%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%AA%20%D7%A2%

טאניסארו בהיקהו - מדיטציה, מה ומדוע - מתוך הספר - With Each & Every Breath

מדיטציה היא אימון לתודעה, כדי לעזור לה לפתח את החוזקות והכישורים להם היא זקוקה בשביל לפתור את בעיותיה. כשם שישנן תרופות שונות בשביל מגוון המחלות של הגוף, ישנן סוגים שונים של מדיטציות בשביל מגוון הבעיות השונות של התודעה.

טכניקת המדיטציה המובאת  בספר הזה (עם כל נשימה ונשימה) היא מיומנות המכוונת לפתור את הבעיה הבסיסית ביותר של התודעה: המתח והסבל שהיא מביאה על עצמה, באמצעות המחשבות והפעולות שלה עצמה. למרות שהתודעה רוצה באושר, היא עדיין מצליחה להכביד על עצמה עם כאב מנטלי.  למעשה, כאב זה מגיע ממאמצים מוטעים של התודעה למצוא אושר. מדיטציה עוזרת לחשוף את הסיבות בגללן התודעה עושה זאת, ועל ידי חשיפתן, עוזרת לרפא אותם. בכך שהיא מרפאת אותן, היא פותחת בפניך את האפשרות לאושר אותנטי, אושר עליו אתה יכול לסמוך, אושר שלעולם לא ישתנה או יאכזב אותך.

אלו החדשות הטובות של המדיטציה: אושר אותנטי הוא אפשרי ואתה יכול להגיע אליו באמצעות המאמצים שלך. אינך מוכרח להשביע את רצונך לאושר אמיתי עם הנאות שבסופו של דבר יעזבו אותך. אינך מוכרח להגביל את עצמך לרעיון שאושר זמני הוא הדבר הטוב ביותר שיש לחיים להציע לך ואינך מוכרח לתלות את התקווה שלך לאושר על אף אדם או כוח מחוץ לעצמך.  אתה יכול לאמן את התודעה להשיג גישה אל אושר מהימן לחלוטין, אושר שאינו גורם לשום נזק לעצמך או לאף אדם אחר. 

לא רק מטרת המדיטציה היא טובה; האמצעים כדי להשיג את המטרה גם הם טובים. האמצעים הם  פעילויות ואיכויות  מנטליות שאתה יכול להרגיש גאה לפתח: איכויות  כמו כנות, יושרה, חמלה, קשיבות ויכולת אבחנה. מפני שאושר אמיתי מגיע מבפנים הוא אינו דורש כי תיקח דבר מאף אדם אחר. האושר האמיתי שלך אינו בקונפליקט עם האושר האמיתי של אף אדם אחר בעולם. כאשר תמצא אושר אמיתי בפנים, יהיה לך יותר כדי לשתף עם אחרים.

זו הסיבה לכך שתרגול מדיטציה הוא פעולה של רוחב לב, כלפי אנשים אחרים וגם כלפי עצמך. כאשר אתה פותר את בעיית המתח והסבל, אתה, כמובן, האדם שיפיק מכך תועלת באופן הישיר ביותר. אבל אינך היחיד. זה כך מכיוון שכאשר אתה גורם למתח וסבל לעצמך, אתה מחליש את עצמך. אתה מכביד לא רק על עצמך, אלה גם על האנשים סביבך: בגלל הצורך להיות תלוי בהם עבור עזרה ותמיכה, וגם בגלל  הנזק שאתה עשוי לגרום להם - עקב דברים טיפשיים אותם אתה עלול לומר או לעשות, מתוך פחד וחולשה. בו בזמן, היכולת שלך לעזור לאחרים עם הבעיות שלהם נפגעת, מפני שידך מלאות עם בעיותך. אבל אם התודעה שלך יכולה ללמוד כיצד להפסיק לגרום לעצמה מתח וסבל, אתה תהיה פחות לנטל על אחרים ובעמדה טובה יותר להעניק להם עזרה. 

אם כן, תרגול המדיטציה מלמד אותך לכבד את הדברים הראויים לכבוד בעצמך: את התשוקה שלך לאושר אותנטי, עליו ניתן לסמוך לחלוטין ושאינו מזיק כלל; ואת היכולת שלך למצוא את האושר הזה בעזרת מאמציך. 

כדי להביא להפסקה מלאה של הסבל והמתח שהתודעה גורמת לעצמה לסיום מוחלט , יש צורך במידה עצומה של מסירות, אימון ומיומנות. אבל טכניקת המדיטציה המוסברת  בספר הזה אינה מביאה תועלת רק לאנשים המוכנים ללכת אחריה לאורך כל הדרך, אל עבר הריפוי המוחלט של התעוררות. גם אם אתה פשוט רוצה עזרה עם ניהול כאבים או למצוא מעט יותר שקט ויציבות בחייך, למדיטציה יש הרבה  מה להציע לך. היא גם מחזקת את התודעה כדי שתוכל להתמודד עם בעיות רבות בחיי היום יום,  מפני שהיא מפתחת איכויות כמו קשיבות, ערנות, ריכוז ויכולת אבחנה. איכויות אלו מועילות בכל הפעילויות: בבית, בעבודה, בכל מקום. הן  עוזרות להתמודד גם עם חלק מהנושאים הגדולים והקשים ביותר בחיים: התמכרויות, טראומה, אובדן, אכזבה, חולי, זקנה ואפילו מוות. קל יותר להתמודד עם קשיים אלה כשהתודעה פיתחה את המיומנויות שתרגול המדיטציה מעודד.

אז גם אם לא תעשה את כל הדרך אל עבר חופש מוחלט ממתח וסבל, מדיטציה יכולה לעזור לך להתמודד עם הסבל שלך בצורה מיטיבה יותר - במילים אחרות, עם פחות נזק לעצמך ולאנשים סביבך. זה, כשלעצמו, הוא שימוש בעל ערך בזמנך. אם לאחר מכן אתה מחליט להתמיד במדיטציה מעבר לכך, כדי לראות האם היא באמת יכולה להוביל אל עבר חופש מוחלט, מה טוב.