הנשימה - חלק 1

 

כאשר אבא שלי (אביו של טאניסארו בהיקהו) הגיע לביקור בוואט דהמהסאטהיט, גרמתי לו לשבת ולמדוט עם א'אן פואנג, בזמן שאני שימשתי כמתורגמן. לפני שהתחלנו, אבא שאל אם העובדה שהוא נוצרי עשויה להוות מכשול למדיטציה. אג'אן פואנג הבטיח לו שהיא לא תהווה מכשול: "אנחנו הולכים להתמקד בנשימה. הנשימה אינה שייכת לבודהיזם או לנצרות או לאף אחד אחר. היא רכוש משותף בכל רחבי העולם, ולכל אחד ואחת יש את הזכות להתבונן בה. אז נסה להתבונן על הנשימה עד אשר תוכל לראות את תודעתך שלך, ולהכיר את תודעתך שלך. אז השאלה בנוגע לאיזו דת אתה שייך לא תהייה עניין גדול, מפני שנוכל לדבר על התודעה במקום לדון בנוגע לדתות. בדרך זו נוכל להבין אחד את השני."

"כאשר אתה עושה משהו בתרגול המדיטציה, יחס אותו לנשימה, מפני שהיא הבסיס לכל המיומנות שאנו מפתחים."

"לתפוס את התודעה זה כמו לתפוס צלופחים. אם פשוט תקפוץ אל תוך הבוץ ותנסה לאחוז בהם, הם יחמקו לכל הכיוונים. אתה חייב למצוא משהו שהם אוהבים – כמו למשל כאשר אנשים לוקחים כלב מת, שמים אותו בצנצנת חרס גדולה ואז קוברים את הצנצנת בבוץ. תוך זמן קצר כל הצלופחים מגיעים ושוחים אל תוך הצנצנת מרצונם החופשי כדי לאכול את הכלב, ואז כל מה שאתה צריך לעשות זה לשים את היד שלך על הפתח של הצנצנת וזהו זה: תפסת את הצלופחים שלך. זה אותו הדבר עם התודעה. אתה חייב שיהיה לך משהו שהיא אוהבת, אז הפוף את הנשימה להכי נוחה שאתה יכול, עד הנקודה שהיא מרגישה טוב ברחבי הגוף כולו. התודעה תרגיש בנוח, אז היא תבוא מרצונה החופשי, ואז זה יהיה קל לתפוס אותה."

 

 

"אתה חייב להכיר את הנשימה כל הזמן. אם תעשה זאת, יהיה לך אושר. המצב האנושי, המצב השמיימי, וניבאנה – כולם נמצאים כאן בנשימה. אם תסחף אחר דברים אחרים, האושר יחמוק מבין אצבעותיך, אז אתה צריך להתבונן בנשימה הנכנסת ובנשימה היוצאת כל הזמן. שים לב כיצד היא מסתדרת – אל תשאיר אותה לדאוג לעצמה. כאשר אתה מכיר את אורחות חייה – לשבת, לעמוד, ללכת, הכל – אז תוכל לקבל את מה שאתה רוצה ממנה. הגוף יהיה קליל, והתודעה תהיה נינוחה, מאושרת כל הזמן.''

 

 

"הנשימה יכולה לקחת אותך כל הדרך אל ניבאנה את יודעת."

 

"הצעד הראשון הוא פשוט להתבונן על הנשימה כפי שהיא. את לא חייבת להתעסק איתה יותר מדי. פשוט חשבי "בוד" עם הנשימה הנכנסת, ו "דהו" עם הנשימה היוצאת. "בוד" נכנסת, "דהו" יוצאת. אל תאלצי את הנשימה, או תאלצי את התודעה להיכנס לטרנס. פשוט שמרי את התודעה בזהירות ממש שם, עם כל נשימה."

 

"איך אתה משתמש בכוחות ההתבוננות שלך כדי להכיר את הנשימה? שאל את עצמך: האם אתה מכיר את הנשימה? האם הנשימה שם? אם אתה לא יכול לראות אם הנשימה היא על באמת, המשך להסתכל עוד, עד שהיא תהייה שם בבירור. אין מסתורין גדול בקשר לזה. היא תמיד אמיתית, תמיד שם. הדבר החשוב הוא האם אתה אמיתי או לא. אם אתה כן אמיתי, פשוט המשך בכך. זה כל העניין. פשוט המשך להיות אמיתי, להיות כנה במה שאתה עושה, והמדיטציה שלך תתקדם. היא תתחזק בהדרגה, והתודעה תהפוך להיות שקטה. פשוט היה ברור בקשר למה שאתה עושה. שלא יהיו לך ספקות. אם אתה יכול להטיל ספק אפילו בקשר לנשימה שלך, אז זה לא משתמע לשתי פנים: אתה תטיל ספק בקשר לכל דבר. לא משנה מה יקרה, אתה לא תהייה בטוח לגבי זה. אז היה כנה וישיר בכל מה שאתה עושה, מפני שכל הדברים תלויים באם אתה כנה או לא."

"ברגע שהתודעה נשארת עם הנשימה, אתה לא חייב לחזור על בודדהו בתודעה. זה כמו לקרוא לתאו המים שלך. ברגע שהוא מגיע, מדוע להמשיך לקרוא בשמו?"

"הפוך את התודעה ואת הנשימה לאותו הדבר. אל תיתן להם להיות שניים."

 

"אל תהייה עמוד שעומד בבוץ. האם ראית פעם עמוד שעומד בבוץ? הוא מתנדנד קדימה ואחורה ולא מסוגל אף פעם לעמוד ביציבות. לא משנה מה אתה עושה, היה יציב וממוקד רק בדבר שאתה עושה. כמו כאשר אתה מתמקד בנשימה: הפוך את התודעה לאחת עם הנשימה, כמו עמוד שעומד ביציבות בסלע מוצק."

"תפוס את הנשימה כמו שנמלה אדומה נושכת: גם אם אתה מושך בגוף שלה עד אשר הוא נפרד מהראש, הראש עדיין ימשיך לנשוך ולא ישחרר."

"כאשר שמעתי לראשונה (טאניסארו בהיקהו) את אג'אן פואנג מדבר על "לתפוס" את הנשימה, לא הבנתי אותו. הייתי מכווץ את הגוף שלי כדי לתפוס אותה, אבל זה רק היה גורם לי להרגיש עייף ולא שליו. אז יום אחד, כאשר נסעתי באוטובוס לוואט מאקווט, ישבתי בריכוז וגיליתי שאם אני מאפשר לנשימה לנוע במסלול הטבעי שלה, הייתי מרגיש הרבה יותר נוח, והתודעה לא הייתה בורחת מהנשימה. כאשר הגעתי לוואט מאקווט, כמו אדם מערבי טיפוסי, הערתי לו בקשר לכך, "למה אתה אומר לתפוס את הנשימה? כלל שאתה תופס אותה, ככה היא מרגישה פחות נוחה. אתה חייב לתת לה לנוע בטבעיות."

"הוא צחק ואמר, "זה לא מה שהתכוונתי. הכוונה ב "לתפוס" אותה היא להישאר איתה, לעקוב אחריה ולוודא שאתה לא נודד ממנה. אתה לא צריך ללחוץ עליה, להפעיל עליה כוח או לשלוט בה. לא משנה כיצד הנשימה מתנהגת, פשוט המשך להתבונן בה."

"תגיע למצב שאתה באמת מכיר את הנשימה, לא רק שאתה פשוט מודע אליה."

"כאשר אתה מתמקד על הנשימה, מדוד את עצמך לפי כמות העונג אתה מרגיש. אם גם הנשימה וגם התודעה מרגישות נעימות, אתה עושה את זה טוב. אם הנשימה או התודעה מרגישות לא נוחות, זה הזמן בו אתה צריך לעשות שינויים."

"הדבר העיקרי, כאשר אתה מודט, הוא להיות ערני וחד הבחנה. אם אתה לא מרגיש בנוח, שנה את הנשימה עד אשר תרגיש טוב יותר. אם הגוף מרגיש כבד, חשוב על להפיץ את הנשימה כדי שהוא ירגיש קל. אמור לעצמך שהנשימה יכולה להיכנס ולצאת מכל הנקבוביות בעור שלך."

"כאשר ספר הנחיות המדיטציה אומר לך להתמקד בתחושות הנשימה בחלקים השונים של הגוף, הכוונה היא להתמקד בכל התחושות השונות שכבר נמצאות שם, בתוך הגוף."

הצטרפות לרשימת התפוצה - מאמרים, כתבות ועדכונים לגבי סדנאות ומפגשים