top of page

5 דרכים לשלב מיינדפולנס בחיי היום יום

דוד מקיאס - 3 דקות

 

החיים קצרים וברוב הזמן עוברים מהר מדיי. הנה כמה הצעות שיכולות לעזור לטפח יותר מודעות בחיי היום יום, כזו שאפשר לנו לחיות חיים מלאים, פשוטים ושמחים יותר.

להכין שתייה חמה

בבקרים או במהלך היום, בחלק מהמקרים לפחות, אני מנסה להכין ואז לשתות את השתייה החמה המועדפת עליי בצורה קשובה. אני מתחיל במזיגה של המים לקנקן בצורה מודעת, מקשיב לצלילים שהמים משמיעים בזמן שהם רותחים ומתבונן באדים שעולים מעלה. לאחר מכן, אפשר גם לשתות את התה או הקפה החם בצורה קשובה ולהבחין בארומות ובטעמים השונים. זאת יכולה להיות דרך נחמדה להיות עם הרגע הנעים הזה במקום לדלג עליו בשביל לתכנן את שאר היום.

ציחצוח שניים

ציחצוח שיניים היא דוגמא טובה לפעולה יום יומית קבועה, בשביל רוב האנשים לפחות, שאנו מבצעים כשאנו על "טייס אוטומטי". החזרתיות הזו מספקת הזדמנויות רבות לכלול את הפעולה היום יומית הזו כחלק מתרגול המיינדפולנס היומי שלנו. כדי לעשות זאת, נסו להפנות את תשומת הלב אל עבר הרשמים החושיים העולים מתוך החוויה הזו, של ניקוי השיניים. זאת יכולה להיות תחושת המגע של המברשת על גבי החניכיים והשיניים, תחושת הטעם והריח של משחת השיניים, אולי לצלילים השונים המגיעים מתוך ומחוץ לחדר. נסו להבחין גם בתחושת התנועה של היד, בזמן שאתם מצחצחים שניים או אולי לתחושת המיקום של הגוף במרחב. סביר להניח שהמודעות הגופנית המוגברת הזו גם תעזור לכם לצחצח את השיניים בצורה טובה יותר. דרך טובה לחסוך כסך על טיפולי שיניים.

אכילה מודעת

רובנו אוכלים מתישהו במהלך היום, לפחות בעולם המערבי, אבל נדיר שאנו עושים זאת כשתשומת הלב שלנו באמת מופנה כלפי האוכל שאנו בוחרים לאכול. ברוב המקרים, היא מופנה אל עבר הסלולרי, הטלוויזיה או אל שיחה על האדם או האנשים סביבנו. מדי פעם, זאת יכולה להיות חוויה מאוד מעניינת לנסות לאכול בצורה מודעת ולהיפתח לעושר החושי של הרגע הנוכחי. המראות, הטעמים, הריחות, הפעולות הרבות שהגוף שלנו מבצע, אוחז, חותך, מקרב, לועס. אכילה מודעת יכולה להיות כלי עצמתי לשפר את חיינו לטובה.

הליכה קשובה

אחד מתרגולי המיינדפולנס האהובים עליי במהלך היום הוא הליכה קשובה. למה אני מתכוון כשאני אומר הליכה קשובה ? 

פשוט מאוד: בזמן שאני הולך, אני יודע שאני הולך ומפנה את המודעות שלי להבחין בתהליך ההליכה עצמו. אל תחושת המגע של כפות הרגליים עם הקרקע, אל תחושת התנועה של הגוף, שינוי המיקום של האיברים השונים במרחב. עם תרגול יום יומי, הליכה מודעת יכולה לספק פרקי זמן של בהירות, רוגע וקרקוע במהלך היום, במיוחד בזמנים של סערות רגשיות.

מודעות לתחושת הנשימה במהלך היום

לפחות פעם ביום, בין אם מדובר על פרק זמן של דקה או על ישיבה של 20 דקות, נסו להפנות את תשומת הלב אל תחושת הנשימה בגוף, במקום בו ניתן להרגיש אותה בצורה הברורה ביותר. במהלך היום, אני מנצל הזדמנויות שונות כדי לעשות זאת. למשל בשיחה עם אנשים אחרים, כשאני מחכה שהאוכל יתחמם או כשאני עוצר ברמזור אדום. אין צורך לעצום את העניים. הנשימה הרבה פעמים משקפת את המצב המנטלי שלנו ובאותו הזמן גם יכולה להשפיע עליו לטובה. עם הזמן, תרגול קבוע בעזרת הנשימה יכולה להיות חוויה טרנספורמטיבית. 

חלק חשוב מתרגול המיינדפולנס היא ההבחנה בכך שתשומת הלב שלנו נדדה, מהמקום שאליו בחרנו להפנות אותה, אל עבר גירויים אחרים. זה קורה לכולם, גם למתרגלים מנוסים עם שנים רבות של ניסיון. בלי להתנגד או לנסות למנוע את הסחות הדעת האלו, נסו רק להבחין בהן ואז להפנות את תשומת הלב בחזרה אל הפעולה שבחרתם לעשות בצורה מודעת.

bottom of page