצחון על עצמך."

bottom of page