top of page

איך אתם מתייחסים לרגשות כמו כעס כאשר הם מופיעים? תרגול של מיינדפולנס לוקח אותנו בהדרגה אל עובי הקורה ומזמין אותנו להתבונן גם על הגוון הרגשי של החוויה שלנו. אנחנו מטפחים את היכולת להתבונן ישירות על רגשות הרסניים כמו כעס, פחד וגאווה, ולעשות משהו בקשר אליהם. זה מגיע מתוך ההבנה שהרגשות האלה עשויים לגרום להרבה יותר נזק מאשר תועלת; אם אנחנו מעוניינים לחיות חיים מיטיבים וחופשיים יותר, אנחנו זקוקים לכלים כדי לעבוד איתם. חשבתי שתוכלו להפיק תועלת מהקטע הבא של טאניסארו בהיקהו בקשר לכעס.

כעס.jpg

טאניסארו בהיקהו - כעס - מתוך הספר - With Each & Every Breath

 

בדומה לתאווה, אתה מתמודד עם כעס תחילה על ידי כך שאתה מבחין היכן הוא יצר מרכזים של מתיחות בגופך. החזה והבטן הם מקומות טובים להתחיל בהם, וגם הידיים. נשום בצורה שמשחררת את הכיווצים האלו.

 

לאחר מכן, נסה כמה תפיסות שיפעלו כנגד הכעס. מחשבות של כוונות טובות הן תרופת הנגד האידיאלית, אבל יש זמנים בהם אין לך מצב רוח למחשבות של כוונות טובות. אז חשוב על הדברים הטיפשיים שאתה עושה או אומר תחת ההשפעה של כעס, ודמיין את האדם עליו אתה כועס מרגיש סיפוק מלראות אותך מתנהג בצורה טיפשית. האם אתה רוצה לתת לו את הסיפוק הזה? קו המחשבה הזה יכול פעמים רבות להרגיע אותך, עד הנקודה בה אתה יכול לחשוב בצורה בהירה יותר.

 

לאחר מכן, הרהר על העובדה שאם אתה רוצה שכל הדברים יתנהלו בצורה שנוחה לך, אתה נמצא במקום הלא נכון. אתה צריך להיות בגן עדן. אבל כאן אתה נמצא בעולם האנושי. ההיסטוריה האנושית מלאה באנשים שעשו דברים פוגעניים. אז הנח לתפיסה שנטפלים במיוחד אלייך או אל אהוביך. יחס לא הולם הוא דבר נפוץ, והכעס לא יעזור לך להתמודד עם המצב בצורה אפקטיבית. אתה חייב לנקות את הראש שלך, אם אתה רוצה שתהייה לתגובה שלך בנוגע לחוסר צדק אפקט מיטיב. אז נסה לפתח קצת את השתוות הנפש שלך בנוגע לכך שחוסר צדק הוא אוניברסלי. לאחר מכן, ראה מה הדבר האפקטיבי ביותר שאתה יכול לעשות, בתגובה למקרה המסוים הזה של חוסר צדק.

אסטרטגיה נוספת היא לחשוב האם גם דברים טובים נעשו על ידי האנשים עליהם אתה כועס. נדיר שאין לאנשים מידה כלשהי של טוב לב בכלל. אם אינך יכול לראות את טוב ליבם, לא תוכל לבטוח בעצמך שלא תתנהג בדרכים לא מיטיבות כאשר אתה נמצא על ידם. בנוסף לכך, הלב שלך נהיה יבש.

 

דימוי מסורתי בשביל האסטרטגיה הזו הוא לדמיין שאתה חוצה מדבר – חם, עייף ורועד מצמא – ואתה נתקל במעט מים הנמצאים בתוך עקבות של פרה. אם תנסה לשתות את המים בעזרת כפות ידייך, אתה תלכלך את המים בבוץ. אז אתה עושה את מה שאתה מוכרח: יורד על ארבע ולוגם את המים ישירות מתוך העקבות. התנוחה שלך כאשר אתה עושה זאת אולי לא נראית כל כך מכובדת, אבל זה לא העיתוי המתאים לדאוג לגבי איך אתה נראה. אתה חייב לתת עדיפות ראשונה להישרדות שלך. באופן דומה, כאשר אתה חושב שזה לא לכבודך לחפש את הטוב  שנעשה על ידי מישהו עליו אתה כועס, אתה מונע מעצמך את המים להם אתה זקוק כדי לשמור על טוב ליבך בחיים. אז נסה לחפש את טוב הלב הזה, כדי לראות אם זה מקל עלייך לפתח מחשבות של כוונות טובות. וזכור: זה למענך לא פחות מאשר למענם.

אם אתה לא מסוגל לחשוב על דברים טובים שהאנשים עליהם אתה כועס עשו, אז רחם עליהם: הם חופרים לעצמם בור עמוק.

 

bottom of page