top of page
brahma_vihara.jpg

טאניסארו בהיקהו - מצבי התודעה העילאיים - מתוך הספר - With Each & Every Breath

 

דרכי החשיבה הפופולריות ביותר, כדי ליצור מצב תודעתי מיטיב לתרגול המדיטציה, הן פיתוח הלכי רוח של כוונות טובות, חמלה, שמחה אוהדת והשתוות הנפש – כלפי כל היצורים הברואים, ללא הגבלה. הלכי רוח אלה – הנקראים בפאלית "ברהמה ויהארה", או מצבי התודעה העילאיים* – יעלים כל כך, שאנשים רבים נוהגים לפתח אותם באופן קבוע למשך כמה דקות בתחילת כל מדיטציה, גם אם אין להם צורך מודע בכך. זה עוזר לנקות טינה לא מודעת, העולה מהמגעים היום יומיים שלך עם אנשים אחרים, ולהזכיר לך מדוע אתה מתרגל מדיטציה: אתה רוצה למצוא אושר בטוח – זה אומר שהוא מוכרח להיות בלתי מזיק. מדיטציה היא אחת מהדרכים היחידות למצוא שמחה שאינה פוגעת באף אחד בכלל. בו בזמן, אתה יוצר נרטיב חדש בחייך: במקום להיות אדם ששוקע בהתמרמרות, אתה מראה לעצמך שאתה יכול להתעלות מעבר למצבים קשים ולפתח לב רחב ופתוח.

ארבעת מצבי התודעה העילאיים בעיקרו של דבר מוכלים בשניים: כוונות טובות והשתוות הנפש. כוונה טובה היא משאלה לאושר אמיתי, גם לעצמך וגם לכל האחרים. חמלה היא הגישה אליה כוונה טובה מתפתחת, כאשר היא רואה אנשים סובלים או מתנהגים בדרכים שיובילו לסבל. אתה רוצה שהם יפסיקו לסבול. שמחה אוהדת היא הגישה אליה הכוונה הטובה מתפתחת, כאשר היא רואה אנשים שמתנהגים בדרכים המובילות לאושר. אתה רוצה שהם ימשיכו להיות מאושרים. השתוות הנפש היא הגישה שאתה צריך לפתח כאשר אתה מבין שדברים מסוימים הם מעבר לשליטתך. אם אתה נותן לעצמך להיות נסער בקשר אליהם, אתה מבזבז את האנרגיה שאתה יכול להפנות אל תחומים עליהם אתה כן יכול להשפיע. אז אתה מנסה לאזן את תודעתך בנוגע לדברים עליהם אינך יכול להשפיע, ולהתעלות מעבר להעדפות שלך.

הנה תרגיל כדי לפתח כוונות טובות ושוויון נפש:

זכור מהי כוונה טובה – משאלה לאושר אמיתי – וכאשר אתה שולח מחשבות של כוונות טובות, אתה מבטא את המשאלה שאתה וכל האחרים תפתחו את הסיבות המובילות לאושר אמיתי. אתה גם מבסס את הכוונה לקדם אושר אמיתי בכל דרך האפשרית לך, בתודעתך וגם במגעייך עם אנשים אחרים. לא כולם יפעלו בתואם עם המשאלה שלך, כמובן. לכן זה חשוב לפתח מחשבות של השתוות הנפש גם כן, כדי לכלול גם את המקרים בהם אנשים מסרבים לפעול בתואם עם הרצון למצוא אושר אמיתי. כך לא תסבול כל כך הרבה כאשר אנשים מתנהגים בצורה לא מיטיבה, ותוכל להתמקד במקרים בהם אתה כן יכול לעזור.

 

בשביל כוונה טובה, התחל בכך שאתה מציין בתודעה ביטוי מסורתי של כוונה טובה כלפי עצמך: "מי ייתן ואני אהיה שמח. מי ייתן ואני אהיה חופשי ממתח וסבל. מי ייתן ואני אהיה חופשי מטינה, חופשי מבעיות, חופשי מדיכוי. מי ייתן ואני אשמור על עצמי בקלות."

לאחר מכן שלח מחשבות דומות לאנשים אחרים, במעגלים הולכים וגדלים: אנשים הקרובים לליבך, אנשים שאתה אוהב, אנשים שאתה מרגיש ניטרלי לגביהם, אנשים שאינך מחבב, אנשים שאתה בכלל לא מכיר – ולא רק אל אנשים: אל כל היצורים החיים, בכל הכיוונים. בכל פעם אמור לעצמך, "מי ייתן ותהיו שמחים. מי ייתן ותהיו חופשיים ממתח וסבל. מי ייתן ותהיו חופשיים מטינה, חופשיים מבעיות, חופשיים מדיכוי. מי ייתן ותשמרו על עצמכן בקלות." חשוב שמשאלה זו מתרחבת אל עבר כל הכיוונים, אל עבר האינסוף. זה עוזר להרחיב את התודעה.

כדי להפוך את התרגול לכזה שמתמיר את הלב, שאל את עצמך – כאשר אתה מרגיש בטוח בכוונתך הטובה לעצמך – האם יש אדם שאינך יכול לשלח לו או לה מחשבות של כוונות טובות בלב שלם. אם אדם מסוים עולה בתודעה, שאל את עצמך: "מה אני ארוויח מהסבל של האדם הזה?" רוב האכזריות בעולם מגיעה מאנשים שסובלים ומפוחדים. רק במקרים נדירים אנשים המתנהגים בצורה לא מיטיבה מגיבים באופן מיטיב לסבל שלהם, ומשנים את התנהגותם. ברוב המקרים הם פועלים בדיוק בצורה הפוכה: הם משוועים לגרום לאנשים אחרים לסבול אף יותר. אז העולם היה יכול להיות מקום טוב יותר, אם כולנו היינו פשוט עוקבים אחר הדרך לאושר אמיתי - על ידי התנהגות נדיבה, טוב לב, ועל ידי אימון התודעה.

עם מחשבות אלה בתודעה, ראה אם אתה יכול לבטא כוונה טובה כלפי אדם מהסוג הזה: "מי ייתן ותלמד את שגיאות דרכך, מי ייתן ותדע את הדרך אל אושר אמיתי, ותשגיח אחר עצמך בקלות."

 

על ידי ביטוי מחשבה זו, אתה לא בהכרח מאחל לאהוב את האדם הזה, או להמשיך להיות במערכת יחסים אתו או איתה. אתה פשוט מקבל החלטה נחושה לא לחפש נקמה כלפי אנשים שהתנהגו בצורה פוגענית כלפיך, או כלפי אנשים בהם אתה פגעת. זוהי מתנה לעצמך וגם לסובבים אותך.

סיים את התרגול על ידי פיתוח גישה של השתוות הנפש. הזכר לעצמך שכל היצורים החיים יחוו אושר או צער, בתואם עם המעשים שלהם. פעמים רבות, המעשים שלהם נמצאים מחוץ לשליטתך, ואת המעשים שביצעת בעבר לא ניתן למחוק. במקרים בהם המעשים האלו מהווים מכשול בדרך לאושר, שאתה מאחל לכל היצורים החיים, אתה פשוט צריך לקבל את העובדה הזו בשוויון נפש. כך תוכל להתמקד בתחומים בהם אתה כן יכול להביא לשינוי, בעזרת הפעולות העכשוויות שלך. זוהי הסיבה בגלל הנוסחה המסורתית לפיתוח של השתוות הנפש מתמקדת בנושא של פעולה.

"כל היצורים החיים הם בעלי המעשים שלהם, יורשי המעשים שלהם, נולדים מהמעשים שלהם, מצבם נקבע דרך המעשים שלהם, והם חיים כאשר הם תלויים במעשים שלהם. כל דבר אותו יבצעו, לטוב ולרע, אותו הם ירשו."

 

חשיבה בצורה הזו עוזרת לך לא להתרגש יותר מדי בקשר לדברים אותם אינך יכול לשנות, כך שתוכל להקדיש את אנרגיית הכוונה הטובה שלך למה שאתה כן יכול. אם ישנם אנשים כלפיהם פיתוח של כוונות טובות זה משהו שהוא פשוט קשה מדי בשבילך כרגע, יכול להיות שכדאי שתפתח מחשבות של חמלה במקום זאת. חשוב על הדרכים בהן הם אולי סובלים, כדי לראות אם זה מרכך את גישתך כלפיהם, או עוזר לך להבין מדוע הם מתנהגים כך. אם זה קשה מדי, אתה יכול לעבור ישר אל מחשבות של השתוות הנפש בקשר אליהם. במילים אחרות, אתה יכול להזכיר לעצמך שאינך מוכרח לסגור את החשבון. עדיף לך לשחרר את עצמך מתוך מעגל הנקמה. עיקרון הפעולה ותוצאותיה יטפל במצב. רק המחשבה הזו בלבד יכולה לתת לתודעה מעט מרחב, כדי להירגע ולפתח מעט ריכוז.

על ידי הפצת מחשבות של כוונות טובות והשתוות הנפש אל כל היצורים, אתה מוציא את תודעתך מהנרטיבים היום יומיים ויוצר פרספקטיבה רחבה יותר לתרגול המדיטציה שלך. הכי קל ליישב את התודעה אל תוך רגע ההווה, ממש כאן ועכשיו, לאחר שאפשרת לה לחשוב למשך כמה רגעים על היקום ככלל. כאשר אתה זוכר שכל היצורים מחפשים אחר אושר – לפעמים בצורה מיטיבה, בדרך כלל לא – זה שם את החיפוש האישי שלך אחר אושר בפרספקטיבה. אתה רוצה לעשות את זה נכון.

bottom of page